Čo sa vám vybaví, keď sa povie BDSM? Je to film “Päťdesiat odtieňov šedej”, bolesť alebo veľká neznáma? Okolo BDSM koluje mnoho predsudkov či stereotypov a ľudia si tak často myslia, že to nie je nič pre nich. Ako to ale naozaj je a môžete sa aj vy, ako normálny pár, otvoriť svetu BDSM”? Za mňa rozhodne ÁNO! A nielen to- vlastne by ste aj mali!
Cesta do sveta rozkoše a neuhasínajúcej vášne začína práve teraz!
Sú to zhruba 2 roky, čo som sa svetu BDSM otvorila aj ja, ako celkom normálne dievča. Takmer ihneď mi však došlo, ako veľmi sú určité princípy nielen prirodzené, ale aj nutná súčasť každého funkčného vzťahu. Rozhodla som sa teda túto tému objasniť aj vám, keďže ak pochopíte určité princípy z BDSM a zbavíte sa predsudkov, môžete ich využiť k prebudeniu vášne, zosílenia puta či k prehĺbeniu intimity vo vašom partnerskom živote!
Ešte než sa do toho ale pustíme, poďme sa pozrieť najprv na to, čo slovo BDSM vlastne znamená.
BDSM nie je iba o bolesti!
Ak by ste do svojho “google vyhľadávača” zadali slovo “BDSM”, našlo by vám, že “BDSM je skratka pre sadistické erotické predstavy alebo sexuálne správanie, ktorého sa ľudia zúčastňujú dobrovoľne. Čo je veľmi zastaralé a zjednodušené vysvetlenie a možno dáva aj odpoveď na to, prečo si ľudia BDSM spájajú prevažne so “sadomasom”. Lenže sadizmus a masochizmus je iba časť, obyčajná štipka toho celého, čo BDSM skutočne ponúka. Nehľadiac na to, že bolesť “ vo vašich hrátkach” nemusí byť vôbec prítomná. Poďme si teda ujasniť, čo slovo BDSM naozaj znamená.
BDSM je rad sexuálnych praktík, ako je používanie fyzických obmedzovacích prostriedkov, poskytovanie a vzdávanie sa kontroly a spôsobovanie (či prijímanie) bolesti.
Presnejšie povedané to, čo všetko BDSM znamená, ukazuje samotné slovo, ak si ho rozoberieme
- BD- bondage (zväzovanie, obmedzenie pohybu) a disciplína (poslušnoť, slovné príkazy)
- DS- dominant (človek, ktorý je vo vedúcej pozícii, drží kontrolu a ovláda submisiva), submisiv (človek, ktorý sa odovzdáva a je ovládaný dominantom)
- SM- sadizmus (človek, ktorého vzrušuje dávať bolesť a je to pre neho často určitý druh relaxu), masochizmus (človek, ktorého vzrušuje prijímať bolesť a má v tom potešenie)
Ako teda môžete vidieť, BDSM naozaj nie je iba o bolesti, teda sadizmus a masochizmus, ale je to omnoho pestrejšie. Predsudok “Je to len o bolesti.” si teda týmto môžete ihneď vybrať z hlavy. BDSM je totiž ako taký švédsky stôl, tam tiež nemusíte zjesť všetko, ale iba to, čo máte radi alebo čo vás láka.”
A toto vás bude možno šokovať, ale BDSM je určitým spôsobom prirodzenou súčasťou nás, respektíve určité princípy z nej. Aké?
“Bez polarity do postele nelez?”
Často sa stretávam s názorom, že vo vzťahu by mala byť rovnosť. Áno, ale rozhodne nie v posteli. Rovnosť v posteli totiž zabíja vášeň a celkové vzrušenie. Ak teda chceme horúcejšiu a vášnivejšiu intímnu atmosféru, je potrebné v milostnom živote vytvoriť polaritu. A to nám ukazuje práve BDSM - prvok dominancie a submisivity. Presnejšie- človek, ktorý vedie a človek, ktorý sa necháva viesť. A to bez ohľadu na pohlavie či sexuálne preferencie.
A možno si teraz poviete: “Dobre, a ako polaritu do intímneho života vniesť?” Najprv si určte, komu vyhovuje aká pozícia (dominantná či submisívna), tu si držte a ďalej ju rozvíjajte.
Princíp odovzdania a kontroly
Ak budete vedome aplikovať odovzdanie a kontrolu vo vašom sexuálnom živote, tak nielenže lepšie pochopíte a príjmete svoju úlohu, ale i váš vzťah budete posúvať. A to ako vaše puto, hĺbku, tak aj polaritu a s ňou spomínanú príťažlivosť. Preto tento princíp rozhodne nepatrí iba do BDSM vzťahov, ale do všetkých vzťahov.
Dôvera a pocit bezpečia
Tento princíp je potrebnou súčasťou BDSM . Bez dôvery a pocitu bezpečia by ani jedna z praktík, či už fyzických či psychických, nefungovala. Ak je prítomná dôvera, je prítomné aj odovzdanie. Ak žena verí svojmu partnerovi (pánovi) natoľko, že keď sa pustí, tak on ju tzv. “chytí”, je schopná sa mu naplno odovzdať. Bez dôvery to ale nepôjde. Preto tento prvok by mal byť za mňa prítomný naozaj v každom vzťahu.
Otvorená komunikácia a zdieľanie
Či už je to zdieľanie pocitov, sexuánych túžob či otvorená sexuálna komunikácia, to všetko je dosť často prítomné v celej BDSM komunite. A rozhodne je to princíp, ktorý patrí do každej postele. Bez komunikácie totiž nefunguje nič a sexuálny život (ani vzťah) už vôbec nie.
Hravosť
Kto sa hraje, nezlostí! Mám pravdu? Objavovannie nových praktík, skúseností a vzdelávania. Hravosť je taká prevencia proti stereotypu. A verte, že BDSM praktiky môžu byť veľmi hravé.
Emócie sú vítané
Ak sú v sexe prítomné emócie, ako je smiech či plač, môže to veľa ľudí brať ako niečo zlé. Viete, ale čo symbolizujú emócie? Uvoľnenie. A to by v sexe malo byť viac než prítomné. Nehľadiac na to, že väčšina BDSM praktík môžu byť natoľko silné a uvoľňujúce, že to bez emócií ani nejde.
Rozvíjanie sexuality
Vzťahy, ktoré do svojho intímneho života zahrňujú aj BDSM praktiky, majú prirodzene pestrý sexuálny život. Ako to myslím? Skúšajú nové praktiky, posúvajú svoje limity, zosiľňujú svoje pôžitky a rozvíjajú ich sexualitu. Stereotyp tak väčšinou nie je na mieste a taký vzťah sa teda prirodzenou cestou aj posúva, rozvíja a kvitne.
Verím, že po prečítaní článku vnímate BDSM aspoň trocha inak a minimálne ste pochopili princíp polarity v sexuálnom živote a prečo je medzi “vyznavačmi BDSM ” často tak silná príťažlivosť. Tento prvok totiž patrí do každej postele a teda aj do tej vašej!
Tip na záver: Ak chcete do sveta BDSM zasvätiť pod odborným dohľadom, pozývam vás na párový workshop “Smyslné BDSM”, ktorý robím v Prahe. Viac informácií nájdete na www.kristynapolomisova.com či na mojom instagrame cristinpoly.
Malá inšpirácia
Malá inšpirácia