20% zľava na celú značku INTIMINA 🌹 S kódom "INTIMINA20" 🌹 + DARČEK k produktom nad 25 €
Partner of Notino
Naskočte na vlnu Wellbeing
ZĽAVŇOVAČ DOPRAVY
Darček Pre každého

Jóni masáž: odhoďte predsudky a prepojte sa s vlastným telom

Jednou zo zásad skvelého sexuálneho života je zostať otvorený novým veciam. Či už ide o mindfulness, tantru alebo erotické pomôcky z kryštálov, sex sa stáva oblasťou, kde sa trendy striedajú rýchlosťou tých módnych. Jóni masáže, teda špeciálne masáže vulvy, ktoré prednedávnom obleteli celý svet, si rýchlo našli svoje verné fanúšičky aj odporkyne.

Čo presne je Jóni masáž?

Yoni - Jóni je starodávne slovo pochádzajúce zo Sanskrtu, označujúce celú oblasť ženských genitálií a reprodukčného systému. Jóni masáž, známa aj pod názvom vaginálne mapovanie, je špeciálny typ masáže vulvy, ktorý má za cieľ prepojiť ženy so svojou vulvou a pomôcť tak bojovať s traumami a posilniť potešenie z rôznych dotykov v tejto oblasti. Masáž pochádza z tantrického učenia a dokáže byť veľmi terapeutická. Pozor, hoci sa jedná o veľmi intímnu prax, jej cieľom nie je sexuálne potešenie ani orgazmus (hoci sa to môže stať). Rovnako, ako vedie masáž celého tela k relaxácii a uvoľneniu, pri jóni masáži ide o to isté. A mimochodom, existuje aj alternatíva, v ktorej ide o masáž penisu - lingam masáž.

Prečo ma má Jóni zaujímať, keď nevedie k orgazmu?

Hoci na nás v dnešnej dobe kričí sex z kadejakej reklamy, filmov a pesničiek, konverzácia okolo intímnych problémov a pohlavných orgánov je stále zastretá hanbou a stigmami. Vedeli ste, že veľa žien doteraz nevie, ako presne vyzerá ich vulva? Tip: Dajte si dnes za úlohu dôkladne sa pozrieť na svoje pohlavné orgány zrkadlom a prezrieť si, ako presne vyzerajú. Všímajte si rôzne tvary, záhyby, sfarbenie kože. To všetko nemá viesť k žiadnym mindrákom: naopak, pohlavné orgány každej osoby sú jedinečné a to je na nich skvelé. Nie ste si istá? Mrknite sa napríklad na projekt The Vulva Gallery s portrétmi vulv a osobnými príbehmi ich majiteliek. Nepríjemné pocity z toho, ako naše pohlavné orgány vyzerajú a mindráky z veľkých pyskov ohanbia či sfarbenie nám často bránia v užívaní si sexu naplno za bieleho dňa. Veľakrát sa ženy, ktorým sa nedarí dosiahnuť vyvrcholenie, alebo trpia vaginálnou suchosťou či bolesťou pri sexe, cítia pod neskutočným tlakom, ktorý vedie k nenávisti voči vlastnému telu a vyhýbaniu sa rozkoši a sexu. Jóni masáže sú tu od toho, aby ste si urobila čas len sama pre seba a naučila sa prijať svoju vlastnú vulvu, uvoľnila sa a skúsila sa poddať novému typu zmyslových vnemov. Že to znie ako nejaké ezoterické rečičky? Možno, ale možno je potrebné byť otvorený novým veciam a z každého trendu si vziať to, čo je pre vás vhodné. Berte to ako poznávaciu cestu, ktorú pohodlne môžete preskúmavať aj sama, bez zapojenia iných.

Ako Jóni masáž prebieha a môžem si ju vyskúšať aj sama?

Jóni masáž vám môže dopriať špecialist(k)a, partner(ka) alebo aj Vy sama. Tu by sme však chceli varovať pred rôznymi šarlatánmi. Než sa rozhodnete navštíviť profesionálneho maséra, uistite sa, že ide naozaj o certifikovaných kvalitných pracovníkov. Nie je to tak dávno, čo svetom otriasol šialený príbeh o vaginálnom háčkovaní, pri ktorom dochádzalo k sexuálnemu zneužívaniu. Tým vás rozhodne nechceme odrádzať od nových zážitkov, bohužiaľ, obozretnosti nie je nikdy dosť.

A teraz - ako na Jóni masáž doma? Hlavne nepodceňte vhodné prostredie a uistite sa, že máte dostatok času a vlastný priestor. Zvážte prítmie, sviečky, čokoľvek, čo vás uvoľňuje a v čom sa cítite dobre. Hlboko sa nadýchnite a nechajte všetky myšlienky odplávať preč. Ak sa vám do hlavy neustále vracajú starosti, nič sa nedeje. Skúste ich prijať a povedať si, že obavy aj starosti sú prirodzenou súčasťou života, ale v tejto chvíli sa nimi nemusíte trápiť. Na Jóni masáž sa všeobecne odporúča dlhotrvajúci lubrikant, napríklad vysoko kvalitný kokosový olej, ktorý nevysychá. Rozotrite ho po celej svojej vulve, premasírujte si triesla, dotýkajte sa svojich pyskov, snažte sa uvoľniť a vnímajte každý záhyb svojej vulvy. Dajte si za úlohu nájsť svoj klitoris, dotýkať sa ho, premýšľať nad tým, čo cítite. Cieľom ale nie je vzrušiť sa a masturbovať - iste, môže sa to stať, ale ide hlavne o spoznávanie svojho tela. Až sa budete cítiť dostatočne uvoľnená, vsuňte dildo alebo prst zhruba 2 centimetre do pošvy (alebo tiež Jóni) a predstavte si, že je ako ciferník hodín - 12 hodín je pod klitorisom. Postupne vždy zatlačte na každú hodinu v smere hodinových ručičiek a vnímajte, aké pocity vám to prináša. Na každom mieste vždy chvíľu počkajte, prípadne ho premasírujte a vnímajte svoje telo a emócie. Niektoré ženy opisujú, že sa im chce smiať, iným plakať, niektoré cítia intenzívnu rozkoš...To všetko je v poriadku, emócie nepotláčajte. Vnímajte, čo vám pri tom napadá, čo je príjemné a čo nie. Hlboko pri tom dýchajte.

Až budete hotová, je dobré nechať si priestor na malé zosumarizovanie. Zamyslite sa nad tým, čo vám masáž priniesla, na čom treba pracovať, aké myšlienky vám napadli a aké emócie ste cítila. Je niečo, čo chcete zlepšiť? Niečo, čo nebolo príjemné? Nie je tiež od veci naordinovať si po jóni masáži čas pre seba: či už si napustíte vaňu, zdriemnete si, zájdete si zabehať alebo na jogu, urobíte dobre svojej mysli aj telu. Pokiaľ vás dlhodobo trápia nejaké problémy, nie je od veci kontaktovať terapeuta či sexuológa, podľa povahy vašich problémov. Všetci máme právo na rozkoš a plnohodnotný život: nenechajte sa teda ochudobňovať a zastaviť.

Ella
Život Elly je o hľadaní rozkoše vo všetkom, čo robí – či už ide o dobré jedlo, zážitky alebo sex. A pretože má zvedavú povahu, hltá vedecké štúdie a za každou novinkou hľadá päť ďalších informácií. Vďaka tomu je chodiacou encyklopédiou sexu a sexuality - a užíva si to každým dúškom!