Užite si dlhé jesenné večery a obohaťte ich o zmyselné zážitky s 15 % zľavou na vybrané produkty, stačí zadať kód KUP15.
Partner of Notino
MAXI ZĽAVA
ZĽAVŇOVAČ DOPRAVY
Darček Pre každého

Je moja hračka vodeodolná alebo vodotesná?

Asi nie je prekvapením, že mnohým z vás napadlo užiť si s erotickými hračkami aj mimo priestorov vašich spální a ak sa niečo priamo ponúka, tak je to kúpeľňa. Vaša obľúbená pomôcka bude skvelým spestrením osviežujúceho sprchovania, prípadne relaxačného kúpeľa. Ale je taký nápad vždy dobrým plánom? Aj keď je mnoho erotických hračiek navrhnutých tak, aby boli odolné voči vode, v skutočnosti nie sú plne vodotesné a môže dôjsť k ich nevratnému poškodeniu. Termíny "vodeodolné" a "plne ponoriteľné/vodotesné" sú dve odlišné veci. A nie je vždy pravidlom, že luxusné pomôcky vyššej ceny sú vždy plne vodotesné. A práve z tohto dôvodu treba brať na zreteľ najmä označenie stupňa odolnosti voči vode uvedenej výrobcom produktu, prípadne sa vopred detailne informovať na jeho stránkach.
Kristin Fretzová, spoluzakladateľka a prevádzková riaditeľka spoločnosti Emojibator, ktorá vibrátory navrhuje, rozvádza túto problematiku: "Vodotesné hračky sú úplne utesnené, aby do nich neprenikla voda a nepoškodila ich (konkrétne ide obvykle o priestor, kde je umiestnený motorček), zatiaľ čo vodeodolné hračky znesú mierny prúd vody, ale nemožno ich úplne ponoriť. Často sú napríklad popisované ako bezpečné/odolné pre hrátky v sprche". Vodeodolnosť pri elektronike chápeme ako vlastnosť, ktorá umožní danému zariadeniu vydržať po krátku dobu pôsobenia vody, ak chceme byť opatrnejší, výstižnejšie povedané "vlhkosti". Stupne tejto rezistencie voči vode sú uvádzané v tvare IPXX, prvé X značí hodnotu ochrany proti vniknutiu prachových častíc a ďalších cudzorodých látok a druhé X uvádza práve stupeň ochrany voči vode.

Pre lepší prehľad uvádzame základné typy ochrany u zariadení označených ako "vodeodolné"

IP X0: Výrobok neposkytuje žiadnu zvláštnu ochranu voči vode.

IP X1: Odoláva vode, ktorá kvapká na výrobok vo zvislej polohe.

IP X2: Odolá vode, ktorá dopadá na výrobok pod uhlom 15° alebo menším.

IP X3: Odoláva vode striekajúcej pod uhlom až 60°.

IP X4: Odolá striekajúcej vode z akéhokoľvek smeru.

IP X5: Odolá trvalému prúdu vody pod nízkym tlakom.

IP X6: Ochrana proti silne tryskajúcej vode pod vysokým tlakom.

IP X7: Možno ponoriť do hĺbky až 1 meter na dobu 30 minút.

IP X8: Možno ponoriť do hĺbky väčšej než 1 meter. Presnú hĺbku udáva výrobca.

IP X9: Ochrana proti tryskajúcej vysokotlakovej teplej vode.

IPX9K: Odoláva vysokému tlaku a vysokým teplotám pri striekaní z bezprostrednej blízkosti. Veľmi zvláštny prípad, ktorý je daný samostatnou normou. Toto označenie sa však používa zriedka.

Zaujímavé je, že stupne ochrany IPX7 a IPX8 sa "nesčítajú" s nižšími stupňami krytia. Takže výrobok s krytím IPX8 môže nejaký čas vydržať pod vodou, ale napriek tomu sa môže zariadenie poškodiť pri priamom postriekaní vodou. Pokiaľ ale produkt prežije oba scenáre testu vodeodolnosti, získa dvojaké hodnotenie - napr. IPX6/IPX8. Vodotesnosť je naopak schopnosť, ktorá umožňuje ponoriť daný produkt do vody, prípadne môže byť určitý čas pod vodou. Vodotesné zariadenia si bez ich nechceného poškodenia môžete brať do sprchy, s niektorými môžete dokonca plávať, ale je dobré poznať obmedzenia vyplývajúce z uvedeného stupňa tejto ochrany voči ponoru.

Najčastejšie sa pri produktoch stretávame s nižšie uvedenými označeniami:

IP66: Táto úroveň ochrany proti tekutinám zodpovedá väčšinou miernemu dažďu, poliatiu vodou, priamemu kontaktu s vodou v domácnosti a vonkajšiemu použitiu. Čas expozície je ale krátkodobého charakteru a ide skôr o kratšie postriekanie vodou.

IP67: Jedná sa logicky o vyššiu úroveň, prirovnať ju možno k dažďu, poliatiu a náhodnému/neúmyselnému ponoreniu predmetu do hĺbky 1 m na dobu maximálne 30 minút.

IP68: Vyššia ochrana ako predchádzajúci typ, môže dôjsť k ponoreniu do hĺbky viac ako jeden meter, ale ako hlboko a za akých podmienok, musí detailne popísať výrobca.

Na zvýšenú opatrnosť treba dbať pri produktoch s označením IP68, možno ich ponoriť do vody, ale nemusia disponovať ochranou proti vode tryskajúcej s rôznou intenzitou. Vibrátor s certifikátom IP68 si môžete vziať do vane, ale pokiaľ nemá certifikáciu IP65 (IP66), nemala by priamo naňho tryskať voda zo sprchovej hlavice. Čo sa týka praxe, nie je možné ani napriek uvedeným rozlišujúcim kritériám zaručiť úplnú presnosť. Tieto produkty sú na vodeodolnosť/vodotesnosť testované v laboratóriách a je použitá vždy čistá voda, iné podmienky sú teda pre ne extrémne a tak výsledok môže vykazovať rôzne odchýlky. Samozrejme, pri nevibračných typoch pomôcok typu dildo, masturbátor, análny kolík a pod. z rôznych materiálov, si môžete byť úplne istí ich plnou vodotesnosťou a teda akékoľvek vodné hrátky nie sú prekážkou. Pokúsili sme sa priblížiť základné rozdiely medzi jednotlivými stupňami vodeodolnosti a vodotesnosti pri vibračných erotických hračkách. V určitých prípadoch však na našich stránkach pri niektorých produktoch zámerne uvedieme nižší stupeň ochrany (najmä v prípade vodotesnosti), než uvádza samotný výrobca. Tento postup volíme najmä pokiaľ sa zhodneme, že hračka má znateľne odkrytý nabíjací port, prípadne prechod hrán materiálov, napr. telo vibrátora s jeho základňou, úplne tesne nelícuje. Našou primárnou snahou je spokojnosť zákazníkov a tak sa chceme predovšetkým vyhnúť vášmu sklamaniu a nepríjemnému prekvapeniu v prípadoch, kedy s vysokou ochranou vodotesnosti produktu počítate, ale prax je úplne odlišná. Najmä pri produktoch nižšej cenovej hladiny so spomínanými vlastnosťami si počíname opatrnejšie.