Nakúpte za 80 € a získajte 16 € späť s kódom "16SPAT" 💥 Do konca akcie zostáva
Partner of Notino
CUTE HRAČKA TÝŽDŇA S PREKVAPENÍM
ZĽAVŇOVAČ DOPRAVY
Darček Pre každého

Ako vyberať kondóm?

Kondómy sú rozhodne najrozšírenejším antikoncepčným prostriedkom naprieč celým svetom. Ich nesporná výhoda spočíva nielen v tom, že dokážu účinne zabrániť počatiu, ale tiež v tom, že chránia pred sexuálne prenosnými ochoreniami. Zároveň sú jednou z najlacnejších antikoncepčných metód. A to sú dosť pádne dôvody na ich používanie. Je však potrebné poznať pár jednoduchých zásad, aby všetko fungovalo tak, ako má. Medzi tie najdôležitejšie určite patrí správna veľkosť a forma lubrikácie, ktorú možno na kondómy použiť.

Správna veľkosť kondómov

Veľká časť kondómov sa vyrába v tzv. univerzálnej veľkosti, ktorá sa podľa výrobcov skvelo prispôsobí. Pokiaľ ale nepatríte medzi priemer, čo sa týka dĺžky alebo obvodu prirodzenia, odporúčame zamerať sa na veľkosti, ktoré vám sadnú priamo na telo. A čo je priemerná veľkosť penisu? Napríklad šírka prezervatívov 48-56 mm odpovedá štandardnému obvodu 11-14 cm. Dĺžka kondómov býva väčšinou 180 mm. Ideálne je, keď prezervatív siaha až k samotnému koreňu penisu. Sú ale výrobcovia, ktorí veľkosti uvádzajú naozaj presne. A ako si pomôcť bez pravítka? V nemenovanom gay magazíne uvádzajú tip, ako jednoducho premerať penis pomocou vnútornej rolky od toaletného papiera. Pokiaľ ju vraj máte na stoporenom penise tak akurát, patríte medzi priemer. Ak vám je malá, boli ste obdarený viac než veľká časť iných mužov. Tak sa zájdite mrknúť na toaletu, ako to s tou rolkou vlastne je a vyberajte starostlivo ;-)

Dĺžka kondómu je u väčšiny značiek univerzálna, tzn. medzi 180 až 190 mm. Pokiaľ však hľadáte kondóm kratší alebo naopak dlhší, poobzerajte sa po značke MY.SIZE. Tá totiž ponúka prezervatívy, ktoré presne sadnú na každý penis a to od dĺžky 160 mm až po 223 mm.

Šírka kondómu je už ťažšia disciplína. Tu je na výber z veľkého radu značiek a veľkostí a na každom milimetri záleží. Samozrejme, pokiaľ tak nejako tušíte, že ste ohľadom šírky v európskom priemere, nemusíte sa šírkou príliš trápiť. Ak však hľadáte kondóm, ktorý vám sadne ako uliaty, je na čase siahnuť po povrázku a pravítku, či vziať krajčírsky meter a ide sa premeriavať.

Kondómy pre obvod penisu do 49 mm nájdete TU.

Kondómy pre obvod penisu 52-54 mm nájdete TU.

Kondómy pre obvod penisu 55-60 mm nájdete TU.

Kondómy pre obvod penisu nad 60 mm nájdete TU.

Spoľahlivá ochrana - čo robiť, aby spoľahlivá bola

Použitie prezervatívu je jednou z najúčinnejších bariérových antikoncepčných metód. Okrem toho nás dokáže ochrániť pred sexuálne prenosnými pohlavnými chorobami a poslúži aj u niektorých praktík, kde môže byť výborným pomocníkom, napríklad počas análneho sexu. Zatiaľ čo podľa štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie by mal kondóm pri správnom používaní zabrániť nechcenému počatiu na 98 %, realita je trošku iná. Zo sexu s kondómom vzíde až pätnásť percent nechcených tehotenstiev, čo je spôsobené zlou manipuláciou a nesprávnym použitím. Ako teda kondóm správne používať, aby chránil tak, ako má? Niekoľko zásad tu je:

  • Ešte pred otvorením sa presvedčte, že je obal prezervatívu neporušený a neprešla exspirácia.
  • Obal kondómu nikdy neotvárajte pomocou ostrých predmetov. Vždy ho rozbaľujte na mieste, ktoré je na obale vyznačené.
  • Až polovica mužov nenecháva po nasadení dostatočné miesto v špičke kondómu na následný výron semena. Nezabudnite tiež kondóm narolovať až ku koreňu penisu.
  • Nasadzovanie kondómu si rozhodne nenechávajte až na poslednú chvíľu. Myslite na to, že k výmene telesných tekutín dochádza počas celého sexuálneho aktu. Navyše by ste to tiež nemuseli stihnúť. Aj to sa totiž stáva.
  • Pokiaľ potrebujete použiť ešte aj lubrikačný gél, vždy iba na VODNEJ BÁZE. Silikónové lubrikačné gély by mohli narušiť povrch kondómu.
  • Po ejakulácii si kondóm pridržiavajte pri koreni penisu, aby pri vysúvaní nedošlo k jeho skĺznutiu a vyliatiu ejakulátu.
  • Použitý kondóm zabaľte do papierovej vreckovky alebo papiera a vyhoďte do zmesového odpadu.

Aké máme druhy kondómov?

Od svojho vzniku prešli kondómy veľkými zmenami. Antikoncepcia, ktorá bola pôvodne vyrábaná z čriev zvierat, má dnes už mnoho podôb, farieb, ale aj materiálov. Poďme sa pozrieť, ako sa v nich orientovať.

Extra tenké kondómy - V ponuke nájdete prezervatívy vyrobené z ultra tenkého materiálu, ktorý vám umožní zažiť pocit kože na kožu. Pokiaľ teda nepatríte medzi priaznivcov tejto ochrannej pomôcky, určite sa zamerajte na túto kategóriu. Budete príjemne prekvapení.

Vegánske kondómy - Kondómy prvotriednej vegánskej kvality bez živočíšnych ingrediencií už ponúka viacero značiek. Pri ich výrobe neboli použité žiadne živočíšne ingrediencie a preto spĺňajú podmienky vegánskeho smeru.
Alergia na latex už nie je prekážkou - Ak ste vy alebo váš partner alergický na latex, dnes to už nie je problém. Bezlatexové kondómy sú vyrobené z modernej syntetickej živice, ktorá vyniká svojou vysokou odolnosťou alebo zo syntetického materiálu polyizoprénu, ktorý je pružnejší ako prírodný latex a tak vám prináša intenzívnejší zážitok.

Dámske kondómy a pesary -Nielen muži sú tí, ktorí myslia na ochranu pri sexe. Aj pre ženy máme pripravené dámske kondómy, ktoré majú rovnakú funkciu ako klasické pánske kondómy. Špeciálnou skupinou sú pesary, ktoré pri správnom zavedení bránia nechcenému počatiu takmer 100%. Oproti prezervatívom sa jedná o pomôcky na dlhodobé používanie.

Stimulačné, drážkované, vrúbkované, ... - Kondómy môžu byť úplne hladké, aby ste o nich ani nevedeli, alebo naopak s najrôznejšími výstupkami a drážkami, ktoré určite ako spestrenie ocení hlavne partnerka. Niektoré typy sú vybavené drážkami zvonka, ale aj zvnútra kondómu, takže stimuláciu si môže užiť aj muž.
Pokiaľ vás neláka priehľadný vzhľad, môžete si vyberať z farebných variantov, ktoré určite vyčaria úsmev na tvári. Pre orálny sex zase iste využijete prezervatívy s príchuťou, ktorá dokáže spríjemniť chuť latexu v ústach. Ak radi experimentujete s chladom či teplom, užívajte si tak aj s prezervatívmi s chladiacim alebo hrejivým účinkom. Vďaka špeciálnym lubrikačným gélom môžete zažívať mrazivú vášeň alebo naopak spaľujúci orgazmus. A ak sa vám nechce kupovať kondómy po kusoch, máme pre vás samozrejme aj XXL balenie po 100 a viac kusoch pre mnohé a mnohé príjemné okamihy.

Mýty okolo kondómov

Určite ste sa niekedy stretli s niekým, kto tvrdil, že si kondóm rozhodne nevezme, pretože to je, ako by ste sa sprchovali v pršiplášti. Toto rozhodne nie je argument pre nepoužitie prezervatívu, zvlášť nie v dnešnej dobe, kedy si môžete vyberať z extra tenkých materiálov. Pri nich, ak máte správnu veľkosť, ani príliš nepocítite, že kondóm máte. Naopak sa vám môžu rozšíriť možnosti, pokiaľ siahnete po prezervatíve so stimulačnými drážkami alebo so špeciálnym lubrikantom. A nezabudnite, že zákon schválnosti hovorí, že prezervatív najviac potrebujete, keď to najmenej čakáte. Kto je pripravený, nie je prekvapený a to rozhodne neplatí len pre mužov. Záujem chrániť sa by mali mať obzvlášť ženy. Pokiaľ ale viete, že váš partner nie je používaniu kondómov príliš otvorený, môžete vyskúšať aj tzv. ženský kondóm. Ten sa zavádza do pošvy a drží pomocou podväzku. Pred otehotnením chráni aj ženský pesar. Viac si o ňom môžete prečítať tu.

Pozrieť si celú kategóriu Kondómy a antikoncepčné prostriedky