Poďte sa hrať 🎲 Zľava -15 % na kategóriu Erotická zábava s kódom HRY15
Partner of Notino
CUTE HRAČKA TÝŽDŇA S PREKVAPENÍM
ZĽAVŇOVAČ DOPRAVY
Darček Pre každého

Shibari: prístupy k viazaniu

Emócie. Ľudia sú bytosti poháňané emóciami, ktoré vyvolávajú hormóny, a preto sa aj viazanie musí prispôsobiť tomu, ako sa daný deň cítite a na čo máte náladu. Existuje nespočetné množstvo prístupov k viazaniu, ktoré môžete praktizovať, aby ste sa prispôsobili vášmu momentálnemu rozpoloženiu. V predchádzajúcom článku sme si predstavili tri štýly/ rozdelenie viazania a v tomto texte myšlienku ešte rozvinieme. Popíšeme si, akými spôsobmi sa dá viazať a aké aktivity sa dajú s viazaním spojiť.
Keď hovoríme o psychickom rozpoložení, reč je samozrejme o stave oboch účastníkov session, preto sa občas môže stať, že sa vaše energie nestretnú a session skončí skôr, ako začala, pretože zistíte, že jeden z vás má chuť na sadistické viazanie a druhý naopak na pohodlnú improvizáciu na zemi a s tým bohužiaľ nič neurobíte. To sú väčšinou chvíle, kedy je lepšie zbaliť laná a nájsť si iný program, pretože by viazanie rovnako za nič nestálo. Prípadne si zaviazať tréningovo, ale o tom neskôr.

NEMUSÍTE PRIJAŤ VŠETKO, ČO PRICHÁDZA, KOMUNIKUJTE

Nie je to tak, že by ste museli nutne končiť vždy, keď sa náladovo nestretnete, môžete si skúsiť vzájomne tú náladu zmeniť. Aj keď rigger (obvykle je to on) prichádza do session s nejakou energiou a tým nastavuje štýl celej scénky, modelka mu napriek tomu môže naznačiť, že na túto cestu dnes nemá chuť a pokúsiť sa zo začiatku atmosféru session zmeniť podľa seba. Je k tomu potrebné druhú osobu dobre poznať, aby ste pochopili, čo sa vám snaží zdeliť (väčšinou rečou tela), takže to naskôr nevyjde s niekým, s kým sa poznáte alebo viažete iba chvíľu.

Poďme si predstaviť niekoľko základných spôsobov, akými sa dá session viesť.

IMPROVIZÁCIA

Improvizované viaznie je veľmi obľúbené ako u modeliek, tak u riggerov. Býva viac kontaktné, rigger sa nemusí sústrediť na takmer žiadnu techniku, takže môže viac pozornosti venovať modelke. Nie je to tak, že by si človek mohol viazať úplne čokoľvek, aj u tejto disciplíny je potrebné myslieť na bezpečnosť a prevažne u improvizovaných úväzov pre závesy je nutné poznať pravidlá a postupy, aby sa modelke nič nestalo. Všeobecne je však platné, že improvizácia je otvorená čomukoľvek a fantázii sa medze nekladú, takže viazaní nikdy dopredu neviedia, čo sa s nimi bude diať a o to viac ich to môže baviť. Ak ste človek, ktorý na prvom workshope zistí, že technika nebude nič pre neho, dosť pravdepodobne sa nájdete v improvizovanom viazaní. Nie že by ste techniku nepotrebovali vôbec, vždy je potrebné poznať aspoň základné uzly, bez tých sa v shibari nezaobídete.

SADISTICKÉ VIAZANIE

Sadizmus a masochizmus. Dva pojmy, ktoré nie je potrebné doprodobna predstavovať, ich podstata tkvie v tom, že jeden z partnerov rád rozdáva bolesť a druhému robí radosť ju prijímať. Sadistické viazanie sa od nich prirodzene odvíja. Je teda založené na spôsobovaní bolesti počas session riggerom modelke.

Môže to byť iba o lanách – buď sa dajú bolestivo uťahovať, alebo je možné viazať minimalistické závesy (menej lán znamená menšie rozloženie váhy a tým viac daný úväz bolí). Alebo je možno do session zapojiť tzv. rough body play – drsné zachádzanie s partnerom. Vrámci týchto hrátok je nutné dbať na bezpečnosť a presne vedieť, ako sa k telu partnera môžeme správať (napr. že sa vždy vyhýbame oblasti obličiek apod.). U rough body play, rovnako ako u viazania, je potrebné poznať ľudskú anatómiu a vďaka tomu vedieť, ktorým miestam na tele je potrebné sa vyhnúť. Než začnete robiť akúkoľvek disciplínu, v ktorej by mohlo byť ohrozené zdravie partnera, je rozhodne na mieste navštíviť workshop zaoberajúci sa danou témou, kde vás naučia, ako veci robiť správne a bezpečne.

K sadistickému viazaniu sa tiež dajú využiť tzv. predikamenty. Predikamenty spočívajú v tom, že je modelka zviazaná do dvoch veľmi nepohodlných pozíc, z ktorých si môže voliť. Obvykle býva priviazaná napríklad nohami k vlasom a viazaný si vyberá, či uľaví nohe a tým zhorší ťahanie za vlasy, alebo uľaví vlasom, ale zhorší bolesť svalov pri držaní nôh. Spôsobov predikamentov je nekonečné množstvo a je iba na vašej predstavivosti a škodoradosti, čo modelke urobíte. Tento spôsob viazania býva veľmi zábavný, pretože úlohou modelky je nájsť štrbinku v riggerovom pláne, aby si uľavila od svojho trápenia. V predikamentoch sa tiež často používajú štipce na bielizeň, ktoré umiestnite na ľubovoľnú časť tela a priviažete ich k inej časti.

SHIBARI A SPANK

Odnožou sadistického viazania môže byť viazanie spojené so spankom. Spank alebo výprask. Existuje veľa nástrojov, ktorými je možné vyplatiť partnera, od DIY domácich pomôcok – prakticky čokoľvek, čo nájdete doma a je to bezpečné k bitiu partnera (varešky, kožené opasky, dosky…), po ručne vyrobené hračky na mieru – biče, bičíky, plácačky… V týchto prípadoch slúžia laná skôr len k znehybneniu partnera a nie sú teda samotnou cestou (aj keď môžu byť a spank je potom už len pomyselnou čerešničkou na torte), ale iba nástrojom k niečomu ďalšiemu (preto by sme spojenie lán a spanku zaradili skôr do západnej bondáže viď. predchádzajúci článok).

Rovnako ako u rough body play i spank je potrebné vedieť a hlavne vedieť to, kam partnera môžeme zasiahnuť a kde je to naopak nebezpečné. Miesta na tele rozlišujeme na niekoľko zón – safe zone, low risk zone, high risk zone a do not go there zone.

POHODLNÉ VIAZANIE

Tento spôsob búra asi najväčšiu lož, ktorá o shibari spoločnosti koluje, a to tvrdenie, že viazanie musí bolieť. Nemusí, rozhodne tomu tak nie je. Každé viazanie je presne také, aké si ho urobíte, preto keď vyložene nemáte radi (alebo nezvládate) bolesť, je možné viazať pohodlne. Samozrejme sa môže stať, že sa vám pri preťahovaní lana priškripne koža alebo podobná nepríjemná vec, ale to k tomu neodmysliteľne patrí a stávať sa to bude vždy a všetkým. Ak sa vám páči predstava, byť zviazaný, ale bojíte sa bolesti, nezúfajte, skúste sa pobaviť a svojich predstvách a naveďte toho druhého, kadiaľ by ste chceli viazanie viesť. Všetko je o vzájomnej komunikácii a dohovore.

Pohodlne sa dá viazať mnohými spôsobmi, buď to vyberiete úväzy, ktoré sú samy o sebe pohodlné – napríklad tzv. hipharness alebo sedák (áno, podobný tým, ktoré majú horolezci, akurát z lana) alebo sa použije technika overtyingu – využitie väčšieho množstva lana, než by bolo nutné, takže sa krásne rozloží váha a tým sa pozícia spohodlní.

VIAZANIE PRE FOTKU

Estetická stránka lana je pre mnohých ľudí dôvodom, prečo sa začali o shibari zaujímať. Na internete alebo na sociálnych sieťach videli fotku zviazaného tela a zaujalo ich to. Ja patrím medzi nich. Viazanie pre fotku je kráľovská disciplína, ktorá vôbec nie je tak jednoduchá, ako sa z instagramu môže zdať. Ide o umenie zachytenia toho pravého okamihu. Samozrejme, tu budeme rozlišovať, či chcete zachytiť emócie vyvolané lanami, celkovú estetiku úväzu, či čokoľvek iné. Ak chcete fotiť iba laná na tele, býva toto viazanie často veľmi pohodlné a príjemné, používa sa napríklad štýl fusion, ktorý sme si predstavili v predchádzajúcom článku (vypletanie vzorov atď.). Na druhú stranu sa fotí samozrejme tiež celá session, aby vznikli fotky plné emócií a spojenie medzi partnermi. Fotenie môže prebiehať tiež vonku, v prírode, v urbexu, kdekoľvek, kde vám to príde pekné a vhodné pre fotku.

MINIMALISTICKÉ VIAZANIE

Minimalistické viazanie je často prepojené s improvizáciou. Ide totiž o štýl, v ktorom sa používa minimálne množstvo lana s maximálnou efektivitou, dosť sa pracuje s bodmi manipulácie a využívajú sa proti modelke jej vlastné fyzické limity - napríklad limity kĺbov alebo svalov.

Minimalistické viazanie môže byť tiež tak silne sadistické, ak ide o záves, ako sme to spomínali vyššie, čím viac lana, tým rozloženejšia váha a pohodlnejší úväz, takže ak použijete minimum lana, predstavte si sami, nakoľko sa váha dokáže rozložiť. Spoiler aler – nedokáže a potom to bolí, strašne.

VIAZANIE ALÁ TRÉNING

Ďalším spôsobom viazania sú session, ktoré slúžia ako technický tréning. Väčinou prebiehajú po návšteve workshopu alebo súkromné lekcie, kedy si chcete zopakovať úväz, aby ste ho nezabudli. Tieto cvičné viazania sú veľmi dôležité. Po prvé preto, že si rigger lepšie osvojí techniku a uloží si uzly do svalovej pamäti, po druhé preto, že väčšinou nejde o emočne zafarbené session, kde sa modelka dostane do tzv. subspace, ale je úplne pri zmysloch, a tak dokáže riggerovi objektívne povedať, že ju niečo tlačí alebo hrozne bolí, alebo že keď ste tú istú vec viazali na workshope, bolo to inak. Takže sa nebojte občas si zaviazať len tak tréningovo, je to skvelá a potrebná vec.

VIAZANIE PRE SEX

Veľmi častá a obľúbená aktivita, ktorá je s viazaním a lanami spájaná, je sex. Avšak nie každý tieto dve disciplíny spája. Laná nemusia prinášať sexuálne vzrušenie, môžete viazať všetkými ostatnými spôsobmi, alebo úplne po svojom a bude to v poriadku, ak budete dodržiavať nastavené hranice a pravidlá.

Používanie viazania pre sex má svoje špecifiká. Pozícia, do ktorej chcete partnera uviazať musí byť funkčná a odhaľujúca partnerkine partie, aby boli ľahko prístupné. Tieto pozície sa dajú skvelo využiť aj bez následného sexu vrámci hrania sa s hanbou. Využívajú sa jednoduché a nijak technicky zložité úväzy.

Aj počas sexu v lanách je potrebné myslieť na bezpečnosť. K nervovému zraneniu môže dôjsť aj na zemi, preto je potrebné vedieť, na čo si dať pozor. Workshopy posteľového viazania na zemi aj v závesoch sa vyučujú vo všetkých štúdiách, takže určite neváhajte nejaké navštíviť, ak vás tento prístup zaujal.

Prístupov k viazaniu je mnoho. Mohli by na túto tému vzniknúť desiatky článkov, ale to nie je podstatou týchto príspevkov. Tento text mal za úlohu iba ľahko načrtnúť, čo všetko sa skrýva pod pojmom shibari a aké iné aktivity sa dajú s lanami spojiť. Podstatou prístupu k viazaniu je to, že každý by si mal nájsť svoj spôsob a osobné preferencie, ktorý prístup ho baví a priťahuje. Nikto vám nebude určovať, akým štýlom máte viazať, je to iba na vás. Zájdite si na workshop, alebo na stretnutie s komunitou, na ropejam/bondagejam, porozprávajte sa s ľuďmi, ktorí už majú skúsenosti a poradia vám, odkiaľ máte začať.

September je ideálny čas, kedy sa o povrazy začať zaujímať, väčšina štúdií vypisuje začiatočnícke workshopy a rozbiehajú novú sezónu, takže neváhajte a odviažte sa! Určite to nebudete ľutovať.

  • Shibari Dojo Bratislava
  • Ostrava: Klubovna Ostrava
  • Brno: Bad reputation Brno
  • Praha: Subspace, Alive Kinbaku dojo
  • skupina na facebooku Shibari CZ
HANA
Do sveta shibari zablúdila v roku 2017 a už nenašla cestu späť. Jej hlavným záujmom sú laná, v ktorých vyhľadáva hlavne emócie a spojenie s druhým človekom. Nebráni sa ani iným praktikám, rada skúša nové veci, testuje a posúva svoje hranice.
Ďalšie články autora HANA