💛 Zľava -10 % alebo -20 % pre registrovaných zákazníkov? S kódom "DNES10" na všetko.
Partner of Notino
CUTE HRAČKA TÝŽDŇA S PREKVAPENÍM
ZĽAVŇOVAČ DOPRAVY
Darček Pre každého

Očami fyzioterapeutky: Ako na cvičenie s guľôčkami/činkami?

Vo svojej praxi fyzioterapeutky sa zameriavam na ženy a prácu s panvovým dnom. Neraz som dostala otázku na erotické pomôcky a ich využitie pri cvičení. A pretože viem, že sa hojne odporúčajú venušine guľôčky, ale nerada dávam všeobecné odporúčania, nastal čas osobne ich vyskúšať. Musím priznať, že som sa na testovanie naozaj veľmi tešila. Vybrala som si sadu vaginálnych guľôčok/činiek Y.LOVE LORINDA. Táto sada ma zaujala svojou variabilnosťou a vzhľadom (áno, pomôcka by sa vám mala aj páčiť). Prečo som nesiahla po klasických, lacnejších venušiných guľôčkach? Odpoveď je jednoduchá, väčšina z nich neponúka možnosť používať iba jednu guľôčku a pracovať s hmotnosťou. Aj keď už je na trhu množstvo variabilnejších guľôčok, základná hmotnosť sa pohybuje okolo 70 gramov a to sa mi zdalo veľa.

Sadu Y.LOVE LORINDA dostanete v peknej čiernej krabičke. Obsahuje dve pútka- na jednu a na dve guľôčky. Pútka sú z jemného a na dotyk veľmi príjemného silikónu, majú dosť dlhú manipulačnú šnúrku zakončenú srdiečkom. Manipulácia s guľôčkami je bezproblémová, zavediete aj vyberiete ich z pošvy naozaj hladko. Súčasťou balenia je 5 guľôčok rôznej hmotnosti (16, 28, 35, 36 a 72 gramov). Môžete si teda ľubovoľne pridávať a uberať záťaž podľa aktuálneho stavu vášho panvového dna. Navyše tri najľahšie guľôčky obsahujú ešte druhú ťažšiu guľôčku vo vnútri. Fungujú tak na princípe venušiných guľôčok, kedy táto druhá, vnútorná guľôčka vytvára pri pohybe prirodzenú vibráciu, čím stimulujú pošvovú stenu a svaly panvového dna.

V priloženom manuále výrobcu sa odporúča začať cvičiť s transparentnou guľôčkou (bez vnútornej guľôčky) s váhou 36 gramov a potom postupne po týždni až dvoch na váhe pridávať. Cvičiť by ste mali denne 15-30 minút. Či už sa na to pozriem z pohľadu fyzioterapeutky alebo ženy, taký návod nie je úplne vhodný. Vôbec sa tu nespomína spôsob, ako guľôčky používať. Zvyšovanie záťaže určite môže byť prínosné, ale pokiaľ chceme pomôcku používať na zlepšenie kondície panvového dna, rozhodne to nie je hlavný parameter.

S akou váhou Venušiných guličiek začať?

V priloženom manuále výrobcu sa odporúča začať cvičiť s transparentnou guľôčkou (bez vnútornej guľôčky) s váhou 36 gramov a potom postupne po týždni až dvoch na váhe pridávať. Cvičiť by ste mali denne 15-30 minút. Či už sa na to pozriem z pohľadu fyzioterapeutky alebo ženy, taký návod nie je úplne vhodný. Vôbec sa tu nespomína spôsob, ako guľôčky používať. Zvyšovanie záťaže určite môže byť prínosné, ale pokiaľ chceme pomôcku používať na zlepšenie kondície panvového dna, rozhodne to nie je hlavný parameter. Ja som sa po týždni experimentovania s guľôčkami zo zvedavosti vydala s váhou 44 gramov (ktorú pre druhý týždeň odporúča výrobca) na pol hodinovú prechádzku s kočíkom a svoje panvové dno som tým preťažila. Ešte niekoľko dní som potom cítila svalovú únavu a guľôčky som musela na nejaký čas odložiť. Za seba odporúčam nasledujúce. Pokiaľ riešite oslabené panvové dno, nezačínajte transparentnou guľôčkou, ako odporúča výrobca, ale najskôr používajte guľôčky s vnútornou guľôčkou, ktoré vaše svaly a pošvovú stenu pekne nastimulujú. Pred zavedením guľôčok/činiek svoje panvové dno nalaďte – rozcvičte (ako na to nájdete napríklad v tomto videu). Ja osobne si pred zavedením guľôčok rada zacvičím panvové hodiny (10:28 video Panvové dno v kontexte tela) a poriadne svoju panvu predýcham. Začnite s používaním guľôčok počas pár minút. Nezabudnite, že so zavedenými guľôčkami sa musíte pohybovať, treba ísť na krátku prechádzku, zaplávať si alebo zatancovať. Aj pri týchto aktivitách zostávajte pozornosťou v panve a vnímajte, ako panvové dno pracuje, či nemáte stiahnuté sedacie svaly alebo vnútornú stranu stehien. Postupne skúste dĺžku používania a prípadne aj hmotnosť navyšovať. Cieľom ale naozaj nie je uniesť maximálnu možnú váhu. Po cvičení by ste mali lepšie vnímať svoje panvové dno, malo by byť pevnejšie.

Na čo rozhodne nezabudnúť

S cvičením to nepreháňajte, podľa mňa nie je nutné guličky používať denne, ale skôr si urobiť čas a používať ich vedome. Rozhodne nesúhlasím s návodmi typu „vaginálne guľôčky môžete nosiť celý deň a používať ich aj pri športe“. Svaly panvového dna sú jemným systémom a jemne by sme k nim mali pristupovať aj pri cvičení. Celodenným nosením guľôčok môžete panvové dno preťažiť a tým ho ešte viac oslabiť. Odpočinok by som panvovému dnu určite dopriala v čase najsilnejšej menštruácie. Na druhej strane, pokiaľ od pomôcky čakáte výsledky, pravidelnosť a vytrvalosť v cvičení bude nevyhnutná. Použiť guľôčky raz za mesiac na pár minút žiadané ovocie určite neprinesie.

Čo povedať na záver

Sada vaginálnych činiek/guľôčok Y.LOVE Lorinda vám môže skvele slúžiť celý život. Využijete ju na preventívne cvičenie, pri rekonvalescencii po pôrode, ako doplnok komplexnej liečby zdravotných ťažkostí a v neposlednom rade samozrejme ako erotickú pomôcku na skvalitnenie intímneho života. S ohľadom na veľkosť guľôčok by som ich odporučila skôr ženám, ktoré majú užšiu pošvu. Jediné, čo mi v tejto sade chýba, je nejaké pekné vrecúško na ich uchovávanie, dobre ale poslúži aj krabička, v ktorej sadu kúpite.

Autor Mgr. Renáta Homolová je fyzioterapeutka so zameraním na panvové dno. Okrem iného je aj učiteľkou jogy a matkou, takže má v tejto oblasti bohaté skúsenosti.

Mgr. Renáta Homolová
Mgr. Renáta Homolová je fyzioterapeutka so zameraním na panvové dno. Okrem iného je aj učiteľkou jogy a matkou, takže má v tejto oblasti bohaté skúsenosti.
Ďalšie články autora Mgr. Renáta Homolová
Články