Partner of Notino
Novinky v ponuke - Fantasy dildá
ZĽAVŇOVAČ DOPRAVY
Darček Pre každého

Masturbácia: brána k lepšiemu psychickému aj fyzickému zdraviu

Masturbácia, onania, sex sám so sebou, ale aj veľa iných slov, všetky označujúce jedinú aktivitu: dopriavanie si rozkoše. Americká zdravotnícka asociácia masturbáciu označila za normálnu len pred pár desiatkami rokov - v roku 1972. A to aj napriek tomu, že už štúdie slávneho Alfreda Kinseyho z päťdesiatych rokov ukázali, že zhruba 92 % mužov a 62 % žien v americkej populácii masturbuje. A inak tomu nie je ani teraz - štúdie z Veľkej Británie ukazujú, že zhruba 95 % mužov a 71 % žien niekedy v živote masturbovali. S akými tabu je teda masturbácia spojená? A aké má zdravotné výhody?

masturbace

Masturbačné mýty

S masturbáciou to bolo vždy divoké - obzvlášť v našom euroamerickom prostredí. Kvôli kresťanským vplyvom bola masturbácia vnímaná ako niečo nečisté a zakázané, čo vedie k neplodnosti a slepote. Verilo sa tiež, že masturbácia vedie k detinskému chovaniu, sexuálnej perverznosti, impotencii, zmenšeniu penisu a je všeobecne veľmi škodlivá pre ľudský život. Dnes už sa vedecká komunita plošne zhodne na tom, že masturbácia je zdravotne prospešná a psychologicky normálna a všetko predchádzajúce sú len povery. Posledné štúdie masturbácie ukazujú, že medzi ňou a nejakou formou psychickej alebo fyzickej ujmy nebol objavený žiadny vzťah, ktorý by preukazoval, že masturbácia spôsobuje ujmu.

Prečo je masturbácia dobrá na psychiku?

Náš bežný život je v dnešnej dobe spojený s veľkou dávkou stresu a napätia. Masturbácia je skvelým spôsobom, ako sa zrelaxovať a uvoľniť. Pre mnoho ľudí je zakončená orgazmom, ktorý je spojený s pocitmi ospalosti a tiež zlepšuje spánok. Pri masturbácii mozog takisto vylučuje hormóny šťastia - endorfíny a oxytocín - ktoré sú dobré pre celkový fyzický i psychický well-being (celkovú životnú pohodu). Ich ďalším benefitom je, že vám jednoducho zdvihnú náladu.

Masturbácia je jednoduchý a príjemný spôsob, ako si zvýšiť sebavedomie a precítiť pocity týkajúce sa vlastného tela. A len tak pre zaujímavosť - už ste niekedy masturbovali pred zrkadlom, alebo si prezreli detailne svoje genitálie? Každé telo je iné a nádherné - nebojte sa ho dôkladne preskúmať a zistiť, čo máte radi.

Masturbácia ako cesta k lepšiemu sexu

Objavovanie vlastného tela skrz pôsobenie si rozkoše je skvelý spôsob, ako zlepšiť svoj sexuálny život! Vďaka masturbácii môžete objavovať svoje erotogénne zóny a skúšať nielen rôzne praktiky, ale aj štýly masturbácie - aký tlak je vám príjemný, aká rýchlosť, kde a akým spôsobom. Nie je potom nič jednoduchšie, než svoje pocity komunikovať s partnerom - či už slovne, alebo názorne. Je skvelé mať sex s človekom, ktorý vie, čo sa mu páči a dokáže to dať najavo.

Pre niektorých ľudí je tiež potreba masturbácie zdrojom obáv o partnerstvo - boja sa, že ak ich náprotivok masturbuje, musí to nutne znamenať, že je s partnerským sexuálnym životom nespokojný. Hoci v niektorých prípadoch to tak môže byť, všeobecne to vôbec nemusí byť pravda - všetci máme právo na svoje vlastné súkromie i sexualitu a na masturbácii nie je nič zlé. Naopak, jedna štúdia z roku 2015 ukázala, že ľudia vo veku 18 až 30 rokov mali šťastnejšie manželstvá, ak sa v nich ženy oddávali masturbácii.

Masturbácia a fyzické zdravie

Vedeli ste, že pre menštruujúce ženy je masturbácia skvelý spôsob, ako uvoľniť bolesť a menštruačné kŕče? Niektorým tehotným ženám môže tiež uľavovať od bolestí - ale pozor, pri rizikovom tehotenstve a v jeho neskorších fázach je vždy dobré sa poradiť s lekárom, pretože silný orgazmus môže ovplyvňovať kontrakcie a zvyšovať možnosť predčasného pôrodu. Má svoje výhody aj pre mužov - štúdia z roku 2016 zistila, že ejakulácia u mužov aspoň 21x za mesiac viedla k zníženiu rizika rakoviny prostaty o 20 % - hoci vedci zatiaľ nevedia prečo. Pri oboch pohlaviach vedie masturbácia k uvoľneniu svalstva, napätia a bolesti v dolnej oblasti chrbta. Jedna štúdia tiež objavila, že vďaka hormónom, ktoré sa pri masturbácii vyplavia, sa zvyšuje tolerancia bolesti až o 40 % - to neznamená, že masturbáciou môžete liečiť bolesť, ale dosť výrazne sa vám môže uľaviť.

Môže masturbácia viesť k nižšej citlivosti?

Ako u koho. Štúdie ukazujú, že napríklad u žien so sexuálnymi dysfunkciami je masturbácia spôsob, akým zvýšiť svoju sexuálnu túžbu aj citlivosť. Dve štúdie z roku 2009 tiež poukazujú na to, že používanie vibrátora u žien zvyšuje túžbu, vzrušenie aj celkovú sexuálnu funkciu, vrátane väčšej lubrikácie. Niektoré ženy ale hovoria o tom, že časté používanie vibrátora vedúce k vyvrcholeniu im potom spôsobuje, že už inak nemôžu dosiahnuť orgazmus. To ale nie je nič nezvrátiteľné a ak cítite, že je váš sexuálny zážitok týmto spôsobom ohrozený a vadí vám to, je dobré zmeniť spôsob, akým masturbujete a na chvíľu treba odložiť vibrátor a zapojiť ruky. U mužov zasa hrozí, že stratia citlivosť vplyvom príliš pevného úchopu penisu pri masturbácii.

Často si tiež robíme dobre, aby sme dosiahli orgazmus a vysporiadali sa so stresom - na tom nie je nič zlé, ale čas od času je dobré urobiť si čas len sám / sama pre seba, zavrieť oči a sústrediť sa na príjemný zážitok a nie na vyvrcholenie. Užite si celú jazdu, zapojte svoje fantázie a predstavy a urobte niečo inak, ako ste zvyknutí. Z pornografie sme zvyknutí, že sex a masturbácia takmer vždy končí orgazmom, ale v bežnom živote to tak nie je a je dôležité užiť si samotnú činnosť a vyčistiť si pri tom hlavu.

Kedy je masturbácia škodlivá?

Všeobecne sa nerozlišuje frekvencia toho, ako je ešte normálne masturbovať - niekto to robí niekoľkokrát denne a niekto raz za mesiac a oboje je v poriadku. Vo chvíli, keď si človek masturbáciou rieši nejaké nepríjemné pocity a zasahuje mu do bežného života (napríklad do práce, školy, povinností), hovorí sa už o kompulzívnej masturbácii, ktorá môže byť znakom iných psychických problémov. Samotná masturbácia však tieto problémy nespôsobuje.

Ella
Život Elly je o hľadaní rozkoše vo všetkom, čo robí – či už ide o dobré jedlo, zážitky alebo sex. A pretože má zvedavú povahu, hltá vedecké štúdie a za každou novinkou hľadá päť ďalších informácií. Vďaka tomu je chodiacou encyklopédiou sexu a sexuality - a užíva si to každým dúškom!