ZLATÝ DÁŽĎ ZLIAV 💛 ZĽAVY až 60 % ☔ Bude kvapkať, alebo rovno pršať?
Partner of Notino

Shibari: sexuálna praktika alebo niečo viac?

Shibari – japonský termín pre viazanie, ale čo si pod ním vlastne predstaviť? Tento pojem v posledných rokoch čím ďalej, tým viac rezonuje spoločnosťou a vyvoláva množstvo otázok, na ktoré sa konkrétne odpovede nachádzajú len ťažko. Po zadaní hesla do vyhľadávača sa objavia prevažne titulky polemizujúce nad tým, či je shibari umenie alebo nie. V sérii článkov budeme postupne odkrývať tajomstvo japonského viazania a predstavíme si ho z rôznych strán. Je zväzovanie iba sexuálnou praktikou alebo sa v ňom dá objaviť omnoho viac? A musí byť človek masochista, aby si túto činnosť užil? Týmito a mnohými ďalšími otázkami sa budeme v článkoch zaoberať.
Poďme si na úvod predstaviť základné pojmy, ktoré sa v spojitosti s touto disciplínou používajú, aby sme sa zorientovali a vedeli, o čom bude v nasledujúcich článkoch reč.
Autor: iva.zur.photo

Dom/top – ten, kto dáva a určuje, akým smerom sa bude scénka/viazanie vyvíjať. Hneď na začiatku si je potrebné ujasniť, že človek, ktorý je top, nemusí byť nutne dominantný, ide iba o označenie osoby, ktorá vedie viazanie.

Sub/bottom – ten, kto prijíma. Rovnako ako u dom/top nie je pravidlom, že človek v bottom roli musí byť submisivný. Submisivita, rovnako ako dominancia je skôr povahovým rysom, zatiaľ čo označenie top/bottom je pomenovanie role v danej scénke.

Model/ka – viazaný, ďalej sa používajú tiež pojmy rope bottom alebo rope bunny.

Rigger/ka – viazajúci, inak povedané ten, ktorý vedie povraz a viaže nim modelku. Pojmy model/ka a rigger/ka sa používajú výlučne v shibari, pričom dom/top a sub/buttom môžeme používať aj v spojitosti s inými BDSM aktivitami.

Switch – ľudia, ktorí viažu a nechávajú sa viazať. „Switchovať“ môže ako jedinec (s jedným partnerom je top, s iným bottom), alebo jedinci vzájomne v jednom páre.

VDD – alebo ,,veľký drsný dominant“. Týmto ľuďom je dobre sa vyhnúť. Bývajú to spravidla starší muži, ktorí nedbajú na bezpečnosť, nerešpektujú hranice druhých, nedodržujú základné pravidla BDSM. Často si za ,,obeť“ vyberajú nováčikov, pretože tí ešte nepoznajú úzus a ľahko podľahnú, čo môže mať za následok fyzické aj psychické zranenie či vytvorenie nedôvery v celú BDSM komunitu.

Reg flag – s pojmom VDD sa spája tzv. red flags, teda varovné znaky/signály, ktoré znamenajú, že nie je bezpečné s týmto človekom podnikať BDSM aktivity. Klasickými red flagmi sú nerešpektovanie hraníc, nekomunikácia, znižovanie sebavedomia, neochota stretnúť sa na neutrálnom mieste, presviedčanie o tom, že jeho/jej poňatie hrátok je to jediné správne… red flagy sú avšak aj na strane prijímajúceho, sú to typicky absencia vlastných hraníc (nerovná sa neznalosť, je v poriadku na začiatku nepoznať svoje hranice a pomaly ich objavovať, ale je nutné o tom s polovičkou hovoriť a nepoužívať vetu ,,môžeš si so mnou robiť, čo chceš“), ,,topping from the bottom“, čo bývajú situácie, kedy prijímajúci prikazuje dávajúcemu, čo má robiť. Zaraďujeme sem tiež presúvanie všetkej zodpovednosti na ,,vršok“, to, že sme v pasívnej roli neznamená, že sa vzdávate všetkej zodpovednosti za seba, dôvera v páre je vzájomná, top musí bottomu veriť, že bude hlásiť akýkoľvek problém, ktorý môže prísť, rovnako ako naopak bottom verí topu, že urobí všetko preto, aby ho nezranil.

Autor:iva.zur.photo

SSC – základná poučka pre Shibari, ale všeobecne pre akákoľvek BDSM praktiky, vychádza zo skratky SSC- safe, sane & consensual, v preklade bezpečne, s rozumom a konsenzuálne. Čo to v praxi znamená? Bezpečne – sme si vedomí rizík, ktoré so sebou Shibari prináša a snažíme sa eliminovať poranenie, či už fyzické, tak aj psychické – pri shibari môže dôjsť k smrteľnému zraneniu, môžete mať doživotné následky alebo intenzívne krátkodobé následky (poškodenie nervu). Môžu sa tiež objaviť traumy, o ktorých sme ani nevedeli, že ich máme. Je teda potrebné ísť na všetko pomaly a poznať svoje limity. S rozumom – teda v takom stave, kedy sme schopní vyhodnocovať situáciu a adekvátne na ňu reagovať, takže rozhodne nie pod vplyvom omamných látok a alkoholu. Konsenzuálne – so súhlasom oboch účastníkov, s vykomunikovanými hranicami a nastavenými stopkami.

Stopka – rovnako ako v iných BDSM aktivitách je potrebné nastaviť si pred prvým viazaním stopku. V shibari sa najčastejšie používa tzv. semafor – zelená, páči sa mi čo robíš, môžeš pridať na intenzite; oranžová/žltá, pokiaľ budeš pokračovať týmto tempom, nezvládnem to, niekde je problém; červená/stop, chcem okamžite ukončiť scénku, rozviaž ma.

Session – jednotlivá scénka je tvorená niekoľkými časťami – pokec, čas pred samotným viazaním, kedy majú účastníci čas na odovzdanie akýchkoľvek informácií o sebe, akú majú náladu, aký je ich zdravotný stav, či je niečo nové, čo by mal druhý vedieť… skrátka čokoľvek, čo by mohlo nasledujúcu scénku ovplyvniť. Session, po ktorej nasleduje aftercare, čas po skončení viazania, ktorý slúži k návratu do reality, k spracovaniu fyzických aj emočných zážitkov. Každá aftercare je individuálna, niekto sa chce maznať a cítiť blízkosť druhej osoby, iný naopak potrebuje byť sám, niektorí ľudia idú na večeru… všetko je na komunikácii a dohovore, ako tento čas strávite, dôležité je, aby prebehol. Feedback alebo spätná väzba, veľmi dôležitá časť session, na ktorú by sa nemalo zabudnúť, umožňuje obom zúčastneným zlepšovať sa a rozvíjať svoje schopnosti. Ideálne je dávať dvojitý feedback- prvý po skončení aftercare a druhý o niekoľko dní neskôr, až hormony vyplavené z viazania opadnú a nastúpi racionálna stránka. Spätnú väzba by mal dostávať ako rigger, tak modelka.

Subspace – zmenený stav vedomia u ,,spodku“ prichádzajúci počas viazania, ide o rozplynutie v okamihu, pocit pokoja a uvoľnenia.

Topspace – tzv. flow, zmenený stav vedomia u ,,vršku“ prichádzajúci počas viazania, sprevádza ho intenzívne sústredenie, pocit byť tu a teraz, top si vytvára ,,bublinu“, vďaka ktorej nevníma okolie a sústredi sa iba na viazaného.

Drop – môže prísť v momente, kedy odznejú vyplavené hormóny z viazania a človek sa cíti smutne, unavene, môže mať uzkostné stavy alebo iné negatívne prejavy. Drop je spôsobený poklesom hormónov, ktoré sa nám vďaka emočnému vypätiu počas viazania vyplavili a zvýšili tak ich bežnú hladinu. Neznamená to, že session prebehla zle, ide o prirodzený ľudský prejav po návrate do ,,normálneho“ fungovania.

Jam – verejne prístupné stretnutie, na ktorom nie je daný program. Ľudia môžu viazať, rozprávať sa, zoznámiť sa alebo sa len prídu pozrieť. Ideálna príležitosť pre nováčikov.

Workshop – veľmi dôležitou súčasťou shibari je vzdelávanie sa a zlepšovanie, preto aj v tomto odvetví prebiehajú worshopy na dopredu dané témy. Tieto akcie organizujú buď jednotlivci alebo shibari štúdia.

Studio/dojo – bezpečný priestor, ktorý slúži ľuďom k viazaniu, vždycky je tam nejaký lektor, ktorý na danú akciu dohliada a dáva pozor na to, aby sa nerobilo nič nechceného. Väčšina štúdií tiež ponúka možnosť súkromného prenájmu.

Self-tying – voľne preložené ako seba-viazanie. Viazať nemusíte iba v páre, je možné zväzovať seba samého

Co-tying – spoločné viazanie. Rovnako ako u self-tyingu platí, že na viazanie nemusíte byť dvaja, môžu byť viazané dve modelky jedným riggerem alebo jedna modelka dvoma riggermi, fantázii sa medze nekladú.

HANA
Do sveta shibari zablúdila v roku 2017 a už nenašla cestu späť. Jej hlavným záujmom sú laná, v ktorých vyhľadáva hlavne emócie a spojenie s druhým človekom. Nebráni sa ani iným praktikám, rada skúša nové veci, testuje a posúva svoje hranice.
Ďalšie články autora HANA
Články