Menštruácia už nie je tabu - Ako si v pohode užiť "svoje" dni?
Pred pár rokmi sa o nej na verejnosti nehovorilo. Muži o nej mali len najzákladnejšie informácie a kolovalo o nej mnoho mýtov. Menštruácia patrí k životu každej ženy, ale naozaj s ňou žiť a nebrať ju len ako nutné zlo, začíname až v poslednej dobe. Dnes už sa nemusíme zatvárať na týždeň do chyže a nevychádzať na slnko len kvôli tomu, že prišli TIE dni. V priebehu periódy dnes môžu ženy športovať, plávať aj oddávať sa plnohodnotnému sexuálnemu životu. Samozrejme, že nemusíte súhlasiť, ale predstavíme vám pár pomôcok, ktoré vám dokážu uľahčiť život. A navyše naozaj nie je dôvod sa obmedzovať, ba naopak.
Jak na intimní hygienu?
Vložky alebo tampóny? Presne také možnosti sme mali ešte nedávno. Dnes je už ponuka dámskych hygienických pomôcok o niečo pestrejšia, ale samozrejme všetko má svoje pre a proti.
Tampóny sú obľúbenou pomôckou mladých dievčat a žien, ktoré milujú šport a voľnosť pohybu počas menštruácie. Sú malé, nenápadné a môžu sa používať aj v noci. Je však veľmi dôležité tampóny často vymieňať (v prvých dňoch cyklu zhruba do 3 - 5 hodín). Ženy majú všeobecne používanie tampónov spojené s tzv. syndrómom toxického šoku, ktorý je spôsobený baktériami a jedná sa o veľmi závažné ochorenie.
Vložky majú tiež svoje vyznávačky, ale využívajú ich aj ženy, ktoré zo zdravotných dôvodov nemôžu používať pomôcky, ktoré by sa zavádzali priamo do pošvy. Nevýhodou vložiek je, že krv usychá na vzduchu, teda sa tu množia baktérie a zápach a menštruačná krv môže ľahko pretiecť. Navyše ako vložky, tak tampóny sú napustené chémiou (bielidlá, parfumy a pod.), ktorá nie je pre organizmus príliš vhodná.
Úplný zlom prišiel až s menštruačným kalíškom. Hoci jeho história siaha až do 40. rokov minulého storočia, tak boom zažíva až v posledných rokoch, keď sa latex, ktorý spôsoboval alergie, vymenil za nezávadný lekársky silikón, ktorý sa využíva aj pri výrobe erotických pomôcok. Kalíšok je mäkký silikónový zvonček, ktorý sa zavádza obdobne ako tampón. Na lekárskom silikóne sa nezachytávajú baktérie, nespôsobuje alergie, je nezávadný a zachytená krv v ňom nezapácha. Kalíšok pojme až 30 ml tekutín, teda ho nemusíte vymieňať tak často, ako tampóny či vložky. Stačí každých 6 až 12 hodín kalíšok vyprázdniť, umyť a znovu zaviesť.
Rýdzo český vynález -menštruačné nohavičky- môže byť ďalšou alternatívou. Výhody sú, rovnako ako u kalíška, hlavne ekologické a ekonomické. Nohavičky obsahujú vrstvu nepriepustného a vrstvu savého materiálu, takže by nemali pretiecť a po použití ich stačí len vyprať.
Alternatívne ženy iste ocenia aj morské menštruačné huby. Tento čisto prírodný materiál sa začína opäť vracať aj do modernej spoločnosti. Balenie obsahuje 1 až 3 huby a morskú soľ, ktorá slúži na čistenie a ktorú je možné dokúpiť aj zvlášť. Morské huby obsahujú veľké množstvo morských minerálov, ako napríklad až 14% jódu, ktorý sa postupne vstrebáva a zvyšuje tak jeho hladinu v tele. Preto huby pôsobia antisepticky a antibakteriálne a skvele sa znášajú aj s citlivou pokožkou. Navyše nevysušujú tkanivo, perfektne sa prispôsobia vášmu vnútru a po nasatí tekutinou sa stávajú extrémne jemné a hebučké, takže o nich ani nebudete vedieť. Výraznou vlastnosťou je potom ich schopnosť absorbovania veľkého množstva tekutiny, ktorú neprepúšťajú von, čo oceníte i počas milovania, ktoré sa tým stane podobné tomu mimo vašej menštruácie a ani jednému z vás nebude prekážať.
Ďalšou možnosťou je nepoužívať nič z vyššie uvedeného. Stačí si vraj osvojiť metódu takzvanej voľnej menštruácie. Spočíva v tom, že sa naučíte ovládať svaly panvového dna natoľko, že menštruačná krv vyteká cez kŕčok maternice len vo chvíli, keď jej to dovolíte. Vycvičené ženy tak údajne aj pri silnejšej menštruácii zvládnu zadržať krvácanie trebárs aj niekoľko hodín.S kalíškami ekologicky a ekonomicky
Menštruačný kalíšok je vďaka lekárskemu silikónu ekologický, čo dnešná generácia žien určite ocení. Má životnosť až 15 rokov, teda šetríte prírodu (podľa výskumu spotrebuje každá žena za svoj život vyše 10 000 kusov vložiek a tampónov a to je niekoľko sto kíl nerecyklovateľného odpadu). A ak chcete ušetriť aj peniaze, tak máte rozhodnuté! Prvá kúpa vás môže zaskočiť, pretože cena sa podľa typu kalíška pohybuje od 10 do 40 eur. Behom pár mesiacov sa vám však táto investícia vráti.
Ako vyberať menštruačný kalíšok?
Na trhu nájdete mnoho značiek menštruačných kalíškov. So stopkou, bez nej, v rôznych veľkostiach, farbách, i s ďalším príslušenstvom.
Veľkosť - Kalíšky sú buď v univerzálnej veľkosti alebo sú vyrábané vo variante S- malý a L- veľký. Malý je určený pre ženy a dievčatá, ktoré ešte nemajú deti. Veľký pre ženy po pôrode. Materiál - Áno, aj materiálu venujte pozornosť. Aj keď sa jedná o silikón, každá značka má inú tuhosť materiálu. Tie mäkšie sa môžu zdať pohodlnejšie, ale o to viac sa zapotíte pri ich zavádzaní. Čím je materiál pevnejší, tým má väčšiu tendenciu sa po zasunutí do pošvy roztvoriť a obopnúť steny pošvy. Pokiaľ ste teda začiatočníci, odporúčame skôr pevnejšiu štruktúru kalíška. Farva - tak tá je len a len na vašich preferenciách. A že je z čoho vyberať. Stopka kalíška - väčšina menštruačných kalíškov je opatrená stopkou, ktorá slúži na jednoduchšie vytiahnutie. Ženám, ktoré majú nižšie položený kŕčok maternice však môže dlhšia stopka vadiť. Preto je možné skrátiť ju pristrihnutím, alebo si už rovno zaobstarať značku, ktorá má kalíšky bez tohto držiačiku.Ako sa kalíšok používa?
Manipulácia s kalíškom chce na začiatok trošku cviku. Pred prvým použitím sa odporúča ho vysterilizovať. Poslúži vám na to bežný čistič na erotické pomôcky, ale rovnako dobre si vystačíte aj s hrncom vriacej vody. Kalíšok stlačte a jeho kraje zložte smerom k sebe do tvaru písmena C, čo niekomu môže pripomínať srdiečko. Takto zložený kalíšok zasuňte do pošvy. Aby sa správne roztvoril, jemne s ním vnútri pootočte. Podtlak, ktorý vznikne po zavedení, niektoré ženy cítia a iné o ňom vôbec nevedia. Pokiaľ cítite bolestivý tlak, kalíšok vyberte a skúste znova inú polohu. Zavedený kalíšok vás nesmie tlačiť ani inak obmedzovať. Ak tomu tak je, je buď zle zavedený alebo je pre vás tento kalíšok príliš veľký. V priebehu menštruácie stačí kalíšok vyprázdniť, opláchnuť teplou vodou alebo vydezinfikovať a znova ho zaviesť. Starostlivejšia sterilizácia vo vriacej vode by mala prebehnúť vždy po ukončení používania a pred prvým použitím opäť na začiatku menštruácie. Nezabúdajte ale na dôkladnú hygienu rúk.
Menštruácia a sex
Ak je pre vás spojenie menštruácie a sexu absolútne poburujúce a neprípustné, radšej ani nečítajte ďalej. Možno sa však zbytočne ochudobňujete o intenzívnejší zážitok. V období periódy sú ženy skutočne citlivejšie, ich pohlavné orgány prekrvenejšie a hormóny ženú libido nahor. Preto nie je divu, že ľahšie dosahujú orgazmus, ktorý je o poznanie intenzívnejší. "Sexu s manželom sa počas svojich dní nevyhýbam, teda okrem prvého dňa. Nepríde mi na tom nič nenormálne, naopak na sebe cítim, že mám na sex väčšiu chuť ako v iných fázach cyklu. Len teda preferujem polohu na chrbte, pretože u polôh, kde je väčšia hĺbka prieniku, sú mi nárazy do citlivého kŕčka maternice nepríjemné ", hovorí Katka. Podobnú skúsenosť má mnoho žien a mužov. Samozrejme je nutné dbať na zvýšenú hygienu pred i po styku ako u ženy, tak u jej partnera. Prípadne použiť kondóm. Riziko infekcie je totiž v priebehu menštruácie zvýšené. Pokiaľ bude žena chorá, menštruačná krv môže byť zdrojom pohlavne prenosnej choroby. A aj keď sa traduje, že počas menštruácie nie je možné otehotnieť, vylúčiť sa to nedá - niektoré ženy totiž majú dlhú menštruáciu, ktorá sa prekrýva so začiatkom ovulácie. Môžu tak byť plodné práve aj počas krvácania. Pozitívnu skúsenosť má aj Jana, ktorej styk počas periódy pomáhal s bolestivou menštruáciou. Endorfíny, ktoré sa počas sexu vyplavujú, dokážu bolesť otupiť. Ak teda trpíte na bolesť hlavy alebo chrbta, skúste i tento variant. "Na to, že by mi sex mohol pomôcť s bolestivou menštruáciou, ma upozornil môj gynekológ. A potvrdilo sa. S partnerom tak nemáme s touto témou problém, pretože zrovna u mňa sa to osvedčilo výborne ", potvrdzuje svoju skúsenosť Jana. Ako už bolo spomenuté vyššie, pri niektorých polohách nemusí ani dôjsť k zašpineniu. Prípadne je možné si styk spestriť zmenou prostredia, a to v kúpeľni. Pod horúcou sprchou sa nielen krásne uvoľníte, ale o možnej krvi nebudete ani vedieť.
Ak vás aj napriek tomu desí predstava zakrvaveného prestieradla, je tu samozrejme riešenie. Pre tieto prípady sú na trhu menštruačné penové tampóny, ktoré slúžia práve na účely sexuálneho styku, športu, saunovania alebo plávania počas menštruácie. Ide o malý, samostatne balený penový tampón, ktorý nemá šnúrku. Nikto tak ani nespozná, že ho má žena zavedený. Efektívne zachytáva odchádzajúcu krv a podľa sily menštruácie vydrží až 8 hodín. Zavedené tampóny sú úplne neviditeľné a sú vyrobené z mäkkého polyuretánu, ktorý muž pri sexe nijako nevníma. Ľahko sa zavádzajú aj vyberajú. Tampóny sú jednorazové a je možné si vybrať medzi suchým a vlhkým variantom, ktorý je napustený gélom s kyselinou mliečnou, ktorá napomáha udržať prirodzené pošvové prostredie a zabraňuje rozvoju nežiaducej mikroflóry.
Druhou možnosťou je špeciálny kalíšok Intimina Ziggy, ktorý bol špeciálne pre tieto prípady vytvorený. Kalíšok unikátneho tvaru sa skvele prispôsobí a má extrémne tenkú stenu, ktorú prakticky nepocítite. Vďaka jeho tvaru a spôsobu uchytenia pod krčkom maternice ho môžete využiť aj pri športe, behaní i plávaní a tiež pri sexe, takže si svoju chuť na vzrušujúce a čisté milovanie môžete bez obáv užívať kedykoľvek budete chcieť.