Poďte sa hrať 🎲 Zľava -15 % na kategóriu Erotická zábava s kódom HRY15
Partner of Notino
CUTE HRAČKA TÝŽDŇA S PREKVAPENÍM
ZĽAVŇOVAČ DOPRAVY
Darček Pre každého

Shibari: musí to bolieť?

Bolesť. Častý strašiak, ktorý v ľuďoch potlačuje odvahu urobiť prvý krok do sveta shibari. Veľa nováčikov prichádza s tým, že im trvalo veľmi dlho odhodlať sa, pretože mali strach, že viazanie bolí a oni sa neprofilujú ako masochisti, takže sa im to predsa nebude páčiť… tento mýtus stále pretrváva a koluje medzi ľuďmi. Viazanie rozhodne nemusí byť bolestivé, bude totiž presne také, aké si ho urobíte. Je možné ho úplne prispôsobiť vašim potrebám a túžbam. V nasledujúcich článkoch si predstavíme štýly a formy viazania a aktivity, ktoré je možné s povrazmi spojiť aby sme si načrtli, akými spôsobmi sa s povrazom pracuje a aký následný efekt to na viazaného má, či už fyzicky alebo psychicky.
V prvom rade si musíme vysvetliť rozdiel medzi západnou bondážou, shibari (japonskou bondážou) a takzvaným fusionom. Tieto tri kategórie sú základnými stavebnými kameňami a ostatné spôsoby/štýly viazania sa radia do pomyselných podkategórií, ktoré sa odvíjajú a nadväzujú na tie základné tri. Západná bondáž, fusion a shibari síce majú spoločný prvok – povraz, ten má však v každej kategórii iný význam a je používaný za rozdielnym účelom. Poďme si bližšie predstaviť, čo to znamená v praxi.

ZÁPADNÁ BONDÁŽ

Pod pojmom západnej bondáže sa skrýva druh viazania, s ktorým sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretla väčšina z vás, či už v praxi, vo filme či v porno videách. Ide o spôsob využitia povrazu ako nástroja k znehybneniu, kedy zviazanie je iba medzikrokom k niečomu ďalšiemu, nie cestou k pôžitku zo samotných povrazov. V praxi to bude znamenať, že použijeme povraz, napríklad k priviazaniu partnera k posteli pre následný sex, či iné hrátky. Nejde teda o proces samotný, ale o jeho výsledok, ktorým je najčastejšie zbavenie partnera možnosti pohybu.

U tohto druhu je možné využiť nielen povraz, ale tiež bondážne pásky, šatky, opasky, putá a čokoľvek iné, čo nie je zdraviu nebezpečné a poslúži dobre k znehybneniu. Aj keď nejde o shibari, bezpečnosté pravidlá tu platia tiež, určte si svoje hranice dopredu, nastavte si stopku, zistite si, kade vedú na tele nervy, aby ste ich neporanili (aj zle uviazaná šatka môže spôsobiť nervové zranenia) a hlavne KOMUNIKUJTE.

Ak ste podobný druh aktivít nikdy neskúšali, začnite postupne, napríklad od zviazania zápästia. Zviazanie zápästia patrí k psychicky najsilnejším okamihom a už na ňom poznáte, či sa vám tieto praktiky budú páčiť, alebo sa im vaše telo naopak začne brániť. Počúvajte sa, vnímajte, ako reagujete a čo vo vás tento akt vyvoláva, vaši partneri by mali tiež pozorne sledovať vaše reakcie a v prípade, že budú kladné, tak až potom prípadne postupovať k ďalším krokom. Znehybnenie je veľmi psychicky náročné a je k nemu potrebná obrovská dôvera v partnera, ak sa nebudete cítiť bezpečne, nebude sa vám pravdepodobne pocit oddanosti, ktorý zväzovanie vyvoláva, páčiť.

Do podkategórie západnej bondáže môžeme zaradiť posteľové viazanie, viazanie pre spank, viazanie spojené s wax play a mnohé ďalšie. Bližšie si štýly predstavíme v ďalšom článku.

FUSION

Fusion, inak povedané estetické viazanie, je veľmi obľúbený spôsob, pretože sa hodí pre fotky. Viaže sa za účelom vizuálne prívetivého výsledku, rovnako ako u západnej bondáže nejde o priebeh viazania alebo o pôžitok zo samotných povrazov.

Často sa k tomuto štýlu používajú rôzne farebné bavlnené/syntetické povrazy. Ja osobne by som odporúčila skôr bavlnu, pretože sa u fusionu často preťahujú povrazy, keďže sa viaže spôsobom vypletania najrôznejších tvarov na tele partnera za pomoci povrazu, takže syntetickým materiálom môže veľmi ľahko dôjsť k popáleninám pokožky (plusy a mínusy jednotlivých materiálov povrazov nájdete tu).

Fusion patrí k veľmi bezpečnému štýlu viazania, pretože sa povrazy veľmi neuťahujú a často nevedú cez paže alebo iné rizikové oblasti. Viaže sa veľmi pohodlne a bezbolestne. Zaradili by sme tu tiež prípady, kedy si z povrazu ,,upletiete“ oblečenie, rôzne povrazové korzety a podobne. Ak sa vám povrazy páčia iba esteticky a netúžite po žiadnom pôžitku z nich, táto cesta pre vás bude pravdepodobne tá pravá. Ale samozrejme aj u tohto je potrebné dbať na bezpečnosť a mať vykomunikované hranice, či vám napríklad vadí povraz vedený cez prsia, musíme to povedať aj v momente, keď ide iba o estetické viazanie na fotky.

SHIBARI (JAPONSKÁ BONDÁŽ)

S týmto druhom viazania sa budete stretávať najčastejšie, väčšina fotiek, ktoré vidíte na instagrame či iných sieťach, bude práve zo štýlu shibari (typické sú pre neho závesy, zachytené emócie, prítomnosť ako riggera/ky, tak modela/ky, prírodné povrazy, atď.).

So shibari sa často spája a spomína tiež pojem kinbaku, rozdiely medzi týmito dvoma pojmami sú, ale definícia pevne určená nie je a ide o už pokročilé témy, takže my sa budeme baviť iba o názve shibari. Japonská bondáž je úplnym opakom západnej bondáže a fusionu. Zúčastneným ide predovšetkým o pôžitok z viazania a o emócie, ktoré spolu počas session vytvárajú a prežívajú, o vzájomné prepojenie oboch prítomných jedincov. Partneri (nie nutne životní, toto pomenovanie je v shibari používané pre viazajúceho a viazaného bez ohľadu na ich vzájomný osobný vzťah) dohromady budujú atmosféru a nechávajú sa pohltiť okamihom, užívajú si dotyky povrazov, ktoré slúžia ako nástroj k vykresaniu pocitov.

Ide o veľmi intímnu aktivitu (nie nutne v sexuálnom význame), ktorú je možné praktizovať iba s ľuďmi, ktorým môžete veriť. Ak by ste začali japonskú bondáž praktizovať s niekým, komu nedôverujete, mohlo by sa vám to vypomstiť v podobe ujmy na psychickom zdraví. Buďte vyberaví, keď ide o riggera/ku, tak modela/ky, výber týchto ľudí je rovnako dôležitý, ako voľba životného partnera, v shibari vkladáte doslova svoj život do rúk toho druhého, takže ak vám váš inštinkt hovorí, že sa s niekým necítite príjemne, radšej sa s nim do viazania nepúšťajte. Je úplne v poriadku niekoho slušne odmietnuť. Shibari môže byť veľmi kontaktné, preto keď je vám nepríjemná aj predsava toho, že by vás dotyčný/á objal, radšej ho odmietnite, než aby ste sa potom obaja počas session trápili. Pretože druhá osoba väčšinou veľmi rýchlo vycíti, že nie je niečo v poriadku.

Aby som to celé nejako zosumarizovala, máme nejaké základné delenie, ktoré je určené podľa toho, akú úlohu má povraz a čo je cieľom. Ale aj napriek tomuto rozdeľovaniu je najzásadnejší fakt, že keď vám už príde príťažlivé čokoľvek a vydáte sa akoukoľvek cestou, vždycky si to rovnako budete robiť po svojom a vložíte si do viazania kus seba a toho, čo vás baví. Môžete sa naučiť techniku, bezpečnosť, je možné odovzdať vedomosti, ale nakoniec je potrebné celý balík vziať a začať s nim nakladať svojim osobitným štýlom, ktorý bude definovať a odrážať váš vnútorný svet. Štýly sa môžu meniť aj s rozličnými partnermi, preto viažte s viacerými ľuďmi a sami uvidíte, ako sa vaše viazanie a pocity budú meniť.
HANA
Do sveta shibari zablúdila v roku 2017 a už nenašla cestu späť. Jej hlavným záujmom sú laná, v ktorých vyhľadáva hlavne emócie a spojenie s druhým človekom. Nebráni sa ani iným praktikám, rada skúša nové veci, testuje a posúva svoje hranice.
Ďalšie články autora HANA