S pojmom panvové dno sa dnes stretávame pomerne často. Na čo však vo svojej praxi fyzioterapeutky a lektorky jogy narážam, je to, že klienti nevedia, čo presne sa pod týmto pojmom skrýva. Poďme si teda priblížiť, čo je panvové dno, kde sa nachádza, ako vyzerá a aké sú jeho funkcie.
Pre akúkoľvek prácu s panvovým dnom je totiž veľmi dôležité vedieť toto
Pokiaľ v rámci terapie alebo cvičenia hovoríme o panvovom dne, väčšinou tým máme na mysli komplexný systém svalov, väzív, fascií atď., ktoré vypĺňajú dolnú časť našej panvy. Tento komplex v tvare lievika vytvára pevné, ale pružné dno- aktívnu oporu pre orgány uložené v panve.
Svaly panvového dna sú uložené v troch vrstvách, ktoré ležia nad sebou a dohromady majú hrúbku dlane. Svalové vlákna hlbokej vrstvy prebiehajú spredu panvy dozadu, vlákna strednej vrstvy idú naprieč panvou. Vonkajšia vrstva má tvar ležatej osmičky a vlákna opäť prebiehajú spredu panvy dozadu.
Pre lepšiu predstavu si poďme prezrieť obrázky
Svalové vrstvy panvového dna pri pohľade zozadu a zospodu.
Funkcie panvového dna
Kým u štvornohých cicavcov a primátov, u ktorých je panvové dno umiestnené vo zvislej polohe a slúži primárne na pohyb chvosta a ako zvierač, u nás vzpriamených ľudí má funkcií oveľa viac.
Panvové dno podopiera a udržuje panvové orgány v správnej pozícii. Zaisťuje nám, že dokážeme udržať moč a stolicu, ale aj ich vypustenie v tú správnu chvíľu. V spolupráci s hlbokými brušnými svalmi, bránicou a chrbtovými svalmi sa podieľa na dýchaní a držaní tela vo vzpriamenej pozícii. Je dôležitým článkom v zaistení správneho postavenia panvy a prepojení hornej a dolnej polovice tela.
A v neposlednom rade je dôležité pre náš spokojný sexuálny život.
Na oboch obrázkoch ste videli ženské panvové dno, nezabúdajme však, že panvové dno majú aj muži. Je trochu iné ako to ženské, rovnako ako mužská panva, ale jeho správna funkcia je aj pre mužov zásadná.