14. februára nie je len Valentína, ale aj medzinárodný deň kondómov
Kondóm ako prekážka, ale pre STIs!
Uplynulo už cez 380 rokov od prvého zaznamenaného ,,kondómu“, a kedy inokedy si takú pomôcku pripomenúť než v tento deň?
Štrnásty fabruár si spájame so sviatkom svätého Valentína, ale tiež na tento deň pripadá Medzinárodný deň kondómov.
Kondóm, pomôcka, ochranný prostriedok, prezervatív, šprcka, guma - mnoho mien pre jedno a to isté. Za tie skoro štyri storočia prešiel kondóm neuveriteľným vývojom od umývateľných a znova použiteľných zvieracích čriev až po taký, aký poznáme dnes.
Nehovoriac s nadsázkou, keď povieme, že kondóm je úplne pre každého bez ohľadu na vek, pohlavie, ale aj napríklad alergie vďaka možnosti viacerých materiálov. Ide o najjednoduchšiu ochranu pred STIs, ktorých sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie prenesie každý deň cez 1 milión.
Medzi STIs (= pohlavne prenosné infekcie, po prípade STDs = pohlavne prenosné choroby) zaraďujeme cez 30 druhov baktérií, vírusov a parazitov, a ako už z názvu vyplýva sú prenosné sexuálnym kontaktom a to ako vaginálnym, tak orálnym a análnym. Najväčší výskyt má osem nasledujúcich: syfilis, kvapavka, chlamýdie, trichomoniáza, hepatitída B, herpes simplex vírus, HIV a ľudský papilomavírus. Mnoho z nich je nevyliečiteľných a všetky v nejakej svojej fáze môžu byť asymptomatické, teda bez príznakov, avšak schopné sa preniesť na ďalšieho jedinca. A práve preto je potrebné sa zamerať na prevenciu, ktorou je hlavne používanie kondómov pri styku. Ide o najefektívnejšiu ochranu, avšak ani v ochrane pred počatím ani pred STIs nie je kondóm stopercentný. Napríklad pri prítomnosti vriedku u syfilisu alebo hepresového vírusu, ktoré nie sú kryté ochrannou pomôckou, môže dôjsť k prenosu.
Existuje niekoľko zásad správneho používania kondómov:
- Ideálne mať kondóm pri každom styku a nasadiť ho včas, tzn. než došlo k akémukoľvek dotyku;
- Pred nasadením si skontrolovať obal, či nie je porušený a dátum expirácie;
- Nenosiť v peňaženke či na iných miestach, kde by sa mohol obal poškodiť;
- Neskladovať balenie v nadmernom teple alebo s ostrými predmetmi;
- Vhodné je použitie lubrikantu – na vodnej alebo silikónovej báze (olejové sú nevhodné a hrozí pretrhnutie);
- A nakoniec: používa sa iba jeden (viac naraz naopak zvyšuje riziko poškodenia) a raz.
Každý sme iný a môžeme mať iné nároky, našťastie kondómy idú s dobou a existuje široká ponuka. Predávajú sa kondómy pre mužov aj pre ženy a z rôznych materiálov: latexu, nitrilu, polyisoprenu, silikónu a syntetickej živice. Pre lepší zážitok si môžete vyskúšať aj s iným než hladkým povrchom, s extra lubrikantom, hrejivé, inak farebné alebo s príchuťou rôznych druhov ovocia a podobne. Vlastností, ktoré môžu mať je veľa a každý si naozaj nájde to svoje.
To isté platí aj o veľkosti, v ponuke sú dĺžky od 160 mm až do 223 mm a šírky od 47 mm do 90 mm. Správna veľkosť by nemala škrtiť, ale nesmie ani sklzávať. Ak si nie ste istí, je možné zakúpiť niektoré značky po jendom kuse a vyskúšať to pravé práve pre vás.
Poznáte pojem orálne rúška?
Spomenuli sme možnosť prenosu orálnym sexom a teda aj tu by sme sa logicky mali chrániť. Ide o ,,bariéru“, ktorú vytvoríte pri orálnom styku s genitálom partnera a teda aj s prípadnou infekciou. Rúška sú dostupné k zakúpeniu už rovno k použitiu, ale v prípade, že ich ,,nemáte po ruke“, je možné použiť aj normálny mužský kondóm. Ako na to? Stačí ho pozdĺž rozstrihnúť a rozložiť lubrikovanou stranou smerom k parterovi a už nič nebráni vášmu potešeniu.
U starších vekových kategóriách je téma používania ochrany stále stigma, u mladších ročníkoch je síce snaha o zlepšovanie sexuálnej výchovy a edukácia o prevencii, ale stále sú okolo podobných tém postavené múry, ktoré je potrebné zbúrať. Stigmatizácia témy ochrany je problém, k riešeniu ktorého môže svojim dielom prispieť každý z nás. Nebojme sa hovoriť s deťmi o tejto téme, podporujme kvalitnú a inkluzívnu sexuálnu výchovu, snažme sa získavať informácie od overených zdrojov a v prípade podozrenia na STIs neváhajme s návštevou lekára.
Článok bol pripravený študentmi lekárskej fakulty pod združením IFMSA Česká republika.