Poďte sa hrať 🎲 Zľava -15 % na kategóriu Erotická zábava s kódom HRY15
Partner of Notino
CUTE HRAČKA TÝŽDŇA S PREKVAPENÍM
ZĽAVŇOVAČ DOPRAVY
Darček Pre každého

"Čo ak chceme v posteli každý niečo iné?" Kľúč k sexuálnej kompatibilite!

Určite sa vám niekedy stalo, že ste vo vzťahu riešili odlišnosť vašich sexuálnych potrieb či apetítu. Podľa mňa je to téma, ktorú vo vzťahoch reši množstvo ľudí alebo na na ňu minimálne raz v živote narazili. Nie je sa ale čomu čudovať, pretože kompatibilita je niečo, k čomu musíme postupne dôjsť a nie niečo, čo príde samo.
Ja sama som túto tému v minulých vzťahoch riešila. Lenže tentokrát som ešte nevedela, že je spôsob, ako to riešiť a aj cez odlišné potreby nájsť spoločný priesečník a dôjsť tak k väčšej kompatibilite.

A aký je teda ten “tajný kľúč”? Poďme to vziať pekne od začiatku!

Kompatibilita začína najprv u nás

Ak riešime vo vzťahu túto tému, otázkou je, ako veľmi dobre poznáme sám/sama seba. Či viem, čo ma vzrušuje alebo čo v sexe potrebujem. Alebo ako som na tom so sexuálnou komunikáciou a dokážem to teda povedať svojmu partnerovi/partnerke.

Odlišný sexuálny apetít

Ak sa totiž pozrieme na samotnú tému odlišného sexuálneho apetítu, kedy jeden chce sex častejšie, než ten druhý...tak kde to vlastne vzniká?! Áno, muži aj ženy majú (väčšinou to tak je) od prírody odlišnú chuť na sex, za ktorú môže prevažne hormón testosterón a ktorý majú muži jednoducho viac. Lenže to je taký ten základný a primitívny dôvod, prečo tomu tak je. Ten ďalší dôvod je ten, že keď nedostávame v posteli to, čo chceme, tak sa prirodzene stiahneme a sex nechceme tak často (aspoň u nás žien to tak funguje) alebo si to nájdeme niekde inde (to sa potom týka viac mužov).

Skúsme si dať ukážkový príklad, kedy sa náš apetít úplne nezhoduje:

“Ráno po raňajkách umývam riad a zrazu ku mne pristúpi môj partner a strčí mi ruku do nohavičiek. Ja mám v tu chvíľu hlavu plnú toho, čo všetko potrebujem ten deň stihnúť a sex je to posledné na čo myslím. Prirodzene sa teda stiahnem, keďže mi táto situácia nie je vôbec príjemná. Partnera sa moja reakcia dotkne, vezme si ju osobne a tiež sa stiahne. Vznikne zbytočná hádka a ja sa cítim zle, pretože mám pocit, že je to moja chyba. Hovorím si, že som možno mala robiť, akože mi to je príjemné a mať s partnerom aj napriek tomu sex.”

Ale je to naozaj len o chuti? Čo keď len potrebujem niečo iné než môj partner? Čo ak potrebujem viac času alebo iné podnety k tomu, aby moje telo bolo maximálne vzrušené a tým pádom aj pripravené na sex, ako taký?!

Napadlo vás to niekedy?

Mapa k nášmu vzrušeniu

A tu prichádza na rad pomôcka nazývaná “Erotické nastavenie”, ktorá funguje, ako ja hovorím, ako taká mapa k nášmu vzrušeniu. Slúži ako návod, ktorý nám hovorí, ako sa máme hrať s ostatnými a ako by sa ostatní mali hrať s nami. Zároveň nám pomáha lepšie pochopiť, čo nás vzrušuje a predovšetkým – cez čo môžeme dôjsť k vysnívanej sexuálnej kompatibilite s partnerom/partnerkou.

Než si ale predstavíme jednotlivé typy, tak by som rada povedala, že nie je cieľom mať vrámci vzťahu totožné typy, teda chute a preferencie, ale vzájomne sa lepšie pochopiť a nájsť spoločný priesečník, kde sa naše cesty stretnú :)

Erotické nastavenie sa delí na celkom 4 typy, kedy človek má najviac zastúpené dva- primárne (hlavné) a sekundárne (doplnkové) nastavenie.

Poďme si teda jednotlivé typy bližšie predstaviť:

Zmyslový typ

 • romantika je základ skvelého sexu (sviečky, hudba, večera, masáž)
 • stimulácia zmyslov ako naladenie sa na sex
 • citlivosť na chaos, stres a neporiadok (negatívne ovplyvnenie vzrušenia)
 • ťažší prechod z hlavy do tela
 • môže byť ťažké prebudiť vzrušenie bez "pomôcky"
 • rituály jasného začiatku a konca (spontánnosť väčšinou chýba)
 • vnáša do sexuálnych zážitkov estetiku a krásu

Sexuálny typ

 • stimulácia vizuálnymi sexuálnymi podnetmi, tradičným pohlavným stykom či erotickými filmami
 • priamočiarosť a primitivita v sexe, celkom pohltený vzrušením a túžbou
 • sex ako forma uvoľnenia (oproti zmyslovému typu – ten sa musí najskôr uvoľniť)
 • je ľahké ich sexuálne potešiť, silné zameranie na orgazmus (ejakuláciu)
 • bývajú skvelými milencami, vyžarujú sexuálnu charizmu
 • sex (pohlavný styk) pre nich môže byť vo vzťahu veľkou potrebou, inak cítia odcudzenie a príťažlivosť klesá

Energetický typ

 • nadmerná citlivosť na dotyk
 • predpoklad k celotelovému a opakovanému orgazmu
 • silné ovplyvnenie mierou rozkoše partnera (jeho vzrušenie dokáže zvýšiť/znížiť aj ich vzrušenie)
 • dokáže ich vzrušiť očakávanie, očný kontakt či ľahký energizujúci dotyk
 • senzitivita na myšlienky partnera, silná empatia
 • je potrebné byť tu a teraz (v prítomnosti), stres a starostlivosť ich ovplyňuje a nedokážu sa potom toľko uvoľniť
 • bývajú často nepochopení

Perverzný typ

 • hra s tabuizovanými sexuálnymi hrátkami (BDSM)
 • mozog ako najsilnejší bod vzrušenia – môžu sa vzrušiť bez dotyku cez slovo či predstavu (psychické vzrušenie)
 • citlivosť na chaos, stres a neporiadok (negatívne ovplyvnenie vzrušenia)
 • ťažší prechod z hlavy do tela
 • môže byť ťažké prebudiť vzrušenie bez "pomôcky"
 • rituály jasného začiatku a konca (spontánnosť väčšinou chýba)
 • vnáša do sexuálnych zážitkov estetiku a krásu
Tak schválne, v čom najviac vidíte seba aj svojho partnera/partnerku?

Pre predstavu ja mám primárne nastavenie “energetické” a sekundárne “zmyslové”. Keď som ale u seba erotické nastavenie skúmala, tak som veľmi váhala, pretože u seba silno vnímam aj perverziu. Tá je ale závislá na mojom partnerovi, ktorý má ako primárne “perverzné nastavenie” a ja to od neho tzv. “chytám”. Energetický typ, ako som spomínala vyššie je veľmi citlivý na vzrušenie partnera/partnerky a tak je občas ťažké rozoznať, či vzrušenie vychádza z mojej strany či zo strany partnera. Zároveň je ale môj partner sekundárne “energetický typ”, kde sa spoločne zhodujeme. Trúfnem si teda povedať, že medzi nami je silná sexuálna kompatibilita, ktorá je však ovplyvniteľná aj tým, že každý poznáme sami seba dobre, čo sa týka sexuality.

Verím, že táto pomôcka vám pomôže lepšie pochopiť vaše vzrušenie a vrámci vzťahu tak dôjsť k väčšej sexuálnej kompatibilite.

Tip na záver

Skúste si jednotlivé typy spoločne s partnerom/partnerkou prejsť a začať si tak dopriať to, čo naozaj vy aj vaše telo potrebujete!
Kristýna Polomisová
Kristýna je koučka & mentorka v oblasti sexuality, intimity a vzťahov. Pomáha ženám a párom otvoriť sa potenciálu vlastnej sexuality a ukázať im tak cestu k naplnenému životu aj vzťahu. Spolupráca s ňou je unikátna v tom, že ju zakladá na vlastných osobných skúsenostiach a ako ona sama hovorí: “Čo hlásam, to aj žijem! A naopak!”. Viac sa o nej a jej ceste môžete dozvedieť na instagrame cristinpoly alebo na webe www.kristynapolomisova.com Instagram: cristinpoly Web www.kristynapolomisova.com