VRODENÉ ALEBO ZÍSKANÉ?
Poďme si predstaviť základné členenie dysfunkcií, aby sme lepšie pochopili, prečo sa objavujú a ako v tele fungujú. Poruchy sa v základe delia do niekoľkých kategórií a podkategórií. Skúma sa napríklad to, ako porucha vznikla, v ktorých okamihoch sa objavuje, či má spojitosť iba s daným partnerom, či je naviazaná na špecifické podmienky…
Prvým rozdelením sú dysfunkcie primárne a sekundárne. Primárnymi chápeme tie, ktoré sa u jedinca vyskytujú od začiatku jeho života, sú teda vrodené a môžu súvisieť aj s genetickou predispozíciou. Sekundárne poruchy jedinec získava až po dlhšej dobe úplne funkčného pohlavného života. Môžu byť spojené s momentálnym fyzickým alebo psychickým stavom, typické napríklad poruchy erekcie pri používaní antidepresív. Akonáhle jedinec lieky vysadí, erektívna dysfunkcia mizne.
PRECHODNÝ ALEBO TRVALÝ STAV?
Ďalšou kategóriou sú úplné a čiastočné dysfunkcie. Ako z názvu vyplýva, pri úplnej poruche ide o úplne chýbanie niektorej fyziologickej kvality, napríklad lubrikácie alebo pevnej erekcie. Čiastočné poruchy sú tie, ktoré iba ovplyvňujú kvalitu a funkcia je narušená len do istej miery. Tu by sme zaradili nespoľahlivú erekciu.
Kategorizácia je určovaná tiež podľa toho, či sa poruchy vyskytujú iba s nejakým partnerom či vo všetkých prípadoch. Ak sa viažu na určitého partnera, ide o selektívnu dysfunkciu. Poruchy, objavujúce sa so všetkými partnermi patria do kategórie generalizovaných dysfunkcií.
PSYCHIKA V HLAVNEJ ÚLOHE
Sexuálna apetencia (libido)
Sexuálne vzrušenie ( a s ním spojená možnosť uskutočnenia súlože)
Ak sa bavíme o úplnej strate, ide o tzv. frigiditu, s týmto pojmom ste sa už určite stretli. U žien tomuto zodpovedá pošvová lubrikácia, zdurený klitoris a uvoľnenie pošvového vchodu. Ako porucha sa tu môže objaviť chýbajúce zvlhnutie. Tu je potrebné mať na mysli, že miera vlhnutia a výskytu pošvového sekrétu súvisí tiež s fázou cyklu, v ktorom sa žena nechádza a je premenlivá. Je tu zaradené tiež „nedostatočné prežívanie sexuálnej slasti“, ktoré býva spojené s frigiditou alebo s anorgazmiou. Zvláštnou klinickou poruchou patriacou pod túto kategóriu je tzv. vaginizmus, o ktorom bude reč nižšie.
U mužov hovoríme o erektívnych poruchách, ktoré zabraňujú uskutočneniu súlože.
Orgazmus
Zriedkavé dosahovanie orgazmu alebo jeho úplná absencia je označovaná ako anorgazmia. Tento problém sa vyskytuje u vysokého percenta žien, avšak u väčšiny je riešiteľný a liečiteľný. Rozdiel medzi mužmi a ženami je v tom, že páni dosahujú orgazmus vďaka telesám vyskytujúcim sa v penise a ich mechanickému stimulovaniu. Je teda pomerne jednoduché dosiahnuť u nich požadovaný cieľ. U žien je celý systém značne komplikovanejší. Vzrušenie je závislé na správnom psychickom rozpoložení, môžeme teda povedať, že väčšina úspechu spočíva v hlave. Ak bude žena rozptyľovaná okolnými ruchmi a myšlienkami na všetko ostatné než na prítomný okamih, sexuálne vyvrcholenie dosiahne len veľmi ťažko.
U mužov je problém väčšinou opačný. Predčasná ejakulácia vedie k neuspokojeniu muža aj jeho partnerky/partnera. Menej častou poruchou je potom retardovaná alebo chýbajúca ejakulácia. Občas môže byť postihnutá len psychická zložka orgazmu a to najmä jeho zmyslové prežitie. Orgazmus telesne prebehne, ale dotyčný z neho nemá žiadny pôžitok.