GOOD VIBES s Flagranti ﮩـﮩﮩ٨ـ♡ﮩ٨ـﮩﮩ٨ـ Zľava -15 % na kategóriu ANÁLNE POMÔCKY s kódom "ANL15"
Partner of Notino
LÁSKA A FESTIVALY - PRIPRAVENÍ TO ZAŽIŤ?
ZĽAVŇOVAČ DOPRAVY
Darček Pre každého

Aká je ideálna frekvencia sexu? Tajomstvo šťastného vzťahu odhalené!

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, koľko sexu je veľa, koľko málo a aká je “udržateľná frekvencia”, aby vzťah nielen dlhodobo fungoval, ale aj stále rozkvital? Ak je otázka, ktorú od párov najčastejšie dostávam, tak je to rozhodne: “Ako často mať sex?” alebo ako zvládnuť odlišný sexuálny apetít. A hoci nie je vôbec ľahké určiť jasné číslo, rozhodla som sa tejto téme venovať dnešný článok.
Sexuálna frekvencia je jedna z častých tém, ktorú ľudia vo vzťahu riešia. Respektíve sa ich týka v momente, keď sa ich pohľad na frekvenciu a sexuálny apetít líši alebo nevedia, ako často by sex mali “prevádzkovať”, aby ich sexuálny život dlhodobo (a vzájomne) mohol fungovať a “nechátral”. Úprimne, ja sama by som si na túto otázku nedokázala odpovedať, ale vrámci skúsenosti, celkového vzdelávania a rozvoja v tejto oblasti, už to vnímam úplne inak. Neberiem totiž sex ako sex a viem, že záleží na mnohých faktoroch, ktoré na túto otázku majú nozaj veľký vplyv 🙂

Prečo je sex téma, ktorej je potrebné venovať pozornosť?

Ľudia často podceňujú dôležitosť sexu vo vzťahu. Nikto nás totiž nikdy neviedol k tomu, že by sme sa mali starostlivo starať o sexuálnu oblasť nášho života. A to či už o našu vlastnú sexualitu či vrámci vzťahu. Aby sme sa poznávali, rozvíjali a neustále sa snažili, aby napríklad sex nebol stereotypný, nudný a vždy rovnaký. Aby orgazmus nebol zakaždým rovnako silný alebo náš pocit po sexe tak nejak plochý. Takže sex nie je iba o plodení, deťoch a základných potrebách. Sex je, alebo by mal byť niečo, čo dvoch ľudí spája a vzťah posilňuje. Je to teda nástroj, skrze ktorý môže vzťah nielen rozkvitať, ale aj my jedinci sa môžeme cítiť viac naplnene a šťastne.

Čo všetko oyplyvňuje sexuálnu frekvenciu?

Je mi jasné, že už sa nemôžete dočkať odpovedi, ako často je teda ideálne mať sex. Najprv si ale poďme povedať, čo všetko môže ovplyvniť sexuálnu frekvenciu ako takú:

Nie je sex ako sex, na kvalite záleží!

Ak sa budeme baviť o ideálnej frekvencii, je dobré zmieniť fakt, že nie je sex ako sex! Ak teda pôjde o sex nudný a stereotypný, ktorý (prehnane povedané) nebude ani jedného veľmi baviť, tak to bude určite iné, než keď sa budeme baviť o sexe, ktorý trvá minimálne hodinu a je v ňom nielen dlhá predohra (ženy uvítajú), ale aj veľa hravosti, silného vzrušenia a neuhasiteľnej rozkoše. A to je potrebné vedieť rozlíšiť, keďže samotná kvalita sexu má na celkovú frekvenciu obrovský vplyv!

5 alebo 60 minút?

Ako dlho si myslíte, že priemerne trvá bežný sex? Je to v priemere do 5tich minút bez predohry (iba penetrácia) a do 15tich minút s predohrou, kde sa počíta všetko od bozkania, maznania, orálneho sexu alebo pokojne masáž ako forma predohry. Tu je teda dobre zmieniť, že ak pôjde o sex, ktorý trvá niekoľko hodín (s predohrou), bude to mať rozhodne vplyv na frekvenciu v porovnaní s “5minútovkou”. Keďže po dlhšom sexe nebudete mat dosť pravdepodobne potrebu 5x denne a vlastne by to ani nebolo reálne, ak sa však nebudeme baviť o sexe na dovolenke 😀

Fázy cyklu u ženy

Ak sa budeme baviť o sexuálnom apetíte a frekvencii sexu, je určite dôležité brať do úvahy pohlavie. Neznamená to nutne, že žena musí vyžadovať menšiu frekvenciu a muž naopak väčšiu, keďže tento stereotyp sa v dnešnej dobe mení. Muž má ale od prírody silnejší sexuálny pud, je teda viacmenej pripravený kedykoľvek, alebo minimálne – jeho penis. U ženy je to však trocha inak a jej libido sa mení doslova z týždňa na týždeň. Preto sa často nedá povedať ideálna frekvencia, keďže môže byť týždeň, kedy žena nebude mať chuť vôbec a týždeň, kedy to naopak bude chcieť každý deň.

Únava a vyčerpanie

Ak sme vyčerpaní a unavení, tak to posledné, čo chceme – je sa “rozmnožovať”. Sex ako taký totiž primárne vždy slúžil k plodeniu detí. Preto keď je telo unavené a vyčerpané, reaguje na to telo znížením libida a aj to teda môže ovplyvniť celkovú frekvenciu sexu. V tomto prípade je ideálne vyraziť niekam na dovolenku a dopriať si trocha odpočinku. Predsa len o sex a intimitu vrámci vzťahu je potrebné sa starať, takže aj o naše fyzické zdravie a odpočinok.

Takže – ako často?

To je otázka, na ktorú si každý praje mať jasne danú odpoveď. Avšak zhrnula by som to tak, že ideálna frekvencia sa všeobecne pre všetkých definovať nedá, keďže záleží na mnohých faktoroch, ako je vek, fyzická a psychická vitalita či hladina hormónov (súvisiaca s vekom, ako je menopauza u žien či znižovanie testosterónu u mužov), ktoré majú na ideálnu frekvenciu vplyv.

Ak by som ale hovorila o páre vo veku 19-39 rokov, tak ideálna frekvencia sexu je 1x týždenne (dlhší sex s predohrou) a k tomu pokojne 1-2 spontánnych rýchloviek podľa chuti. Pre starších či “slabších” jedincov stačí mať sex každých 14 dní alebo aspoň raz za mesiac, kedy intímny život bude naplnený a sex bude stále radosťou.

Rozhodne by to ale nemalo byť niečo, do čoho seba (alebo dokonca druhého partnera) budete nútiť. Predsa len ideálna frekvencia je o dvoch ľuďoch, teda o vás aj o vašom partnerovi/partnerke a je potrebné dôjsť k tomu, že s početnosťou sexu budete obaja spokojní.

Individuálne rozdiely chuti sú väčšie u žien než u mužov. U mužov je všeobecne sexuálny pud vyvinutý silnejšie a môže sa tak stať, že im vyššie uvedená frekvencia nebude stačiť. Je to teda o komunikácii v páre a nájdení spoločného priesečníka, čo sa ideálnej frekvencie týka.

Všetkého veľa škodí

Príliš častý sex môže niekedy aj škodiť. Dlhodobo žene ani mužovi neprospieva ako prílišné sexuálne ukájanie, tak ani úplná sexuálna zdržanlivosť. U prílišného “vybíjania” sexuálneho pudu sa skoro dostavia následky, ako je podráždenosť, nervová slabosť a po orgazme u muža tiež silnejšia únava.

A čo keď sme spolu viac ako 5 rokov?

Často sa stretávam s názorom, že keď sú spolu ľudia dlho (čím ďalej viac sa toto objavuje už po 2 rokoch vzťahu), tak je normálne, že sexuálny život nie je také “vzrúšo”, ako na začiatku vzťahu a to ani, čo sa frekvencie sexu týka.

No, poďme si úprimne povedať, že veta: “Je to predsa normálne, majú to tak všetci” je skôr len lenivosť a výhovorka, čím si obhájiť, že ľudia nedávajú oblasti sexu takú dôležitosť, akú by si vlastne zaslúžila.

Takže áno, ak sú spolu dvaja ľudia vo vzťahu viac ako 5 rokov, o spoločný intímny a sexuálny život sa nestarajú a už vôbec mu nevenujú čas, tak rozhodne nebude sexuálny život ako na začiatku vzťahu. Dosť pravdepodobne budú totiž “takéto páry” radi za (penetračný) sex 4krát do roka. Je to teda iba o našom prístupe k sexuálnemu životu a jeho dôležitosť vo vzťahu.

Tip na záver: Pozorujte sami seba

Ak sa cítite po sexe s partnerom/partnerkou svieži a telesne aj duševne uspokojený a vnímate celkové naplnenie vo vzťahu, je to známka toho, že je vaša frekvencia sexu ideálna. Ak sa naopak cítite vyčerpane a unavene, mali by ste najskôr frekvenciu znížiť. Ideálna frekvencia teda primárne vychádza od vás a vašej spokojnosti.

Kristýna Polomisová
Kristýna je koučka & mentorka v oblasti sexuality, intimity a vzťahov. Pomáha ženám a párom otvoriť sa potenciálu vlastnej sexuality a ukázať im tak cestu k naplnenému životu aj vzťahu. Spolupráca s ňou je unikátna v tom, že ju zakladá na vlastných osobných skúsenostiach a ako ona sama hovorí: “Čo hlásam, to aj žijem! A naopak!”. Viac sa o nej a jej ceste môžete dozvedieť na instagrame cristinpoly alebo na webe www.kristynapolomisova.com Instagram: cristinpoly Web www.kristynapolomisova.com