Partner of Notino
Novinky v ponuke - Fantasy dildá
ZĽAVŇOVAČ DOPRAVY
Darček Pre každého

Sexuálna komunikácia je základ skvelého sexu!

Určite mi dáte za pravdu, že komunikácia je základ vzťahu. A myslím si, že ste aj túto frázu nie raz počuli. Čo ale taká komunikácia sexuálna? Viete, ako “správne” zdieľať svoje túžby či preferencie v sexe? Alebo ako vykomunikovať niečo, čo v oblasti intimity nechcete, bez toho aby ste ublížili partnerke/partnerovi? Na to sa pozrieme v dnešnom článku!
Nie je tak dlho, čo som nevedela komunikovať – a to ako v sexe, tak všeobecne. Ale práve vďaka tomu, že som v tom bode bola tiež, tak viem, ako veľmi je komunikácia vo vzťahu naozaj podstatná alebo ako veľmi oslobudzujúce je, keď o sexe a intimite dokážete vo vzťahu hovoriť celkom otvorene a bez hanby. A o vplyve samotnej sexuálnej komunikácii na intímny život ani nehovorím!

Čo si pod sexuálnou komunikáciou vlastne predstaviť?

Sexuálna komunikácia môže mať niekoľko foriem. Jednoducho povedané, ide o komunikáciu dvoch ľudí, kde je hlavnou témou sex či intimita. Nemusí ísť, ale iba o komunikáciu so zámerom vzrušiť, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať (ako napríklad Dirty talk či Sexting), ale napríklad zdieľanie toho, čo sa mi páči, čo ma vzrušuje alebo čo by som chcela v sexe vyskúšať. Zároveň ale môže ísť aj o komunikáciu, keď v oblasti intimity dôjde k nejakému nedorozumeniu.

Sexuálna komunikácia môže byť:

 • Hovoriť otvorene o sexuálnych témach
 • Zdieľanie toho, čo sa mi páči a čo ma vzrušuje
 • Moje sexuálne túžby, predstavy či priania – čo chcem skúsiť
 • Sexuálne preferencie, kinky či fetiše
 • Vyzdvihnutie toho, čo sa mi páči – napr. "Láska, milujem zažívať ten pocit, ked ma láskaš.", "Páči sa mi, keď ťa držím za vlasy a pozorujem, ako ma máš v puse."
 • Komunikácia, keď sa niečo nepodarí v oblasti intimity – napr. mužovi opadne erekcia alebo sa žena počas sexu z ničoho nič rozplače (správna komunikácia môže zamedziť nedorozumeniu)
 • Sexuálna komunikácia za účelom vzrušenia – Sexting (písanie správ so sexuálnym podtextom) či Dirty talk ( “škaredé” slová napr. počas sexu)

Prečo “len mať sex” nestačí?

Sex je neoddeliteľnou súčasťou každého vzťahu, alebo by aspoň mal byť. Lenže problém je ten, že ľudia sex síce uskutočňujú, ale málokto už o ňom dokáže otvorene hovoriť. A to či už preto, že nás k tomu nikto veľmi neviedol alebo že nám v tom bráni náš strach či hanba. Prečo je to ale dôležité? Otvorená sexuálna komunikácia nie je len o zamedzení nedorozumení, ale zlepšuje intímny život. Posilňuje vzrušenie, vzájomnú príťažlivosť aj kompatibilitu a zamedzuje neverám. Jednoducho povedané, bez sexuálnej komunikácie náš intímny život nikdy nedosiahne taký potenciál, aký by mohol a môže nás to stáť aj celý vzťah.

Otvorená sexuálna komunikácia môže zamedziť neverám

Prečo podľa vás vznikajú nevery? Väčšinou za to môže sex (aspoň zo strany muža), mám pravdu? Lenže nie zlý sex, ale zlá alebo nulová sexuálna komunikácia. Ak totiž v sexe niečo chýba, alebo nie je vo vzťahu prítomný sex vôbec, tak si to jednoducho muž môže vziať inde. Lenže nie je to o tom, aby som ako žena tzv. “vždy podržala”, ale naučiť sa správne komunikovať. A ak mi niečo vadí alebo sa deje niečo, čo zamedzuje sexu, či môjmu apetítu, a tak táto časť vzťahu chátra, je potrebné to riešiť a hovoriť o tom.

Prečo sexuálna komunikácia často v intimite viazne?

Ja viem, ľahko sa to povie, ale v praxi je to už trocha ťažšie. Nie je ale nič, čo by sa nedalo naučiť alebo prekonať. A prvotné je uvedomiť si, čo vám práve bráni v tom, hovoriť o sexe a intimite celkom otvorene:

 • Hanblivosť o tom hovoriť
 • Nepoznám sám/sama seba, nepoznám svoje túžby a potreby – neviem, čo má vzrušuje
 • Neprijímam seba a svoju sexualitu (svoje preferencie)
 • Strach z odsúdenia
 • Nízke sebavedomie
 • Problém s celkovou komunikáciou
 • Som na to sám/sama – druhá strana "nereaguje"
 • Strach, že partnerovi/partnerke ublížim alebo, že ma opustí

Úlohou nie je všetko odkývať, ale dobre vykomunikovať

Mám pocit, že často si ľudia myslia, že správna komunikácia v sexe znamená všetko odkývať, aby sme druhému neublížili. Tak to ale vôbec nie je a ani by nemalo byť. Nikdy sa nevypláca ísť proti sebe kvôli druhému a vo vzťahu už vôbec nie. Komunikácia totiž nie je len o tom niečo povedať, ale vedieť aj správne reagovať. Ak teda za vami partner/partnerke príde s tým, že chce niečo nové v oblasti intimity vyskúšať, tak základom je to v prvej chvíli neodsúdiť a vypočuť si vašu polovičku (aj keď sa vám to napríklad nezdá), ale na druhú stranu nepovedať áno niečomu, čo sa nám úplne nepáči alebo jednoducho do toho ísť nechceme.
Čo si máte z celého článku odniesť? Skvelý sex nezačína od najlepšej polohy, najvýkonnejšej erotickej pomôcky alebo od skúseností partnera/partnerky, ale od sexuálnej komunikácie 🙂
Kristýna Polomisová
Kristýna je koučka & mentorka v oblasti sexuality, intimity a vzťahov. Pomáha ženám a párom otvoriť sa potenciálu vlastnej sexuality a ukázať im tak cestu k naplnenému životu aj vzťahu. Spolupráca s ňou je unikátna v tom, že ju zakladá na vlastných osobných skúsenostiach a ako ona sama hovorí: “Čo hlásam, to aj žijem! A naopak!”. Viac sa o nej a jej ceste môžete dozvedieť na instagrame cristinpoly alebo na webe www.kristynapolomisova.com Instagram: cristinpoly Web www.kristynapolomisova.com