Partner of Notino
Tipy na cesty
Darček pre každéhozabaľ si lásku

Ako si (v pohode) užiť svoje dni

ledove vinoi

Nikto ju nepozýva, napriek tomu táto návšteva dorazí každý mesiac. Každý priateľ, partner a manžel hneď spozná, že už je tu zas a radšej sa uprace z cesty. Je to svokra alebo menzes?

Radšej sa poďme pobaviť o menštruácii a pozrime sa, ako môže byť zdravšia, ekonomickejšia, ekologickejšia, ale hlavne, ako si tieto dni užiť v pokoji a bez stresu s menštruačným kalíškom.

Vložky alebo tampóny?

Tieto štandardné hygienické pomôcky pre ženy nájdete v každej drogérii a mesačne za ne miniete aj stovky korún. Mnoho žien ich používa pri svojich dňoch a netuší, že na intímny trh prenikol nenápadný menštruačný kalíšok, ktorý si obľúbili dievčatá i ženy po celom svete. Než sa dostaneme k tejto trendovej hygienickej pomôcke, preberme si, aké výhody či nevýhody majú klasické vložky a tampóny.

Tampóny sú obľúbenou pomôckou u mladých dievčat a žien, ktoré milujú šport a voľnosť pohybu počas menštruácie. Sú malé, nenápadné a môžu sa používať aj v noci. Je však veľmi dôležité tampóny často vymieňať (v prvých dňoch cyklu zhruba do 3 - 5 hodín). Ženy majú všeobecne používanie tampónov spojené s tzv. Syndrómom toxického šoku, ktorý je spôsobený baktériami a jedná sa o veľmi závažné ochorenie. K vložkám sa snáď ani vyjadrovať nemusíme - krv usychá na vzduchu, teda sa tu množia baktérie a zápach, menštruačná krv môže ľahko pretiecť a obe tieto pomôcky sú napustené chémiou (bielidlá, parfumy a pod.), Ktorá nie je pre organizmus vhodná.

Menštruačný kalíšok boduje

Táto novinka úplne zmenila pohľad na menštruačný cyklus dievčat a žien. Hoci jej história siaha až do 40. rokov minulého storočia, tak boom zažíva až v posledných rokoch, keď sa latex, ktorý spôsoboval alergie, vymenil za nezávadný lekársky silikón, ktorý sa využíva aj pri výrobe erotických pomôcok.

Kalíšok je mäkký silikónový zvonček so stopkou, ktorá sa dá skracovať, a zavádza sa obdobne ako tampón. V kalíšku sa počas menštruácie uchytáva krv. Teraz vám to môže znieť desivo, ale čítajte ďalej a možno zmeníte názor.

Na lekárskom silikóne sa nezachytávajú baktérie, nespôsobuje alergie, je nezávadný a zachytená krv v ňom nezapácha. Kalíšok pojme až 30 ml tekutín, teda ho nemusíte vymieňať tak často, ako tampóny či vložky. Stačí čo 4 - 12 hodín kalíšok vyprázdniť, umyť a znovu zaviesť.

VŠnoce

Kalíšok je ekologický aj ekonomický

Menštruačný kalíšok je vďaka lekárskemu silikónu ekologický, čo dnešná generácia žien určite ocení. Má životnosť až 15 rokov, teda šetríte prírodu (podľa výskumu spotrebuje každá žena za svoj život vyše 10 000 kusov vložiek a tampónov, a to je niekoľko sto kíl nerecyklovateľného odpadu).

A ak chcete ušetriť aj peniaze, tak máte rozhodnuté! Prvé kúpa vás môže zaskočiť, pretože cena sa podľa typu kalíška pohybuje od 10 do 26 eur za kus. Behom pár mesiacov sa vám táto investícia však vráti - stačí si len spočítať, koľko vás stojí vložky a tampóny každý mesiac.

ledove vinoi

Ale máme tu aj pár nevýhod - prvé zriadenie môže byť nepríjemné a stane sa, že krv pretečie. Ide len a len o cvik, ktorý si rýchlo osvojíte (môžete skúšať i mimo menštruáciu). Môže trvať, než nájdete správny typ kalíška, teda sa vám počiatočné investície trošku predražia. Neodporúča sa tiež užívať kalíšok počas šestonedelia.

Podčiarknuté sčítané - s menštruačným kalíškom si môžete užiť wellness pobyt, vysokohorskú túru aj erotickú masáž a nemusíte naň až pol dňa myslieť. Šetríte prírodu i peniaze. Môžete si vybrať typ, mäkkosť i farbu. Nemusíte sa báť o svoje zdravie a intímnu hygienu. A to už sa oplatí!

Prečítajte si tiež:

Menštruačný kalíšok - trefa do červeného

29.03.2017 11:27:53
Chcete sa podeliť s ostatnými?
Facebook