MUŠLE NAMIESTO ŽILETKY
Počas stredoveku bolo ženské odstraňovanie chĺpkov z veľkej časti ignorované, pretože niektoré entity ako cirkev považovali prehnaný záujem o svoj vzhľad za formu marnosti a hriechu. Zlom potom prichádza s nástupom Kráľovnej Alžbety I., ktorá zahájila trend odstraňovania obočia a časti vlasov v snahe vytvoriť vyššie posadené čelo.
Koncom 19. storočia sa šírila Darwinova Teória prirodzeného výberu, ktorá spájala telesné ochlpenie s ,,primitívnym pôvodom a menej vyvinutými formami“. Byť bez ochlpenia bolo znakom toho, že sme vyvinutejší a sexuálne atraktívni, hovorí Rebecca Hertigová, expertka na gender a sexualitu.
Najväčší boom zažil tento trend na začiatku 20. storočia v Brazílii- iste všetci poznáte pojem brazílska depilácia, dôvodom sú tradičné karnevaly, ktoré sa v tejto zemi organizujú už desiatky rokov. Dámske kostými veľa kože nezahalia, preto si Brazílčanky začali odstraňovať chĺpky po celom tele.
PRVÝM PROBLÉMOM BOLO PODPAZUŠIE
Od druhej polovice 20. storočia sa trend rozšíril do celého sveta a od tej doby je veľmi premenlivý. Každú chvíľu sa rieši, či holiť, alebo neholiť, či je hygienické, keď si niekto podpazušie neoholí, či to ženy robia pod nátlakom spoločnosti, ktorá sa domnieva, že sa predsa patrí, aby mala žena dokonale hladké nohy...obľuba kozmetického priemyslu v umelom odstraňovaní nedokonalostí (či už na fotkách v magazínoch alebo vďaka moderným filtrom na sociálnych sieťach) stále pretrváva a aj napriek tomu, že sa v súčasnosti búrajú mýty a tabu svet je čím ďalej tým viac slobodný v rozhodovaní o svojom tele, stále sa nájdu jedinci, ktorí majú potrebu komentovať vzhľad ostatných.
Otázkou zostáva, či sa tento fakt niekedy zmení, alebo je to dané ľudskou náturou a zosmiešňovanie na základe zovňajška s nami bude vždy. Podstatné je, že každé telo je jedinečné a má svoje individuálne znaky a je na každom človeku, ako s nim bude zachádzať. Ak sa chcete holiť, hoľte sa, ak si chĺpky chcete nechať, nechajte si ich. Nikto nemá právo vás odsudzovať za rozhodnutie týkajúce sa vášho vlastného tela.