GOOD VIBES s Flagranti ﮩـﮩﮩ٨ـ♡ﮩ٨ـﮩﮩ٨ـ Zľava -15 % na MASTURBÁTORY s kódom "MAS15"
Partner of Notino
LÁSKA A FESTIVALY - PRIPRAVENÍ TO ZAŽIŤ?
ZĽAVŇOVAČ DOPRAVY
Darček Pre každého

Sex v starobe: poďme spoločne prelomiť tabu!

O sexe medzi seniormi sa skoro nehovorí a väčšina spoločnosti sa tvári, že neexistuje. Opak je ale pravdou: podľa nedávnej britskej štúdie má viac ako polovička populácie staršia ako 70 rokov aktívny sexuálny život - a tretina zo sexuálne aktívnych má sex viac ako dvakrát mesačne. Dnešný článok prináša množstvo tipov, ako si sex po šesťdesiatke užiť aj napriek zdravotným komplikáciám, ktoré vek prináša.

Seniori a sex

Seniorov si väčšinou predstavujeme ako milé babičky a deduškov, a nie ako sexuálne bytosti. Ako ale ukazujú výskumy, sex je pomerne rozšírený aj v staršom veku. V už spomínanom britskom výskume sa seniori zhodovali, že dobré sexuálne vzťahy sú extrémne dôležité pre udržiavanie dlhodobých vzťahov, a že byť sexuálne aktívny je prínosné po fyzickej aj psychickej stránke. Hoci s narastajúcim vekom sa môžu objavovať rôzne prekážky, neznamená to, že sa sexu musíme vyhýbať. Práve naopak! Pravdepodobne nám urobí veľmi dobre, uvoľní nás a dodá nám do života nejakú tú iskru. Napriek tomu nám môžu rôzne problémy hádzať polená pod nohy.

Čo robiť, ak si už neverím?

Aj keď žijeme v spoločnosti, ktorá sa tvári, že je bežné v sedemdesiati nemať vrásky a mať vypracované telo, je normálne, že sa naše telo počas staroby mení. Vrásky, povädnutá koža, pigmentové škvrny a rôzne jazvy - to všetko k nám patrí, ale môže byť náročné to prijať a stále sa cítiť sexy. Ako teda prekonať hanbu a pustiť sa do milostného života? Skúmajte svoje telo - prezrite sa v zrkadle, skúste sa sústrediť na veci, ktoré sa vám na sebe páčia, a pokojne si ich povedzte nahlas. Pomáha tiež zveriť sa svojmu partnerovi a vzájomne si lichotiť.

V praxi napríklad dobré osvetlenie robí divy: skúste zhasnúť svetlá a milovať sa iba pri svetle sviečok alebo s lampičkou. Tlmené teplé svetlo je pre naše telá veľmi lichotivé. A ak sa nechcete príliš odhaľovať, je tu stále možnosť slušivej spodnej bielizne - v dnešnej dobe už idú zohnať veľmi pekné kúsky pre mužov aj ženy, ktoré navodia tú správnu atmosféru a uvoľnia vás.

Ako vyzrieť na bežné zdravotné komplikácie?

Staršie ženy často mávajú väčšie problémy so sexuálnou vzrušivosťou, vaginálnou suchosťou a dosahovaním orgazmu, zatiaľ čo u mužov sú to najčastejšie rôzne problémy s erekciou, ktoré vedú buď k nemožnosti penetratívneho sexu alebo rôznym problémom s ejakuláciou. K tomu sa často pridávajú ďalšie zdravotné problémy ako bolesti či obmedzená pohyblivosť, užívanie rôznych druhov liekov ovplyvňujúcich sexuálne funkcie tela.

Nezúfajte a nevzdávajte to! To všetko nie sú dôvody na to, aby ste si partnerom či partnerkou nemohli užívať intimity. Veľa vecí sa dnes už dá riešiť, od inkontinencie až po problémy s erekciou. Na druhú stranu je nutné jednoducho prijať, že niektoré veci nebudú tak, ako kedysi. Venujte dlhší čas hladeniu, bozkom a rozprávaniu sa, vyskúšajte nové sexuálne polohy a nebojte sa používať veľa lubrikačného gélu. Začnite viac hovoriť o svojich sexuálnych fantáziách, vyskúšajte erotické filmy či poviedky a otvorte sa novým spôsobom. Sústreďte sa na to, čo funguje pre vás oboch a nelipnite na tom, čo je inak a čo nefunguje.

Po emocionálnej stránke býva niekedy sex v starobe jednoduchší, pretože máme množstvo skúseností aj viac času a súkromia. Pre mnoho ľudí tiež odpadá stres z možného otehotnenia. Nna druhú stranu nikdy nezabúdajte na to, že pohlavné choroby vek neovplyvňuje, a tak nezabudnite na ochranu, pokiaľ nemáte sex so svojim dlhodobým partnerom či partnerkou.

Sex bez penetrácie je tiež sex

Pre starších ľudí už môže byť klasický penetračný sex menej príjemný - či už mu bránia problémy s erekciou, obmedzená pohyblivosť alebo sa sex stane bolestivým (väčšinou kvôli problémom so vzrušením a vaginálnou suchosťou), tiež to nie je dôvod na to všetko vzdať. Naopak - je čas začať experimentovať! Začnite znovu preskúmavať svoje erotogénne zóny, používať svoje ústa, ruky, dať si trebárs dlhú erotickú masáž alebo začať skúšať tantrické prístupy k sexu.

Vek môže byť jeden z najlepších časov, kedy si zaobstarať erotické pomôcky. Vyskúšať môžete všetko od masturbátorov (erotické pomôcky určené k mužskej masturbácii, ktoré napodobňujú pošvu), cez stimulátory klitorisu, alebo napríklad rôzne partnerské telové vibrátory, ktoré vám pomôžu znovu objavovať svoje aj partnerovo telo.

Ako v každom veku platí, aby ste sa hlavne nebáli o sexe komunikovať. Či už začínate s novým človekom, alebo ide o niekoho, kto je vo vašom živote už dlho, nezabúdajte komunikovať svoje potreby a pýtať sa na potreby toho druhého. Vety ako: Toto mi nie je veľmi príjemné, ale páčilo by sa mi, keby si mi bozkával bradavky, alebo Klasický sex už pre mňa nie je možný, ale veľmi rád ťa budem dráždiť rukami a bozkávať sa s tebou, dokážu divy - tak odhoďte hanbu za hlavu a nebojte sa si zase začať užívať sex naplno.

Ella
Život Elly je o hľadaní rozkoše vo všetkom, čo robí – či už ide o dobré jedlo, zážitky alebo sex. A pretože má zvedavú povahu, hltá vedecké štúdie a za každou novinkou hľadá päť ďalších informácií. Vďaka tomu je chodiacou encyklopédiou sexu a sexuality - a užíva si to každým dúškom!