💛 Zľava -10 % alebo -20 % pre registrovaných zákazníkov? S kódom "DNES10" na všetko.
Partner of Notino
CUTE HRAČKA TÝŽDŇA S PREKVAPENÍM
ZĽAVŇOVAČ DOPRAVY
Darček Pre každého

Keď panvové dno nefunguje správne ...

Dobre fungujúce panvové dno je pružné, má ideálne napätie tkanív a vie sa v správny čas aktivovať a v správny čas relaxovať. Funguje v kvalitnej súhre s ostatnými svalmi. V dôsledku najrôznejších vonkajších či vnútorných vplyvov (napríklad úrazov, hormonálnych zmien, tehotenstva, pôrodu, nedostatku pohybu atď.) však panvové dno môže prestať fungovať správne.Často sa píše a hovorí o oslabenom panvovom dne a nutnosti jeho posilňovania. Vec však nie je taká jednoduchá. K ťažkostiam povedie aj preťaženie svalov alebo zmeny napätia tkanív panvového dna.


Oslabenie svalov alebo znížené napätie tkanív panvového dna môže spôsobiť

 • Znížený zážitok pri pohlavnom styku
 • Obtiažne dosahovanie orgazmu až anorgazmiu (úplná neschopnosť vyvrcholenia)
 • Inkontinenciu (únik) moču alebo stolice
 • Bolesti chrbta

Oslabené panvové dno


Zdravé panvové dno

Preťaženie svalov alebo zvýšené napätie tkanív panvového dna sa môže prejavovať ako

 • Bolestivý pohlavný styk
 • Bolestivá menštruácia
 • Protrahovaná prvá doba pôrodná
 • Opakované potraty v prvých týždňoch tehotenstva
 • Funkčná sterilita (neplodnosť)
 • Retencia (zadržiavanie) moču, obtiažne alebo bolestivé vyprázdňovanie
 • Bolesti chrbta, hlavy, bolestivá kostrč (nielen v sede)

Hoci sú poruchy panvového dna obvykle vnímané ako ženská problematika, môžu sa týkať aj mužov. U tých sa najčastejšie prejavujú ako problémy s močením, vyprázdňovaním, bolestivosť genitálií alebo sexuálna dysfunkcia.Moje panvové dno nefunguje, ako má

Čo robiť, keď sa u vás objavuje niektorý z vyššie uvedených príznakov a máte podozrenie, že vaše panvové dno nefunguje správne? Prvé kroky by určite mali smerovať k odborníkovi, teda k lekárovi špecialistovi - gynekológovi či urológovi. Pomôcť môže aj skúsený fyzioterapeut, ktorý sa zameriava práve na panvové dno. Lekár či fyzioterapeut vyhodnotí váš momentálny stav a zároveň nastaví efektívnu liečbu presne pre vás.
Aj keď sa dnes ponúka množstvo pasívnych techník, ktoré riešia problémy spojené s panvovým dnom, ako napríklad liečba laserom alebo operácia, aby bol efekt zásahu dlhodobý, základom zostáva cvičenie a cielená práca s panvovým dnom, niekedy aj zmena životného štýlu. A to väčšinou nepočujeme radi.

Klientky, ktoré ku mne prichádzajú najčastejšie z dôvodu neúspešnej snahy o otehotnenie, v tehotenstve alebo po pôrode sa ma často pýtajú, či je vhodné cvičiť cviky, ktoré nájdu na internete alebo v knihách. Na internete nájdete množstvo cvikov a cvičebných programov. V súvislosti s panvovým dnom určite narazíte na pojmy ako Kegelove cviky alebo cvičenie podľa českej fyzioterapeutky Ludmily Mojžišovej. Rozdiely v týchto dvoch prístupoch sú v tom, na čo sú primárne zamerané. Kegelove cviky, ktoré vytvoril kalifornský gynekológ Dr. Arnold Kegel v 50. rokoch minulého storočia, sú zamerané na posilnenie panvového dna, teda riešia hlavne problémy spojené s oslabením svalov panvového dna. Cvičenie podľa Mojžišovej je jednou časťou z celej metódy uznanej MZČR v súvislosti s liečbou ženskej neplodnosti. Jej techniky smie vykonávať iba špeciálne vyškolený fyzioterapeut alebo lekár. Cviky, ktoré sa v rámci tejto metódy cvičia, cielia tak na uvoľnenie zvýšeného napätia svalov panvového dna a problémy s tým spojené, ako aj na posilnenie svalov oslabených. Obe metódy môžu byť pri správnom a pravidelnom cvičení prínosom, ktorá je však vhodná práve pre vás, to sa na internete nikdy nedozviete. A tieto dve metódy zďaleka nie sú jediné.

Môžete experimentovať a skúšať, ktorý z prístupov a cvikov vám urobí dobre alebo si nechať poradiť od odborníka. Fyzioterapeutov so zameraním na panvové dno pomôže nájsť táto mapa.Pomôcky pre účinné cvičenie

Aby bolo cvičenie zábavnejšie a ženy motivovanejšie, ponúka sa množstvo pomôcok, ktoré boli vytvorené práve na posilňovanie alebo relaxáciu svalov panvového dna. S posilnením svalov vám pomôžu sady vaginálnych činiek, Venušiných guľôčok, ale aj chytré SMART vaginálne trenažéry, pri ktorých budete mať vďaka aplikácii v telefóne rovno aj svojho virtuálneho trénera. Pokiaľ ste skôr alternatívneho zamerania a preferujete produkty s vlastnou energiou a prácu s ňou, budú pre vás tými pravými YONI vajíčka z minerálnych kameňov. Ak ste orientovaná na výkon a potrebujete vidieť svoje výsledky a progres, sú pre vás ideálne chytré SMART vaginálne trenažéry.Aj pri týchto pomôckach je ale dôležité zacielenie na váš konkrétny problém a pravidelnosť cvičenia. Je dobré si ujasniť, koľko chcete do pomôcky investovať a čo od nej očakávate.
Každá sme iná, originálna a výnimočná. Nech už sa rozhodnete vydať akoukoľvek cestou riešenia svojich ťažkostí, vnímajte, čo vám robí dobre a zlepšuje váš stav.Mgr. Renáta Homolová
Mgr. Renáta Homolová je fyzioterapeutka so zameraním na panvové dno. Okrem iného je aj učiteľkou jogy a matkou, takže má v tejto oblasti bohaté skúsenosti.
Ďalšie články autora Mgr. Renáta Homolová