Užite si dlhé jesenné večery a obohaťte ich o zmyselné zážitky s 15 % zľavou na vybrané produkty, stačí zadať kód KUP15.
Partner of Notino
MAXI ZĽAVA
ZĽAVŇOVAČ DOPRAVY
Darček Pre každého

Musí byť menopauza konečnou zastávkou intímneho života alebo je to len odstrašujúci mýtus?

Menopauza môže v tele ženy spôsobiť fyzické aj emocionálne zmeny, ktoré ovplyvňujú aj jej libido. Sexuálnu túžbu negatívne ovplyvňujú aj ďalšie fyzické zmeny, ktoré sa počas klimaktéria odohrávajú. Nanešťastie mnoho žien v prechode priberá aj na váhe, čo zásadne ovplyvňuje aj ich sebavedomie. Veľmi nepríjemné sú aj návaly tepla a nočné potenie, ktoré môžu spôsobiť pocit únavy a celkového vyčerpania. „Z lekárskeho hľadiska sa za menopauzu označuje posledné menštruačné krvácanie ženy. V širšom význame sa však pojem používa ako synonymum k výrazom klimaktérium alebo prechod, čo je správny výraz pre obdobie hormonálnych zmien prebiehajúce obvykle medzi 40. a 60. rokom života.
„Ide o proces vedúci k prirodzenému ukončeniu reprodukčnej schopnosti ženského tela. Postupne dochádza k zníženiu funkcie vaječníkov produkujúcich pohlavné hormóny progesterón a estrogén, čo sa viditeľne prejaví najmä zmenami v pravidelnosti cyklu a neskôr vymiznutím menštruácie“, hovorí MUDr. Tereza Čeledová, gynekologička z centra Canadian Medical, ktoré je súčasťou zdravotníckej skupiny EUC. Znížená sexuálna túžba je pritom najčastejšie spôsobená poklesom hladiny estrogénu, ktorá môže utlmiť vzrušenie a mať za následok aj bolestivejší pohlavný styk.

Kolísajúca hladina estrogénu a obmedzenie prietoku krvi v panvovej oblasti počas prechodu môže mať niekoľko negatívnych dopadov, ako je suchosť pošvovej sliznice, stratu citlivosti vagíny (vrátane vonkajších genitálií) a zúženie alebo skrátenie pošvy. Zatiaľ čo suchosť slizníc intímnych miest je možné podporiť používaním vhodného lubrikačného gélu, dobrú kondíciu a optimálnu senzitivitu je možné udržiavať posilňovaním svalov panvového dna. Podľa výskumov sú sexuálne problémy hlásené až u 68 - 86,5 % postmenopauzálnych žien, čo určite nie sú zanedbateľné čísla. Pozitívnou správou však je, že s týmito nepríjemnými prejavmi klimaktéria môžete účinne a efektívne bojovať.

Ako spoznám začínajúcu menopauzu?

Prvotným príznakom nastupujúceho klimaktéria sú zmeny v menštruačnom cykle – nepravidelnosť, dlhší alebo naopak kratší čas trvajúca menštruácia či zmena v intenzite krvácania. Táto fáza sa označuje ako premenopauza a začína aj niekoľko rokov pred posledným vynechaním menštruácie. Okolo 50. roku života nastáva tzv. perimenopauza, počas ktorej dochádza k rozkolísaniu mesačného cyklu. Priemerný vek žien v menopauze je v súčasnosti 52 rokov, s vekovým rozpätím medzi 45 a 55 rokom života a môže niekedy trvať 6 až 13 rokov. Jej začiatok môže nastať aj v dôsledku chirurgického zákroku (odstránenie maternice, vaječníkov). Náhly koniec menštruácie je považovaný skôr za raritnú výnimku, naopak o menopauze môžeme hovoriť v prípade absencie periódy dlhšej ako jeden rok. Bezpečne ju odhalí váš gynekológ na pravidelnej preventívnej prehliadke s prihliadnutím na vek a ďalšie príznaky, o ktorých ho budete informovať. V prípade pochybností odporučí krvný test overujúci hladinu hormónov (okrem poklesu progesterónu a estrogénu dochádza počas prechodu u žien k zvýšeniu produkcie folikulostimulačného hormónu – FSH).

Libido ženy v období menopauzy

Ako sme už spomínali, práve nízka hladina estrogénu môže zapríčiniť zníženie prietoku krvi do panvovej oblasti, čo má v mnohých prípadoch za následok stenšenie tkaniva pošvy a pyskov ohanbia. To má často nezanedbateľný vplyv na prirodzenú vaginálnu vlhkosť a celkovú citlivosť pri stimulácii ženského genitálu. Vo výsledku môže žena zaznamenať (aj skôr pre ňu prakticky neznáme) problémy s dosiahnutím orgazmu a pohlavný styk pre ňu môže byť nepríjemný či dokonca bolestivý, čím sa automaticky vytráca aj túžba po jeho praktizovaní alebo dokonca aj nechuť k masturbácii. Očakávateľne opakované nepríjemné pocity z milovania vedú k celkovej absencii záujmu o akékoľvek sexuálne potešenie. A celkom logicky môže byť taká rapídna premena sexuálneho apetítu pre dovtedy náruživú dámu frustrujúcim šokom, rovnako tak aj pre jej partnera. Tieto biologické hormonálne zmeny sú úplne prirodzené, ale bohužiaľ môže takýto obrat v sexuálnom živote znamenať pre partnera často nesprávne podozrenie, že pre ženu prestal byť dostatočne atraktívny alebo si našla výkonnejšieho milenca. Libido negatívne ovplyvňujú aj ďalšie fyzické zmeny, ktoré sa v tele ženy počas menopauzy odohrávajú. Samozrejme, každé ženské telo je iné, pokiaľ patríte v tomto ohľade k šťastnejšej menšine a tieto negatívne dopady s nastupujúcim klimaktériom prakticky nepociťujete, prípadne sú vaše príznaky mierne, znesiteľné a dokonca vás ani v otázkach intímneho života a zážitkov nijako znateľne neobmedzujú, môžeme vám len gratulovať.

Psychologické aspekty straty libida

Emocionálne zmeny, ktoré môžu často sprevádzať hormonálne výkyvy menopauzy, vrátane úzkosti a depresie, sú úzko spojené so stratou sexuálneho apetítu a oslabenie motivácie k intímnym aktivitám. Počas menopauzy majú niektoré ženy pocit, ako keby sa ich „telo začalo vymykať kontrole“. Náhle priberanie na hmotnosti, ukladanie tuku v oblasti brucha, návaly tepla, suchšia koža a strach z počiatkov či rozvoja inkontinencie môžu u niektorých z nich spôsobiť, že sa tieto nepriaznivé zmeny premietajú následne aj do prežívania intímností. Samotný fakt, že sa vaše telo (a najmä vagína) mení, môže ovplyvniť vaše vnímanie seba samej a spojenie s vašou sexuálnou stránkou. V tomto životnom období sa môžu objaviť aj problémy vo vzťahu. Môžete mať pocit, že váš partner nedokáže pochopiť alebo sa vcítiť do toho, čím vy a vaše telo prechádzate. On sám môže takisto prechádzať obdobím, kedy pravdepodobne začína trpieť poruchou erekcie. To môže v kombinácii s vašou vlastnou stratou citlivosti spôsobiť, že vám milovanie bude pripadať menej vzrušujúce a ovplyvniť vašu túžbu po ňom. Potom už zostáva len krôčik k tomu, aby ste nadobudli (možno vy obaja) dojem, že vaše spálňové radovánky raz a navždy skončili. Ale nebola by škoda nepokúsiť sa na tom predsa len niečo zmeniť? Otvorený a úprimný rozhovor s niekým blízkym môže byť veľkou pomocou. Kamarátky, ktoré prechádzajú alebo prešli menopauzou, vám môžu byť nesmiernou oporou. Zamerajte sa aj na ženy z vašej rodiny. Lekári už vedia, že doba, kedy sa prejaví menopauza, je dedičná a preto by sa ženy mali opýtať svojich matiek a babičiek, ako na tom boli ony, pretože to u nich bude mať pravdepodobne rovnaký priebeh. Odporúčame porozprávať sa so svojím gynekológom o všetkom, čo môže ovplyvňovať vašu duševnú pohodu alebo libido. Môže vás odkázať na sexuológa, psychológa zaoberajúceho sa partnerskými vzťahmi či na ďalších overených odborníkov. Tento typ terapie môže pomôcť odhaliť príčiny psychických problémov, ktoré stoja za stratou libida. Samozrejme sa prvotne pokúste odhodiť ostych a s partnerom o svojich pocitoch a všetkých zmenách komunikovať. Už ste vo veku, kedy často viete, čo sa vám v sexe páči, nemusíte sa za to hanbiť a v prípade dlhoročného vzťahu sa aj po tejto stránke najdôvernejšie poznáte. Povzbuďte aj jeho samotného tým, že mu poviete, čo na vašom vzťahu oceňujete a na čom by bolo vhodné spoločne zapracovať k spoločnej spokojnosti vás oboch. Pokiaľ vám niečo nerobí dobre, dajte mu to najavo alebo ho požiadajte, aby bol voči vám ústretovejší a trpezlivejší. Komunikácia je kľúčová a najlepší sex často prebieha, keď obaja partneri nahlas a úprimne povedia, čo im robí dobre.

Ako si sex v období menopauzy užiť?

Väčšinu žien však tieto problémy začnú od určitého veku trápiť a ak má ich partner prakticky stále rovnaký sexuálny apetít, ako mával pred dvadsiatimi rokmi a ak netrpí ešte navyše závažnejšou erektilnou dysfunkciou, môže takáto priepasť priniesť do intímnej časti vášho partnerského života nepríjemný nesúlad. Možno práve vy aktuálne menopauzou prechádzate a zaznamenali ste nezáujem o intímne potešenie či zníženie libida. Verte, že nemusí ísť hneď o konečný a konštantný stav, naopak túto skutočnosť máte šancu poväčšine značne ovplyvniť. Pokiaľ máte problémy so vzrušením či nedostatočnou vaginálnou vlhkosťou, vyhraďte si čas na predohru a relaxáciu, ktorá vám zaručene pomôže zvýšiť úroveň vzrušenia. Verte, že rovnako ako pre udržanie štíhlej postavy a skvelej kondície vášho svalstva a kostrového aparátu je dôležitá pravidelnosť cvičebnej rutiny, rovnaké pravidlo platí vo svojej podstate aj pre sex. Ľudovo povedané, čo sa nepoužíva, to zakrpatie…

Vaginálnu suchosť je ďalej možné zmierniť, ak prestanete používať parfumované mydlá, sprchové gély namiesto hypoalergénnej intímnej kozmetiky, ktorá maximálne rešpektuje optimálne PH vašich citlivých ženských partií. Neprospieva im navyše ani príliš dlhé sprchovanie alebo časté kúpanie. A pokiaľ sa Vám ani napriek všetkým opatreniam nedarí dosiahnuť dostatočnú vaginálnu vlhkosť, môžete vyskúšať niektorý z mnohých na trhu dostupných lubrikačných gélov. Ideálne sú gély na vodnej báze, ktoré sú najprirodzenejším spôsobom, ako regulovať zvlhčenie a udržať optimálne PH vagíny. V prípade, že nemáte partnera, akákoľvek stimulácia vrátane sebapotešenia je aj v tomto ohľade rozhodne prospešná. „Ženy, ktoré pravidelne používajú vibrátory, majú zvýšený prietok krvi do pošvy a zvýšenú lubrikáciu. To je dôležité najmä pre ženy v menopauze, ktoré môžu pociťovať obmedzený prietok krvi do pošvy v dôsledku nedostatku estrogénu. Nedostatočný prietok krvi prispieva k atrofii pošvy“, hovorí sexuologička Dr. Minkin. Používanie vibračných pomôcok môže pomôcť s drastickejšími zmenami tvaru, ktoré môžu byť zodpovedné za bolestivú penetráciu, ale ich používanie kdekoľvek na vulve pomôže stimulovať tkanivo, čím podporíte zdravý prietok krvi. Mantra o pravidelnosti takéhoto pravidelného precvičovania platí aj v prípade sólo aktivít. Rovnako pravidelná a vašim možnostiam primeraná pohybová aktivita vám prinesie svoje ovocie nielen v tejto príjemnej oblasti, ale je dokázané, že má vskutku blahodarný vplyv aj na ďalšie vyššie vymenované sprievodné príznaky menopauzy.

Zdravé panvové dno je kľúčom ku spokojnosti

Kegelove cviky sú prirodzeným a zdravým spôsobom, ako pomôcť obnoviť vaše stratené libido. Tieto jemné a veľmi efektívne cvičenia ponúkajú množstvo neuveriteľných výhod aj pre ženy počas menopauzy i po nej. Všeobecne precvičovanie panvového dna so záťažou pomocou vaginálnych guľôčok, činiek či v dnešnej dobe dostupných „chytrých trenažérov“ podporuje zvýšené a zdravé prekrvenie pošvového tkaniva. To vedie k zlepšeniu prirodzenej lubrikácie, skvalitneniu pružnosti vaginálnych stien a k znovunájdeniu schopnosti vnímať príjemné pocity. Okrem toho Kegelove cviky majú blahodarný účinok na celkové zdravie panvy a znižujú riziko inkontinencie a prolapsu. Iba 5 minút cvičenia denne vám môže priniesť všetky tieto výhody.

Hormonálna liečba patrí do rúk gynekológa. Samozrejme, každé ženské telo je individuálne, a tak je vždy nutné sa v prípade skutočne úporných a ťažko znesiteľných potiaží vždy poradiť so svojím gynekológom, aby vám odporučil liečebný plán presne podľa vášho konkrétneho prípadu. Vhodnú komplexnú liečbu je vždy dobré prvotne prebrať s odborníkom, ktorý odporučí ideálne riešenie podľa druhu a miery problémov a vašej celkovej anamnézy. Symptómy menopauzy totiž zriedkakedy samé odchádzajú, a práve preto sa mnoho žien zverí hneď spočiatku do rúk lekára. Niektoré ženy sa pri riešení menopauzálnych problémov prikláňajú k hormonálnej substitučnej terapii, ktorá môže byť pri riešení týchto zdravotných ťažkostí jediným a účinným prostriedkom. Lekár vám môže predpísať buď systémovú alebo lokálnu estrogénovú terapiu, ktorá môže liečiť a zmierniť niektoré fyzické zmeny, ktoré prichádzajú s menopauzou. Systémová hormonálna terapia zahŕňa tabletky, náplasti alebo gély, ktoré sa postarajú komplexne o celé telo. Medzi lokálnu liečbu patria špeciálne krémy na vaginálnu oblasť.

Dajte šancu prírode

Pokiaľ si veľmi zakladáte na zdravom životnom štýle a najrôznejšie bylinky a prírodné doplnky stravy sú súčasťou vašej celkovej životosprávy, pravdepodobne im budete chcieť dať šancu ako prvým a vyhnúť sa tak užívaniu hormonálnych prípravkov. V dnešnej dobe sú obľúbenou a rozšírenou alternatívou k vyššie spomínanej substitučnej terapii. Jednoducho pomôžu obnoviť stratenú rovnováhu hormónov u žien v klimaktériu, stačí si len vybrať tie správne podľa problémov, ktoré vás sužujú. Mnohými odborníkmi je za vôbec najlepšiu nehormonálnu alternatívu v období menopauzy považovaný ploštičník hroznovitý, ktorého koreň obsahuje glykozidy a terpény, ktoré sú svojimi účinkami podobné estrogénu. V ženskom tele môže pomôcť pri gynekologických ťažkostiach, ako aj na všetky javy sprevádzajúce klimaktérium. Perfektnými prostriedkami na vyrovnanie menopauzálnej nerovnováhy môžu byť bylinky a vhodné potraviny, najmä tie, ktoré obsahujú fytoestrogény, teda hormonálne aktívne látky. Gynekologička Helena Máslová však upozorňuje, že to s nimi nesmieme prehnať, preto je vhodné si túto problematiku naštudovať z overených zdrojov. Iné bylinky môžu pomôcť s odvodnením, prispieť k lepšiemu zaspávaniu, iné zase zlepšujú náladu. Odporúča sa najmä červená ďatelina, šalvia, yzop, ľubovník, valeriána a chmeľ, rovnako tak aj borievka, žihľava, breza, petržlen a ďalšie. Bylinky môžete konzumovať, pomôžu ale aj v kúpeli, aromaterapii či ako oleje. Dá sa predpokladať, že sa z vás cez noc nestanú ani skúsené „babky korenárky“, ani aromaterapeutky, a tak je najpohodlnejšie siahnuť po osvedčených doplnkoch stravy, ktoré obsahujú všetky potrebné látky v ideálnej kombinácii a vyvážených pomeroch. Vrátia vám stratenú ženskú energiu a vitalitu, zároveň pomáhajú zmierniť nepríjemné prejavy prechodu. Samozrejme, aj pri prírodných nehormonálnych tabletkách je potrebná určitá trpezlivosť (nástup účinkov sa neprejaví hneď, ale pozvoľna až po pár týždňoch). Taktiež je potrebné dodržiavať odporúčané užívanie podľa pokynov výrobcu (veľakrát kombinácia dlhšej doby každodenného brania tabliet s následnou kratšou pauzou).

Profesionálny zákrok

Suchosť sliznice a bolestivý pohlavný styk je možné riešiť aj ďalšími cestami, ktoré vám váš gynekológ môže ponúknuť. Doktorka Zoja Roháčová, gynekologička a odborníčka na klimaktérium, využíva pri svojich pacientkách v menopauze kyselinu hyalurónovú, ktorá na seba viaže vodu a dokáže sliznicu hĺbkovo hydratovať a zjemňovať. Ďalšou neinvazívnou metódou je použitie lasera. „Tento nechirurgický zákrok má priaznivé účinky na vaginálnu sliznicu, podporuje tvorbu kolagénu a správny tok krvi v intímnych partiách. Vďaka stimulácii nervových zakončení môže dôjsť k zlepšeniu sexuálneho zážitku a komfortu,“ vysvetľuje MUDr. Roháčová. Prostredníctvom lasera je možné prehriať vrstvy pošvovej steny a tým stimulovať nervové zakončenia. Výsledným efektom je zvýšenie citlivosti v požadovaných partiách a zmiernenie niektorých príznakov spojených s vaginálnou atrofiou.

Nespájajme ale klimaktérium len so stratou libida, pozrime sa na svetlejšie stránky sexu po menopauze. Znamená to pre vás aj ukončenie všetkých prekážok, ktoré vám väčšinu reproduktívneho veku prinášala menštruácia a nemusíte riešiť pre mnohé ženy komplikovanú otázku voľby tej najvhodnejšej a najmenej zaťažujúcej antikoncepcie na mieru. Navyše prechod prichádza v čase, kedy sa mnoho žien cíti dobre „vo svojej koži,“ sú sebavedomejšie a možno majú dlhodobý a rokmi preverený kvalitný vzťah. Deti väčšinou už vyleteli z hniezda a žijú svoje životy, takže si môžete užívať úžasný sex, či už sama, alebo v partnerskom vzťahu.

Adelaida
Adelaida je milovníčka erotických pomôcok, obvyklých aj neobvyklých praktík a akýchkoľvek prekvapení. Tak ako miluje život a víno, tak sa vyžíva v testovaní erotických hračiek.
Ďalšie články autora Adelaida