Milujeme nakupovanie 💋 ZĽAVA 10% s kódom "BDAY10" nad 20 € nebo ZĽAVA 20 % s kódom "BDAY20" nad 60 €
Partner of Notino

Nakopnú afrodiziaká skutočne vaše libido?

Termín afrodiziaká označuje prostriedky, ktoré priaznivo posilňujú mužské a ženské libido. Ľudia v priebehu histórie skúšali potraviny, bylinné doplnky a substancie živočíšneho pôvodu známe ako afrodiziaká v nádeji, že naštartujú svoje libido (sexuálnu túžbu) alebo minimálne zlepšia svoju sexuálnu výkonnosť. Dokonca aj mnohé potraviny, ktoré sú známe pre svoje afrodiziakálne účinky a údajne nažhavia sexuálnu vášeň, sľubujú zvýšenie túžby aj výkonnosti, reálne vo výskumoch preukázateľnej účinnosti často pohoreli.
Menej rozšírené už je povedomie o účinnosti a bezpečnosti týchto prírodných aktivátorov libida. Afrodiziaká ako také sú ľudstvu známe už dlhé stáročia. Ich účelom je predovšetkým povzbudiť sexuálne vzrušenie a zintenzívniť zážitok z milovania. Všetkým týmto látkam je pripisované, že posilnia zmysly, zvýšia citlivosť na sexuálne podnety a stimulujú pohlavné orgány. V niektorých prípadoch môžu byť ako doplnok stravy určené na dlhodobé používanie a potom budú zlepšovať chuť na sex alebo sexuálnu náladu v dlhšom časovom horizonte. U mužov by mali viesť k pozitívnym výsledkom, najmä čo sa týka mierneho zlepšenia problémov s erekciou. Ich primárnym účinkom by ale malo byť navodenie tej správnej nálady a chuti na intímny kontakt. Názov pochádza z gréčtiny a je odvodený od samotnej bohyne lásky a plodnosti Afrodité.
Nezanedbateľný vplyv mala v tomto odbore prírodná medicína. Už od pradávnych čias sa ľudia pokúšali ovplyvniť kvalitu intímneho života, či už sa bavíme o fyzických alebo duševných aspektoch. Medzi rozšírené prostriedky patrili rôzne zaklínadlá, magické rituály, čarovné elixíry, masti alebo prášky bylinného či živočíšneho pôvodu.

Vykonávanie príslušných obradov bolo úzko spojené mágiou, preto bol často ich efekt založený iba na viere v ich zázračný účinok. Samostatnú skupinu prostriedkov, kde sa už jednalo o využívanie skutočných afrodiziakálnych efektov rôznych látok, tvorili tzv. nápoje lásky. Čarovným nápojom bolo prisudzované, že dokážu vzbudiť city a túžbu milovanej osoby. Neoddeliteľnou súčasťou takýchto nápojov boli podivné zložky podporujúce ich magický účinok. Vyžadovali sa napr. vlasy, alebo nejaký predmet osoby po láske túžiacej a zároveň rovnako tak osoby, ktorá mala byť lektvarom opojená.

Ďalšie zložky sa líšili podľa receptu a žiaduceho účinku, využíval sa napríklad prášok z pohlavných orgánov zvierat. Dôležitou súčasťou nápoja lásky boli práve prírodné afrodiziaká. Lekárske texty zo starovekej Indie, Číny a Egypta spomínajú údajné dopady na sexuálnu túžbu a výkonnosť desiatky praktík (rituálov) a najrôznejších látok rastlinného i živočíšneho pôvodu. Odporúčajú mnoho produktov, od čerstvého nefiltrovaného medu až po semenníky aligátorov a pod.

Afrodiziaká našich predkov

A aké boli najznámejšia - ale povedzme si na rovinu - aj najbizarnejšie afrodiziaká našej histórie?

- V 8. storočí pred n. l. indický lekár Samhita zo Sušruty tvrdil, že by si mal muž namazať chodidlá zmesou z prepusteného masla, ktoré je uvarené s vajcami alebo semenníkmi aligátorov, myší, žiab a vrabcov.

- Starí Egypťania si natierali penis rozmixovaným krokodílím srdcom.

- Grécky filozof Plínius tvrdil, že koreň mandragory zvyšuje potenciu, pretože vyzerá ako ženské genitálie

- Starí Číňania jedli pohlavné orgány zvierat, čo pretrváva do dnešných dní.

- Rimania konzumovali semeno mladých mužov, čím na seba chceli preniesť mladickú mužnosť.

- Casu marzu, čiže hnijúci syr posiaty červami, je afrodiziakom na Sardínii. Syr je zámerne infikovaný larvami syrohlodky drobnej a konzumuje sa vo vysokom štádiu rozkladu so živými larvami.

O afrodiziakách, tradične vyrábaných z rastlín, zvierat alebo minerálov, sa ako o lieku alebo "pomocníkovi v oblasti lásky" hovorí už veľmi dlho, hovorí doktor Giuseppi Aragona, praktický lekár európskej služby pre výdaj liekov na predpis. Historicky sa za afrodiziaká často považujú aj potraviny tvarovo imitujúce genitálie, predstavte si napríklad banány, špargľu, ustrice alebo figy. Kedysi sa tiež verilo, že štipľavé potraviny zvyšujú vzrušenie práve prostredníctvom svojich zahrievacích a stimulačných účinkov, ktoré môžu napodobňovať prekrvenie pohlavných orgánov pri sexuálnom vzrušení. Aragona však poukazuje na fakt, že existuje iba málo nosných vedeckých dôkazov o tom, že mnohé z potravín všeobecne považovaných za afrodiziaká skutočne disponujú takou zázračnou mocou. Podľa Food and Drug Administration (FDA) je afrodiziakum definované ako akýkoľvek produkt, ktorý sľubuje vzbudenie alebo zvýšenie sexuálnej túžby či sexuálneho výkonu. Vedci sa rozhodli podrobiť testu potraviny, o ktorých sa traduje, že disponujú afrodiziakálnymi účinkami. Preto skúmali všetky potraviny, s ktorými sa bežne spája slovo sex alebo afrodiziakum. Došli napríklad k záveru, že čokoláda, tradične považovaná za spúšťač túžby, je iba mýtom, píše medicaldaily.com.

Účinok ustríc popisoval už Casanova, snáď najznámejší zvodca v dejinách. Casanova ich jednak sám s obľubou konzumoval a takisto ich v intímnych chvíľach prikladal k perám svojich mileniek. Vedci sú ohľadom pozitívnych dopadov ustríc na libido skeptickí, nie sú k dispozícii žiadne kontrolované štúdie, ktoré by mohli potvrdiť, či majú naozaj preukázateľný vplyv na sexuálne funkcie a zvýšenie túžby. Neoddiskutovateľným faktom ale je, že ustrice obsahujú zinok, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu serotonínu a správne funkcie pohlavných orgánov. Okrem toho surové ustrice obsahujú dve aminokyseliny, kyselinu D-asparágovú a kyselinu N-metyl D-asparágovú (NMDA), ktoré môžu súvisieť so zvyšovaním hladiny pohlavných hormónov (aspoň u zvierat) a sú niekedy uvádzané ako testosterónový booster.

Odborníci sa zamerali aj na ďalšie pochutiny, ako napríklad na med z Turecka, predajcami ponúkaný ako sexuálny stimulant. Varujú potenciálnych záujemcov, že tento produkt obsahuje vysoko koncentrovaný rastlinný toxín, látku zvanú grayanotoxín, ktorá negatívne ovplyvňuje správnu činnosť srdca. Podobné vedľajšie účinky môže spôsobovať aj ďalší prírodný prostriedok na zvýšenie libida, tzv. johimbín, stimulant/alkaloid z kôry stromu Pausinystalia yohimbe, pochádzajúceho zo západnej Afriky. K jeho ďalším nežiaducim účinkom patrí zlyhanie obličiek a mozgová mŕtvica. V Európskej únii ale nie sú doplnky stravy obsahujúce yohimbin povolené.

Prenesme sa ale do súčasnosti a skúsme sa bližšie pozrieť na niektoré zákaznícky obľúbené afrodiziaká, ich účinky, odporúčané užívanie a prípadne aj predpokladaný čas dosiahnutia výsledkov pri pravidelnom užívaní. Vzhľadom na stále rastúci záujem o tieto prípravky vo forme kvapiek, krémov či tabliet by bolo vhodné uviesť niektoré informácie na pravú mieru. Zároveň upozorňujeme, že sa budeme baviť o tabletkách/doplnkoch, nie liekoch, u ktorých je vydanie predpisu iba v kompetencii lekárov.

Je nutné spomenúť, že mnohí záujemcovia o tieto prostriedky majú, úprimne povedané, úplne nerealistické očakávania. Žijeme v hektickom svete a neľahkej dobe a akokoľvek to môže znieť ako fráza, sú na nás každodenne kladené najrôznejšie požiadavky a mnohí z nás sa cítia byť pod stále väčším tlakom a bez energie. Je logické, že vyčerpanie a osobná nepohoda sú spoľahlivým zabijakom sexuálnej túžby. Aj vo svojom okolí vidím, že takmer každý z nás minimálne sezónne užíva nejaký ten doplnok stravy, hoci nemusí ísť konkrétne o afrodiziakum.

Skúste si predstaviť, že by vám doplnok stravy sľubujúci zlepšenie kvality vlasov cez noc vykúzlil šticu, ktorú by vám aj Zlatovláska závidela. Rovnako je to aj u preparátov na zvýšenie libida alebo na posilnenie erekcie. Veľmi často sa v našej každodennej praxi stretneme s dopytom po tabletkách (a iných prípravkoch), ktoré vám privodia erekciu prakticky instantne či preparátoch majúcich okamžitý a zázračný efekt na ženskú túžbu po intimite a celkovo na vzrušivosť. Pre mnohých z vás ale nebude prekvapujúcou informáciou, že žiadny prostriedok, ktorý by vám sprostredkoval bleskurýchlu erekciu či premenil frigidnú ženu v sekunde na nažhavenú nymfomanku, neexistuje a pôsobenie afrodiziák na jednotlivca je úplne individuálnou záležitosťou, závislou na mnohých vnútorných aj vonkajších faktoroch. Najmä ak trpíte preukázateľne dlhodobou a závažnejšou dysfunkciou, riešenie takéhoto problému patrí výhradne do rúk odborníkov.

Kotvičník zemný

Latinsky Tribulus terrestris, je jednoročná bylina so žltými kvetmi, pôvodom z Ázie, ktorá ale znesie aj stredoeurópske podmienky. Kotvičníku je pripisovaný pozitívny vplyv na výdrž a kondíciu mužov, zvyšuje libido, podporuje plodnosť, prispieva k zlepšeniu erekcie a pomáha pri ťažkostiach so zväčšenou prostatou. Rovnako by pravidelné užívanie malo viesť k zníženiu stresu, čo opäť priaznivo ovplyvní aj sexuálny život. Bolo vedecky dokázané, že podávanie kotvičníka ľuďom a zvieratám zlepšuje libido a spermatogenézu. Iné štúdie však uvádzajú, že steroidné saponíny, ktoré obsahuje T. terrestris nemajú vplyv na zvýšenie hladiny androgénov, mužských pohlavných hormónov. Ďalší z výskumov ale kotvičníku prisudzuje proerektilné účinky. Preparáty s kotvičníkom zemným sú aj na tuzemskom trhu široko rozšírené vo forme tabliet rôznej sily (obsahu účinnej látky v mg), teda aj rôznej miery účinku, ďalej aj čajov a kvapiek/tinktúr. Patrí k typom afrodiziák, ktorých pozitívny efekt je užívateľmi individuálne popisovaný pri dlhodobejšom používaní.

Maca

Botanicky Lepidium meyenii, je bylina pochádzajúca z južnej Ameriky (najmä z oblasti Peru a Bolívie). Afrodiziakálnymi účinkami údajne disponuje koreň rastliny, využívaný na zlepšenie imunity. Ďalej by maca mala preventívne pôsobiť proti stresu a viesť k zvýšeniu vitality. V extrémnych podmienkach juhoamerických hôr rastú dokonca tri odrody macy, ktoré sa od seba odlišujú farbou a spektrom využitia. Najsilnejšími účinkami na libido by mala disponovať čierna maca, podľa niektorých zdrojov povzbudzuje sexuálny apetít, dodáva energiu, zlepšuje vytrvalosť a priaznivo ovplyvňuje plodnosť. Môžeme sa stretnúť aj s názvom peruánska viagra, pretože podľa skorších zdrojov boli po požívaní koreňa macy individuálne zaznamenané zlepšujúce účinky na potenciu. Niektoré výskumy ukazujú aj vplyv na počet, kvalitu a pohyblivosť spermií. Avšak skôr uvádzané afrodiziakálne benefity mnohých rastlín, o ktorých sa predtým predpokladalo, že zvyšujú plodnosť a získali aj povesť sexuálnych stimulantov, sú v ďalších vedeckých štúdiách ako afrodiziaká spochybňované (práve tak aj Maca). Na druhej strane mnohé ďalšie výskumy naznačujú, že juhoamerická bylina mierne upravuje sexuálnu túžbu a funkciu pri pravidelnom užívaní v dlhšom časovom horizonte.

Ženšen

Najmä koreňu tejto lesnej byliny sú pripisované povzbudzujúce účinky vedúce k zlepšeniu erekcie. Užívať ženšen je potrebné dlhodobo, ale aj následný efekt je dlhodobejší ako pri jednorazových prípravkoch. Ženšen pôsobí priaznivo na stabilizáciu krvného tlaku, pomáha chrániť a hojiť cievy, zlepšuje erekciu. U oboch pohlaví bolo zaznamenané zvýšenie sexuálneho libida pri dlhodobom užívaní. Po mnoho rokov sa ženšen (Panax ginseng) teší povesti jedného z najlepších afrodiziák na svete. Slovo Panax, v gréčtine znamená "všeliečivý," sú mu pripisované revitalizačné schopnosti na celé ľudské telo a taktiež zlepšenie erekcie penisu. Sedem komplexných štúdií potvrdilo, že rastlina pomáha s erektilnou dysfunkciou (v porovnaní s placebom). Ženšen je nielen vhodným preparátom na riešenie tohto typu problémov, ale navyše je pomerne vysoko účinný a efektívny.

Senovka grécka

Bylina pochádza zo Stredomoria, z niekoľkých oblastí južnej Európy a západnej Ázie. Bežne sa používa na zvýšenie produkcie materského mlieka u dojčiacich žien, ale výskumy naznačujú, že ju možno použiť práve aj na zvýšenie libida u mužov. V malej štúdii z roku 2011 vedci zistili, že u mužov vo veku 25 až 52 rokov došlo po šesťtýždňovej konzumácii 600 mg prípravku Testofen - zmesi výťažku zo senovky (gréckeho sena) - k výraznému zvýšeniu pocitu vzrušivosti a celkovému nárastu libida. Štúdia najmä zistila, že extrakt zvyšuje sexuálnu túžbu a zlepšuje zážitok orgazmu.

Španielske mušky

Španielske mušky sú prírodné afrodiziakum, ktoré je pomenované po chrobáku menom pľuzgiernik lekársky, už v minulosti označovaný ako španielska muška. Účinnou látkou je chrobákom vylučovaná zapáchajúca tekutina, tzv. kantaridín. Táto látka bola obľúbená už u starých Grékov či Rimanov. Údajne spôsobovala enormné prekrvenie pohlavných orgánov, čo vyvolalo veľkú citlivosť a u mužov často až bolestivú erekciu.

Zároveň je ale kantaridín považovaný za vysoko toxický, predávkovanie sa touto látkou vedie k otrave a pri kontakte s očami môže človek prísť o zrak. Napriek tomu, že je nutné pri dostupných afrodiziakálnych preparátoch dodržiavať presne výrobcom uvedené dávkovanie, nie je väčší dôvod k obavám, dnes už v prípravkoch označených ako španielske mušky vo väčšine prípadov nenájdete pravý kantaridín, ale jeho rôzne syntetické náhrady, prípadne podobné zmesi látok. Pokiaľ sa však v niektorej afrodiziakálnej zmesi kantaridín nachádza, ide o veľmi malé množstvo, ktoré je zriedené a zároveň je na prípravku vyznačené maximálne dávkovanie.

Väčšina dostupných kvapiek účinkuje u mužov aj u žien, ale zároveň sa objavujú aj názory, že efekt je individuálny. Typické dávkovanie preparátu je maximálne 1 ml kvapaliny (5-7 kvapiek), kvapky sa aplikujú pod jazyk pre nástup účinkov cca do 30 minút. S užívaním španielskych mušiek sa spája aj riziko výskytu nežiaducich alebo vedľajších účinkov. Ich prítomnosť a intenzita závisí od toho, či ste prekročili maximálnu povolenú dávku, ale aj od toho, aké bolo presné zloženie konkrétneho produktu.

K nežiaducim účinkom patrí napr. neustupujúca a bolestivá erekcia, vonkajší opuch genitálií, problémy s obličkami a infekcia močových ciest. Predávkovanie dokonca môže u tehotných spôsobiť potrat. Preto v žiadnom prípade nemôžeme odporučiť nadužívanie prípravku za účelom predpokladaného zvýšenia účinkov. Pokiaľ vás láka vyskúšať preparáty podporujúce libido, na súčasnom trhu je ďaleko väčšia škála dostupných prostriedkov, ale najmä pri prírodných tabletkách, čajoch, tinktúrach atď. je často zlepšenie kvality sexuálneho života veľmi individuálnou záležitosťou a nemožno od nich očakávať okamžité vyriešenie problému. Ako už bolo spomenuté, v prípade závažnejších dysfunkcií dlhodobého charakteru by vaše kroky mali smerovať skôr do ordinácie lekára-odborníka.

Ak chcete váš sexuálny život iba okoreniť alebo pokiaľ sa vo vašom prípade jedná o dočasnú stratu záujmu o intímne potešenie, je potrebné zauvažovať aj o celkovej zmene životného štýlu v oblasti stravovania, prístupu k voľnočasovým aktivitám, odpočinku a miere stresu vo vašej aktuálnej životnej situácii. Na záver by som chcela dodať (nie však ponúkať radikálne riešenie problému), že často môže pomôcť k zvýšeniu sexuálnej túžby ukončenie nefunkčného a toxického vzťahu a zmena partnera či partnerky.

Adelaida
Adelaida je milovníčka erotických pomôcok, obvyklých aj neobvyklých praktík a akýchkoľvek prekvapení. Tak ako miluje život a víno, tak sa vyžíva v testovaní erotických hračiek.
Ďalšie články autora Adelaida