Zažite magický večer plný zliav! ✨ Zľava 15 % na naše produkty s kódom NIGHT15 platí len do 7:00 ráno – nepremeškajte svoju šancu!
Partner of Notino
Menu
×
Night Shopping je tu!
Zľava 15 % na naše produkty trvá len
Adventné zľavové týždne
Darček Pre každého

Shibari: ako a odkiaľ začať?

Zistili ste, že vás zaujalo shibari a radi by ste ho vyskúšali, ale vôbec netušíte odkiaľ a akým spôsobom začať? Chceli by ste sa dozvedieť, kde získať informácie? V nasledujúcich článkoch si budeme postupne odkrývať, ako začať viazať, na čo si dať pozor z hľadiska bezpečnosti, aké laná si vybrať, ako si nájsť partnera na viazanie, čo všetko sa v lanách môže odohrávať, kam zájsť na workshop a mnohé ďalšie témy.

BEZPEČNOSŤ

Bezpečnosť je alfou a omegou shibari a zakladá sa na nej celá táto disciplína. Ak narazíte na niekoho, kto ju bude brať na ľahkú váhu, vezmite veľmi rýchlo nohy na plecia, dosť pravdepodobne ste totiž narazili na VDD alebo veľkého drsného dominanta alebo minimálne na nezodpovedného človeka, ktorému určite nechcete zveriť do rúk vlastný život. Pretože prvá vec, ktorú by ste si mali uvedomiť, než vplávate do tajuplného sveta shibari, je fakt, že je to veľmi riskantná záľuba, pri ktorej sa môžete zraniť s trvalými následkami ako fyzickými, tak aj psychickými, to je zásadny fakt, ktorý musíte zvážiť, než sa do čohokoľvek pustíte.
Ak si túto stránku premyslíte a rozhodnete sa, že do toho aj napriek tomu chcete ísť, potom je ideálny postup nasledujúci: Vyhľadanie shibari štúdia vo vašom alebo aspoň blízkom meste, kde sa môžete stretnúť s ľuďmi, ktorí sú už v tomto odbore skúsení a budu vám vedieť poradiť so všetkým, čo vás zaujíma (zoznam štúdií nájdete na konci tohto článku). Štúdia sú skvelé v tom, že sú bezpečným miestom, kde sa s novými ľuďmi stretávať. Vždy tam je nejaký lektor, ktorý na danú akciu dohliada a dáva pozor na to, aby sa nerobilo nič nechceného, zároveň sú lektori skúsení ľudia, ktorí vás dokážu všetko bezpečne naučiť a povedať vám o rizikách.
Hovoríte si, som introvert, čo sa nikdy neodhodlá ísť do cudzieho prostredia? Nevadí! To je, verte mi, veľká časť komunity. Ak by návšteva štúdia bola veľkým krokom von z vašej komfortnej zóny, ktorý nechcete podstúpiť, odporúčame aspoň kontaktovať cez sociálne siete nejakého majiteľa či lektora z týchto štúdií a spýtať sa ho na základné informácie.
Ak tvoríte pár a chcete začať viazať spolu, máte jednoduchšiu cestu než jednotlivci, môžete si to rovno namieriť na začiatočnícky workshop a naštartovať svoje vzdelanie. Ak ste jednotlivec, či už s ambíciou byť viazaný alebo viazať, budete to mať trochu komplikovanejšie, pretože bez oslovenia to nepôjde (o tom, ako si nájsť partnera na viazanie, bude neskôr samostatný článok).
V prípade, že sa rozhodnete začať viazať doma, pretože sa na účasť na workshopoch necítite, je potrebné poznať základné bezpečnostné pravidlá, ktoré je nutné dodržiavať, aby nedošlo k zraneniu (fyzickému aj psychickému)

Základná poučka pre bezpečné shibari, ale aj všeobecne akékoľvek BDSM praktiky vychádza zo skratky SSC- safe, sane & consensual,v preklade teda: bezpečne, s rozumom a konsenzuálne. Aby som to uviedla do praxe, tak viažeme bezpečne- sme si vedomí rizík, ktoré so sebou shibari prináša a snažíme sa eliminovať poranenie, tzn. nezviažeme partnera šnúrou na bielizeň, pretože vieme, že by mohlo dojsť k nervovému zraneniu, nebudeme ho vešať pokiaľ nevieme, ako sa to robí a nemáme k tomu doma prispôsobené prostredie a vhodné podmienky atď. Viažeme s rozumom- teda v takom stave, kedy sme schopní vyhodnocovať situáciu a adekvátne na ňu reagovať, takže napr. nie pod vplyvom omamných látok. A viažeme konsenzuálne, teda so súhlasom oboch účastníkov, s vykomunikovanými hranicami a nastavenými stopkami. Pokiaľ ste si s druhou osobou nevykomunikovali podmienky, za akých s vami bude viazať, nemali by ste sa do toho púšťať. Shibari sa niekedy radí tiež do skupiny RACK aktivít – Risk Aware Consensual Kink, u tejto skupiny je kladený väčší dôraz na zodpovednosť oboch zúčastnených strán.

Nepísaným pravidlom je, že by ste sa nikdy nemali učiť viazať podľa videí a fotiek. Nie je možné z nich odhadnúť, aké je v lanách napätie, neuvidíte presne, kadiaľ lano viedlo, aký bol zámer úväzu, ako dlho v ňom daný človek vydržal apod. Ak chcete začať, naozaj sa obráťte na niekoho skúseného, kto vás naučí aspoň dva základné uzly tak, ako by sa mali viazať, aby boli použité bezpečne a nedošlo k nechcenému zraneniu. Dajú sa dohovoriť aj súkromné lekcie, na ktorých budete iba s lektorom/lektorkou a jeho modelkou/modelom, ktoré budú prispôsobené presne vašim potrebám a záujmom. Fotky veľmi často vbudzujú túžbu po viazaní a sú tým prvým impulzom, ktorý zapríčiní záujem o shibari, ale musia sa brať s veľkou rezervou a postupom času, až budete skúsenejší sa im isto môžete nechať inšpirovať, ale v začiatkoch nie je rozumné fotky napodobňovať a učiť sa z nich. Existujú kvalitné výukové videá, podľa ktorých sa dá vzdelávať, ale slúžia skôr k zopakovaniu si uväzov, ktoré ste sa naučili na workshope a zabudli ste ich presný postup, než aby sa podľa nich učili niečo nové.
Najdôležitejším pravidlom je neustále vzdelávanie sa. Je jedno, či zistíte, že chcete viazať pre pekné foky, do postele, pre hlboké emócie, chcete svoje polovičky sadisticky trápiť či čokoľvek iné, vo všetkých vrstvách viazania je dôležité vzdelanie. Musíte vedieť, kadiaľ môže lano viesť, kadiaľ by ste ho naopak viesť nemali, kde ho môžete utiahnuť, kde ho naopak pristane len zľahka priložiť. Existuje obrovská zásoba informácií, ktoré sa prakticky inde než na workshopoch alebo v komunite nedozviete.

Shibari je pomerne mladá disciplína, ktorá sa stále veľmi rýchlo rozvíja, preto sa nemôžete príliš riadiť článkami a knihami, ktoré na túto tému vyšli, pretože sa informácie menia. Vzdelávanie sa znamená tiež vzdelávať seba o sebe, poznávať svoje telo a psychickú stránku a všetky nové poznatky komunikovať so svojou polovičkou.

Posledným nepísaným pravidlom je trpezlivosť. Nebuďte prehnane ambiciózny a nechcite hneď zo začiatku robiť tie krásne pozície vo vzduchu, aké ste videli na fotke na instagrame. Trpezlivosť ruže prináša a u shibari to platí dvojnásobne. Začnite pekne na zemi, zoznamujte sa s povrazmi, s partnerom, zisťujte, čo vás zaujíma a baví…
Aby som to zhrnula- buďte rozumní, než niečo urobíte, dvakrát si premyslite, či je to bezpečné, KOMUNIKUJTE, choďte na workshopy, zoznamujte sa s ľuďmi z komunity, ktorí už majú vlastné bohaté znalosti a môžu vám poradiť, čo robiť a odovzdajú vám vlastné skúsenosti, ktoré nikde nevyčítate, majte trpezlivosť, nikto učený z neba nespadol, nie je potrebné mať prehnané ambície a chcieť začať hneď vešať a lámať svoje polovičky do gymnastických pozíc. Nehody sa stávajú a stávať sa budú, niekoho zraníte, trafíte ho uzlíkom povrazu a je to v poriadku, pretože je to súčasťou tejto disciplíny, dôležité je, aby ste sa druhému človeku ospravedlnili a dali mu najavo, že vás to mrzí. Partnera môžete zraniť nielen fyzicky, ale aj psychicky a pokiaľ ho zraníte a ešte mu dáte najavo, že je vám to jedno, je to ten najlepší spôsob, ako si zaistiť, aby s vami daný človek už nikdy viazať nechcel. Komunikujte, komunikujte, komunikujte.

S bezpečnosťou je tiež neoddeliteľne spojená voľba vhodných povrazov, čomu sa bude venovať nasledujúci článok.

Štúdia: Klubovna Ostrava, Subspace (Praha), Bad reputation Brno, Shibari dojo Bratislava, Alive Kinbaku dojo (Praha).

Skupina na facebooku Shibari CZ

HANA
Do sveta shibari zablúdila v roku 2017 a už nenašla cestu späť. Jej hlavným záujmom sú laná, v ktorých vyhľadáva hlavne emócie a spojenie s druhým človekom. Nebráni sa ani iným praktikám, rada skúša nové veci, testuje a posúva svoje hranice.
Ďalšie články autora HANA
2024
Zavrieť