💛 Zľava -10 % alebo -20 % pre registrovaných zákazníkov? S kódom "DNES10" na všetko.
Partner of Notino
CUTE HRAČKA TÝŽDŇA S PREKVAPENÍM
ZĽAVŇOVAČ DOPRAVY
Darček Pre každého

Prvý sex - Dá sa naň pripraviť?

Ako sa najlepšie pripraviť na prvý sex

Strata panictva či panenstva alebo ako chcete prvé milovanie, je pre niektorých z nás zážitkom, ktorý si budeme pamätať celý život, najmä ak je spojené s našou prvou láskou a objavením dosiaľ nepoznaných vnemov fyzických, ale predovšetkým emocionálnych. Na druhú stranu najmä mladší respodenti v najrôznejších anketách nie raz tvrdia, že je celá záležitosť trochu preceňovaná, prvotné obavy takmer každý skoro prekoná a onen akt v živote zažijeme vo väčšine prípadov nespočítateľnekrát znova a znova. Nanešťastie pre mnohých ich „poprvé“ môže byť traumatickou skúsenosťou, ktorá poznamenala v širších súvislostiach ďalšie partnerské vzťahy, a to aj na radu mnohých nasledujúcich rokov, prípadne bude mať táto nepekná spomienka pre niektorých už navždy nepríjemne horkú chuť. Pokiaľ sa ale na prvý sex ešte len pripravujete a hoci ste si mnohé informácie z dnes už širšie dostupných zdrojov teoreticky naštudovali, sú začiatočné neistoty vyplývajúce z neznámej skúsenosti vždy celkom očakávateľné a prirodzené. Teória totiž nie je prax, naviac zaručený a univerzálny návod vám neposkytnú ani ostrieľaní lámači ženských sŕdc, ani rafinované zvodnice. Každý z nás je originál, a to i v rovine zážitkov intímneho zbližovania, a tak by sme vám chceli poskytnúť skôr len všeobecné rady, o ktorých sa domnievame, že by vám mohli byť nápomocné k preniknutiu do tajov počiatku sexuálneho života.

Buďte si istý, že sa chcete naozaj milovať

Najdôležitejším momentom je samozrejme vaše dobrovoľné osobné rozhodnutie, teda je na mieste sa uistiť, že ste skutočne pripravený a ide o vaše prianie vyjadrujúce pravú túžbu a vôľu a nastal ten správny moment pre realizáciu nového zážitku. Predovšetkým by ste si mali byť istý, že sa rozhodujete sami za seba, nikto nemá právo vás v tomto ohľade manipulovať, pokiaľ sa necítite byť na prvý sexuálny akt zrelý a psychicky naladený. Položte si teda otázku, či naozaj primárne chcete vstúpiť do intímneho života a nehodláte celú akciu absolvovať len za účelom splnenia či dokonca na naliehanie partnera/ky. V takom prípade si môžete z vášho poprvé odniesť namiesto krásnych pocitov naopak nepríjemné rozpoloženie spojené s myšlienkami, že ste boli do celej záležitosti pod určitým nátlakom donútený a istým spôsobom zneužitý. Kvalitný partner/partnerka, ktorým na vás ako na milovanej osobnosti záleží, nikdy v tomto kontexte neprenesie vetu typu: „Keby si ma miloval/a, urobíš to pre mňa (nás).“ Nežijeme v puritánskej dobe ani konzervativnejších kultúrnych podmienkach, teda okrem dobrovoľnosti vášho vlastného rozhodnutia vám nehodláme vnucovať odporúčanie straty „počestnosti“ počas svadobnej noci alebo nutnosť realizovať prvý sex vrámci stabilného dlhodobého vzťahu, takáto voľba, ale samozrejme môže či nemusí vyplývať z vášho presvedčenia alebo zásad apod. Pokiaľ z akýchkoľvek dôvodov chcete akciu absolvovať len za účelom straty panictva či panenstva, ide síce z mnohých dôvodov o pomerne riskantný prístup, ale predpokladáme, že ste dospelý a svojprávny, nemáme žiadne právo takúto motiváciu súdiť. Avšak tento prístup nie je väčšinový a natoľko rozšírený. Ako sme už načrtli práve súzvuk s tolerantnou a vám dôverne známou polovičkou je samozrejme vždy lepšou voľbou, ak si chcete zo zážitku odniesť predovšetkým príjemné dojmy a celkom novú a mnohokrát i prínosnú skúsenosť.

Základným kľúčom by vám mala byť znalosť vlastného tela, najmä ak váš vyvolený či vyvolená taktiež ešte s nikým nespal/a, je logické, že najprv budete tak trocha tápať, aké dotyky, bozky, ich intenzita a techniky vás dostávajú do varu. Áno, bavíme sa o masturbácii, ktorá by vám mala najlepšie napovedať, čo konkrétne platí na vaše telo. Pokiaľ ste odvážnejší a podelíte sa s milencom či milenkou o názornú ukážku, bude to pre neho/ňu najlepším vodítkom, ako vás hýčkať. Predpokladáme, že vzhľadom k predchádzajúcim nulovým skúsenostiam bude pre väčšinu z vás takáto akcia zahalená rúškom tabu, ale i tak odporúčame minimálne o tejto téme vzájomne komunikovať. Je bežnejšie, že páry, v ktorých sa jeden alebo obaja chystajú objaviť tajomstva milovania, majú za sebou už iné nekoitálne aktivity, napríklad petting či necking apod. Pokiaľ je jeden z partnerov v tejto oblasti už skúsenejší, logicky bude pre novica či novicku tým, kto bude aktivnejším sprievodcom.

Existuje správny vek pre prvý sex?

Taktiež by sme vás chceli upokojiť, že neexistuje žiadny "normálny", univerzálny vek, typ vzťahu alebo situácia, v ktorej by človek mohol po prvýkrát zažiť sex, a preto nikdy nie je neskoro odhodiť predsudky a odvážiť sa a začať. Ak sa však pozrieme do oblasti štatistického prieskumu, slovenské dáta z posledných rokov chýbajú, najaktuálnejší výskum uskutočnili sexuológovia P. Weiss a J. Zveřina v roku 2013. Zistili, že prvý sex majú ľudia v priemere okolo 18 roku. Je nutné spomenúť, že priemer nevypovedá príliš veľa najmä o dnešnej individualistickej Generácii Z. Z prieskumu ďalej vyplýva, že necelých dvanásť percent chlapcov a osem percent dievčat začalo s pohlavným životom dokonca pred pätnástym rokom života. Často ide o homosexuálne skúsenosti a nie vždy ide o penetráciu; je potrebné hovoriť o tom, že i napríklad orálny sex je širšie považovaný za sexuálnu aktivitu. Na druhej strane mnohí podľa najrôznejších ankiet a diskusií začali so sexuálnym životom o pár rokov neskôr, než je vyššie spomínaný priemerný vek. Ak však chceme tému otvoriť a na začiatok zjednodušiť, budeme sa baviť o odporúčaniach pre prvú penetratívnu súlož heterosexuálnych párov.

Bude to po prvýkrát bolieť?

Pri prvom pohlavnom styku dôjde k pretrhnutiu ženskej panenskej blany (hymenu), a tak je logicky najčastejšou obavou dievčat, ako veľmi to bude bolestivé. Na internetových diskusných fórach sa dokonca niektoré vystrašené slečny pýtajú, či by mali pred samotným aktom pre istotu užiť niektoré z voľne dostupných analgetík. Rovanko ako každá vulva je originál, tak aj hymen je u každého dievčaťa celkom individuálny, ale rozhodne nie je zásadný dôvod k obavám, že práve vďaka nej bude prvý sex bolestivý. V prípade súlože dôjde väčšinou k jej pretrhnutiu. „Toto pretrhnutie môže byť spojené s niekoľkými kvapkami krvi, ale tiež nemusí. Ak dôjde k súloži je málo pravdepodobné, že by dievča ešte ostalo pannou,“ hovorí sexuologička L. Janáčková. Veľkú úlohu hrá určite hrúbka a elasticita panenskej blany, ktorá je u každého dievčaťa rozdielna. Slečny ju niekedy pretrhnú už pri zavádzaní prvého tampónu či vplyvom niektorej športovej aktivity, iné môžu byť majiteľkami tejto priesvitnej blanky aj po prvom nesmelom pohlavnom styku. V mnohých prípadoch je tak tenká, že jej pretrhnutie zaznamenáte len ako ľahké štípnutie, u iných to môže naozaj trošičku bolieť, ale len krátko a bolesť skoro odoznie.

Veľa tiež záleží na použitej technike pohlavného styku a citlivom prístupe partnera. „Keď je človek zamilovaný, jeho telo vylučuje celú radu harmónov, ktorým sa niekedy hovorí hormóny šťastia. Sú medzi nimi látky, ktoré spôsobujú príjemné pocity, znižujú vnímanie bolesti a zvyšujú pocity slasti. Možno práve preto môže byť prvé milovanie s tým pravým tak krásne, že ho máme uchované v spomienkach celý život,“ tvrdí Janáčková. Rovnako tak je celkom individuálne, či budete počas prvej penetrácie krvácať či nie, prípadne sa môže líšiť aj menšie množstvo krvi.

Uvoľnite sa a užívajte si krásne okamihy

Najmä nežná a dlhá predohra vám obom pomôže pripraviť sa a naladiť. Môžete začať napríklad i zmyselnou masážou a postupne prejsť k mazleniu, skvelo vám poslúži masážna sviečka alebo olej so zmyslenou parfumáciou podľa vlastných preferencií vône. Zapojenie všetkých zmyslov sa totiž do zážitkov slasti počíta. A vhodný lubrikant pre vaše prvé spoločné chvíľky je vítaným spoločníkom, vďaka ktorému všetko pôjde omnoho plynulejšie, ľahšie a pohodlnejšie. Vnímajte predovšetkým svoje telo, pokiaľ je vám čokoľvek nepríjemné alebo vám to spôsobuje dokonca bolesť, aktivitu zastavte, skúste sa viac uvoľniť. Správne nasmerujte svojho milenca alebo ho slovne či neverbálnou reakciou veďte, aby to skúsil iným, pre vás citlivejším spôsobom. Jednoducho diskomfort môže byť známkou toho, že ešte nie ste úplne pripravení alebo sa prílíš ponáhľate.

Najmä vaši skúsenejší priatelia vám potvrdia, že je cekom zbytočné sa pri svojej premiére za každú cenu pokúšať o dosiahnutie orgazmu. Uvoľnite sa a užite si len svoje pocity a partnera, najdôležitejšie je, aby ste cítili emociálne spojenie, čo vám primárne zaručí krásne okamihy. Nemajte obavy, v budúcnosti vás čaká ešte veľa ďalších príležitostí k dosiahnutiu „najvyššej méty“ vyvrcholenia, takže teraz si len jednoducho užite výnimočný moment s vašou vyvolenou/vyvoleným.

Nehanbite sa a komunikujte

Je celkom logické, že po prvýkrát budete nesmelý a možno sa budete cítiť aj tak trochu trápne, ale uisťujeme vás, že také rozpoloženie sme kedysi zažili i my všetci skúsenejší. Nemôžete si samozrejme brať za vzor pornografické videa, verte, že v realite milovanie vyzerá naozaj inak a tolerantná polovička isto od vás neočakáva prvýkrát výkony hodné protagonistov tohoto žánru. Rovnako tak, sa nehanbite, že pre svoje dievča či chlapca nebudete dosť atraktívny, s veľkou pravdepodobnosťou aj z opačnej prespektívy môžete očakávať, že sa cíti podobne neisto, najmä ak je tiež panna či panic. Dôležité je upokojiť sa, uvedomte si predovšetkým, že pokiaľ ste sa obaja dostali do tohto bodu a situácie, vaša polovička v aktuálnej chvíli netúži po ničom inom viac, ako po vzájomnej intímnej blízkosti a zdieľanie príjemného. V jeho/jej očiach budete veľmi žiadúci a bude po vás túžiť. Nemá zmysel porovnávať svoje telo napríklad s fotografiami vašich idolov na sociálnych sieťach upravenými cez filtre, dokonalosť prakticky neexistuje. V očiach človeka, ktorý k vám cíti skutočnú náklonnosť budete vždy jedinečne príťažlivý. Zdieľajte svoje pocity, napríklad aj spomínané obavy, uvidíte, že pokiaľ ste s tým pravým/pravou, otvorená komunikácia bude pre vás oboch tým najlepším manuálom sexu. Milovanie by malo byť nielen slasťou, ale aj zábavou, a tak uvidíte, že každý moment, ktorý by ste mohli považovať za trapas, je možné obrátiť na vtip a spoločne sa naopak všetkému zasmiať. Najmä, ak je ten druhý skúsenejší, okrem toho, že vás do sexuálneho dobrodružstva zasvätí, mal by byť predovšetkým trpezlivý a tolerantný a postupovať citlivo podľa vašich reakcií a prianí. Pre nezabudnuteľné chvíle tiež vrelo odporúčame si celú akciu naplánovať a čo sa týka výberu pokojného a bezpečného miesta, kde viete, že nebudete rušení a budete sa môcť sústrediť výhradne jeden na druhého. Ak sa chcete citiť úplne uvoľnene, budete potrebovať nejaký čas a priestor, aby ste sa spolu cítili komfortne a navodili tu správnu vzrušujúcu atmosféru. Čo sa týka polôh aj v tomto prípade platí, že je najlepším spôsobom, ako zistiť, čo vám obom vyhovuje najviac, je tak trochu experimentovať a predovšetkým spolupracovať, aby ste boli vy obaja spokojní a uvoľnení. Pre začiatok, ale skôr odporúčame pozície, kedy si môžete vymieňať očný kontakt a lepšie sa riadiť mimickými reakciami vašej polovičky.

Hlavne nazabúdajte na vhodnú ochranu

Improvizácia a kreativita sa v intímnej oblasti isto cení. Ale nevyhnutná je dopredu naplánovaná a dohodnutá zhoda s partnerom či partnerkou o najvhodnejšej alternatíve zvolenej metódy antikoncepcie. Asi prevažná väčšina z vás neplánuje pri prvom pohlavnom styku splodiť potomka, teda je na mieste opatrnosť a zodpovedý prístup. Rovnako tak nepredpokladáme, že by ste si túžili odniesť z tohto zážitku niektorú z nepríjemných a často aj bolestivých pohlavných chorôb. A je nutné zdôrazniť, že nechránený orálny či análny sex s nakazenou osobou taktiež predstavuje riziko ich prenosu. Najmä kondóm je viac než vítaným prostriedkom ochrany a to aj v prípade, že dievča už používa niektorú z dostupných hormonálnych typov antikoncepcie. V prípade, že váš milenec či milenka mali čulú sexuálnu históriu, prípadne si nie ste istý, či ide o promiskutnejšiu osobu, rozhodnutie o vzájomnom sexuálnom zblížení je každopádne vašou voľbou. Pokiaľ máte určité obavy a takýto partner je k vám ústretový, mal by súhlasiť s podstúpením príslušných testov na tieto choroby.

Vyvrcholením všetko nekončí

Majte na pamäti, prípadným vyvrcholením jedného z vás (predpokladateľne skôr muža) by ideálne celý akt nemal skončiť. Predovšetkým ženy potrebujú cítiť vašu blízkosť a mať tak dojem, že sú pre vás dôležité a milované a ste šťastný, že sa partnerka oddala práve vám. Nežnosťami ako sú hladenie, bozkanie, objímanie, ale aj slovnými komplimentmi nielen nič nepokazíte, naopak rozhodne nimi nešetríte. Samozrejme aj muži si takéto hýčkanie zaslúžia a často je pre ich ego motivujúce a uspokojujúce, pokiaľ ich žena uistí, ako skvelo si počínali a ako úžasné pocity jej poskytli.

Sex môže a nemusí zmeniť váš vzťah, najdôležitejšie je hovoriť o ňom, vzájomne si robiť radosť, plniť priania polovičky, prípadne nájsť kompromisné riešenia a predovšetkým vždy rešpektovať hranice, ktoré si ten druhý určí. Prvý sex môže byť úplne skvelý, ale uistite sa, že ste sa pre neho rozhodli zo správnych dôvodov. Zamerali sme sa na heterosexuálne páry, avšak či už je to prvý lesbický sex, prvý análny sex alebo prvý sex s vašim priateľom alebo priateľkou či náhodná epizóda, znova zdôrazňujeme, že by malo ísť o akt dobrovoľný a vámi chcený. Pokiaľ ste vo skvelom rozpoložení, tešíte sa a vnútorne ste po všetkých stránkach pripravený, môže to byť skutočne prekrásnym zážitkom. Ale v prípade, že si nie ste celkom istý, že je všetko úplne v poriadku a jedinou motiváciou je napríklad nálepka posledná panna či panic v triede, chceli by sme vás uistiť, že ani takéto označenie nemá pejoratívny nádych. Naopak môže o vás vypovedať, že hlbšie uvažujete nad začiatkom sexuálneho života a ste zodpovednejší než vaši vrstovníci. Rozhodne potom nie je zlé počkať, až budete absolútne isto vedieť, že ste pripravený a o to lepšie si začiatok milostného života užiť a darovať a zdieľať svoje potešenie s tým pravým a vašou pozornosťou dobrým človekom.

Adelaida
Adelaida je milovníčka erotických pomôcok, obvyklých aj neobvyklých praktík a akýchkoľvek prekvapení. Tak ako miluje život a víno, tak sa vyžíva v testovaní erotických hračiek.
Ďalšie články autora Adelaida