Poďte sa hrať 🎲 Zľava -15 % na kategóriu Erotická zábava s kódom HRY15
Partner of Notino
CUTE HRAČKA TÝŽDŇA S PREKVAPENÍM
ZĽAVŇOVAČ DOPRAVY
Darček Pre každého

Yoni vajíčka - zázrak, alebo hrozba?

Pred pár rokmi som sa dozvedela, že existuje niečo ako yoni vajíčka - prírodné kamene opracované do tvaru vajíčka, ktoré ženy používajú k zlepšeniu sexuálneho zdravia aj pôžitku pri milovaní alebo masturbácii. Čoskoro sa ku mne avšak dostali tiež informácie o tom, že sú tieto kamene nebezpečné a môžu spôsobovať poranenie, dysfunkcie svalov panvového dna a infekcie. Bola som zmätená a napriek tomu,že ma po prvýkrát vajíčka zaujali, už som sa o ne ďalej nezaujímala – nechcem mať predsa vaginálne problémy.
Až nedávno som na sociálnych sieťach narazila na ženu, ktorá si vajíčka pochvaľovala a vyhlasovala, že vďaka cvičeniu s nimi sa naučila dosahovať hlboké vaginálne orgazmy; že jej pomohli sa dokonale prepojiť so svojou ženskosťou a prijať svoje telo také, aké je. ,,Hmmm... že by som to vyskúšala na vlastnej koži?“ hovorila som si. A potom mi z Flagranti poslali dve krásne obsidiánové vajíčka La Gemmes.

Pomôcka dávnych dôb

Yoni vajíčka alebo tiež vaginálne či energetické vajíčka (angl. Yoni eggs) sa podľa odhadov používali už pred viac ako 5000 rokmi v starej Číne (slovom yoni sa celkovo označujú ženské orgány; predovšetkým vulva a vagína). Predstavujú nástroj samoliečby, sebapotešenia a podpory sebalásky. Ich tajomstvo sa odovzdávalo z generácie na generáciu a dodnes vajíčka používa mnoho žien po celom svete. Vyrábajú sa z rôznych kameňov – najčastejšie ide o jadeit, ametyst, obsidián, avanturín, ruženín, krištáľ alebo jaspis. K dispozícii sú obvykle v troch veľkostiach – S, M a L. Tie najväčšie sú určené predovšetkým ženám s oslabenými svalmi panvového dna (napríklad po pôrode), tie najmenšie naopak veľmi pokročilým v cvičení alebo tiež ženám, ktoré majú tesnejšiu pošvu, napr. v dôsledku stiahnutiu svalov PD.
Je však dôležité pripomenúť, že ak máte akýkoľvek problém so svojim panvovým dnom, je vhodné navštíviť fyzioterapeuta so zamerianím na ženské zdravie a neordinovať si liečbu sama. Takéto problémy, myslím predovšetkým stav po pôrode a problémy, ako je únik moču, dyskomfort či bolesť vaginálnej oblasti. Ak máte skôr nešpecifické a menej výrazné prejavy, ako je pocit odcudzenia sa od svojho tela, znížená citlivosť vagíny alebo pocit nedostatočného naplnenia pri pohlavnom styku, môže vám vajíčko pomôcť.

Kedy áno a kedy nie

Obzvlášť vhodné je jeho použitie pri liečbe vaginálnych tráum, ktoré máme viac menej všetky. Ide o to, že naša vagína má pamäť – áno, je to fakt, nie akýsi ezo blábol, je vedecky dokázané, že naše bunky majú pamäť a vedia aj veci, ktoré si my sami nepripúšťame. A pretože sa nám niekedy v minulosti možno v tejto oblasti stalo niečo nepríjemné alebo bolestivé, skúsenosť sa vpije ako atrament do našich vaginálnych stien a môže sa prejavovať napríklad bolesťou alebo stiahnutím pri prieniku alebo pokusu o prienik. Vagína sa bojí ďalšej bolesti. Nemusí ísť ani zďaleka o tak závažné narušenie našej intímne integrity, ako je znásilnenie – môže to byť ,,len“ nie úplne príjemný alebo nechcený styk, zápal alebo vyšetrenie u lekára. A dyskomfort je na svete. Napríklad aj po rokoch od tohto zážitku.
Všeobecne povedané vajíčko môže pomôcť, ak riešite napríklad tieto problémy:
 • Znížené libido
 • Dyskomfort či bolesť pri penetrácii do vagíny (penis, dildo, tampón, gynekologické nástroje a pod.)
 • Zlý vzťah so svojim telom a svojou yoni
 • Oslabené svaly panvového dna
 • Bolestivá menštruácia
 • Predmenštruačný syndróm
 • Anorgazmia
 • Znížená citlivosť yoni
 • Emociálne bloky a traumy
...alebo keď nás vajíčka jednoducho lákajú alebo sa chceme naučiť dosahovať vaginálne orgazmy.
Naopak by ste ich nemali (vnútorne) používať ak
 • Práve menštruujete
 • Ste tehotná
 • Ste po pôrode (v šestonedelí alebo máte ešte očistky a pod.)
 • Liečite sa s gynekologickým zápalom
 • Máte zavedené vnútromaternicové teliesko
 • Cítite, že ho vo vnútri nechcete
  • Vajíčko nie je nutné zavádzať dovnútra. Niektoré ženy ho používajú len zvonku a vnímajú jeho energiu (viď. nižšie).

   Príprava vajíčka

   Tradične sa vajíčko pred prvým použitím a potom vždy, keď je potrebné, čistí – a to ako fyzicky, tak energeticky. Keď je vyčistené, odporúča sa ho ešte nabiť napríklad na slniečku.

   V praxi to teda vyzerá tak, že yoni egg po vybalení umyjete v teplej vode s kvapkou jemného mydla (ideálne intímneho s vhodným, nedráždivým zložením bez parfumácie) a prípadne ho tiež vydezinfikujete – to je možné urobiť pomocou dezinfekčného prostriedku na erotické pomôcky. Ten z vajíčka opäť opláchnite. Ak má vajíčko otvor na šnúrku, venujte sa aj jemu – u vajíčok La Gemmes je súčasťou balenia tenká kefka práve pre tieto účely.

   Následuje energetické čistenie, ktoré slúži k tomu, aby ste si s kameňom do svojej yoni nezaviedla tiež nejaké cudzie energie, ktoré vajíčko stretli pri opracovávani, balení, prevoze atď. Pre mňa osobne je toto už tak trocha ezo, ale aj tak som rituál uskutočnila, pretože sa mi páči. Spočíva v zapálení vydymovača, ktorého dym má očistné schopnosti. Použiť sa dá klasická biela šalvia, ja som zapálila drievko Palo Santo, ktoré krásne vonia po kokose a krúžila s nim okolo vajíčka v miske. Alternatívou je napríklad zasypanie morskou soľou na 24 hodín (tá suchá vajíčko očisťuje, rozpustená vo vode by však mohla narušiť povrch kameňa, pozor na to).

   Posledným krokom je energetické nabitie, aby vajíčko mohlo správne pôsobiť. Ja som svoj obsidián nechala na svetle splnu, ktorý je pre nabíjanie úplne ideálny a dá sa nim nabíjať vajíčko vyrobené z akéhokoľvek kameňa. Všeobecne sa dá nabíjať na mesačnom svetle akýkoľvek deň, za splnu je to ale pochopiteľne najlepšie – teda žiarenie má najväčšiu energiu. Ďalej môžete svoje vajíčko nechať na slnečnom svetle, to je ale vhodné len pre niektoré druhy kameňov – skôr tie svetlé. Obsidián, jaspis, ale niekedy aj jadeit alebo ruženín môžu na slnku strácať farbu. Skvelou variantou je nabíjanie v prírode. Vajíčko môžete nechať nejakú dobu v potôčiku, na machu, na konári alebo v zemi.

   Aké si vybrať?

   Vyššie som spomínala druhy kameňov, z ktorých sa yoni vajíčka najčastejšie vyrábajú. Ako ale zistiť, ktoré je to pravé pre vás? Všeobecne sa odporúča riadiť sa pri výbere svojou intuíciou. Ktoré sa vám páči? Ktoré vo vás pebúdza príjemné pocity? Ku ktorému vás to tiahne?

   Obsidián, ktorý mám ja, vyjadruje ochranu a transformáciu; jadeit, rovnako ako krištáľ, čistotu a harmóniu, ruženín lásku a sebaprijatie, jaspis stabilitu a silu. Ametyst zaháňa negatívne emócie a má ukľudňujúce účinky, avanturín prináša šťastie, radosť a nádej.

   Vajíčko je vhodné si zakúpiť od overeného predajcu, pretože si asi nechcete do svojej yoni zavádzať nekvalitné kúsky odkiaľkoľvek. To však neznamená, že si musíte kupovať vajíčko za stovky eur. Malé vajíčka sa dajú kúpiť za pár eur, tie väčšie sú pochopiteľne o niečo drahšie, je ale absurdné platiť toľko za kúsok opracovaného kameňa.

   Tiež sa zamyslite, či si chcete kupovať vajíčko s otvorom či bez neho. Ak máte skúsenosti s používaním tampónov, iste viete čo sa v manuále odporúča, keď sa stratí alebo utrhne šnúrka: drepnúť si a tampón vytlačiť, ak na neho prstom nedočiahnete. Čo súvisí samozrejme aj s výškou posadenia krčka maternice. Ak viete, že vás predstava predmetu vo vagíne bez povrázku stresuje, voľte určite to s prevrtaným otvorom – posledné, čo chceme je, aby nás používanie vajíčka akýmkoľvek spôsobom rozrušovalo. Ak ste ale v pohode a viete, že sa pri vyberaní čohokoľvek zo svojej yoni dokážete uvoľniť, kupujte pokojne vajíčko bez otovoru – bude sa aj lepšie umývať.

   Ak máte vajíčko s otvorom, dá sa okrem šnúrky, ktorá býva súčasťou balenia použiť tiež akákoľvek nevoskovaná zubná niť.

   Je používanie vajíčok bezpečné?

   Podľa mnohých samozvaných odborníkov na sociálnych sieťach rozhodne nie je. Očividne sa príliš nevyznajú v odbore mineralógie, keďže tvrdia, že si s vajíčkami môžete vo svojej yoni ľahko zaviesť infekciu. Že sú prírodné kamene pórovité a v póroch sa usadzujú baktérie a nečistoty, ktoré nejde vyčistiť. Dokonca spomínajú syndróm toxického šoku (TSS), ktorý býva klasicky spájaný s dlho zavedenými menštruačnými tampónami. Pri tom, ale na ,,dôkazových“ fotografiách ukazujú chyby kameňov – nejde tu teda vôbec o póry, ale o prirodzené nedokonalosti niektorých minerálov alebo prasklinky, ktoré by tam byť nemali.
   Áno, niektoré kamene sú ľahko porézne – zároveň sú však inertné, čo znamená, že sa na nich baktérie neprichytávajú a ak sú umyté či dezinfikované, riziko zanesenia infekcie do pošvy nehrozí. Čo sa týka tych nedokonalostí povrchu, ani tu nehrozí riziko infekcie a to práve vďaka povahe materiálu – podľa vedeckého pracovníka Ústavu geochémie, mineralógie a nerastných zdrojov Prírodovedeckej fakulty UK Mgr. Adama Culky, Ph.D., by mohlo dôjsť maximálne k sekundárnej infekcii v prípade, že by bol povrch natoľko narušený, že by vaginálnu sliznicu poranil a infekcia by bola dovnútra zanesená z iného zdroja (napríklad neumytých prstov). To je však vidieť na prvý pohľad, či je vajíčko skutočne poškodené.
   Potom to už závisí iba na vašom vlastnom uvážení, či si chcete takýto predmet zavádzať do svojej yoni, alebo ho budete používať iba zvonku a pre vnútorné účely využijete vajíčko sklenené alebo napríklad silikónové. Rozhodne však vajíčka nepredstavujú hrozbu, akú z nich niektorí ľudia robia – k malým trhlinkám, koré by narušený materiál teoreticky mohol (predovšetkým pri nedostatočnej lubrikácii) spôsobiť, dochádza celkom bežne aj pri sexe či penetrácii prstami a pomôckami, ak človek nie je obzvlášť opatrný.
   A potom tu máme obsidián, ktorý som mala možnosť osobne vyskúšať. A pre ten neplatí žiadny vyššie spomínaný argument proti používaniu vajíčok: obsidián je totiž prírodné sopečné sklo, je teda neporézny a na jeho povrchu žiadne ,,chyby“ nenájdete.

   Používanie

   Ako som už spomínala, vajíčko je možné používať zvonku, teda držať ho v ruke, prechádzať si nim cez brucho alebo ho nechať položené na podbrušku či u vchodu do yoni. Určite nie je vhodné sa zobliecť a jednoducho si ho tam strčiť- pošva potrebuje čas, aby sa rozhodla, či vo vnútri seba vajíčko vôbec chce a za ako dlho. Vytvorte si príjemnú atmosféru – prítmie, sviečky, pokojná hudba, aróma lampa, súkromie… To vám pomôže sa uvoľniť a prebudiť svoju sexuálnu energiu. Dýchajte dolu do brucha a prehrievajte vajíčko napríklad gúľaním po koži alebo trením v dlaniach. Zároveň sa môžete ľahko vzrušovať masážou pŕs alebo yoni – nazabudnite pri tom použiť pírodný olej alebo lubrikačný gél. Keď cítite, že je vaša yoni uvoľnená a vlhká (ak nevlhne, vôbec to nevadí, môžete použiť gél alebo olej, ide predovšetkým o to uvoľnenie), zľahka priložte vajíčko širším koncom k jej vchodu. Sledujte, čo to s vami robí: chcete, aby šlo vajíčko ďalej? Napojte sa na svoju vagínu a ak máte pocit, že vajíčko vo vnútri seba uvíta, jemne na neho prstami zatlačte. Je naozaj dôležité pracovať s vajíčkom pomaly a vkladať ho do pošvy postupne. Kedykoľvek ucítite nejaké nepohodlie alebo dokonca bolesť, prestaňte. Prax s yoni vajíčkom má byť veľmi príjemná a relaxačná.

   Akonáhle je vajíčko vo vnútri, stále zhlboka dýchajte a vnímajte ho. Ak je hlboko vo vagíne, možno ho ani necítite, čo je úplne normálne. Skúste jemne zatlačiť svojimi svalmi panvového dna smerom von ako pri vykonávaní potreby, aby sa vajíčko dostalo bližšie k vchodu a vy ste ho lepšie cítila. S častejším cvičením uvidíte, že ho budete vnímať lepšie aj hlbšie.

   Teraz skúste vajíčko vo vnútri pevne zovrieť a zasa povoliť. Zovretie by malo prebiehať pri výdychu, uvoľnenie pri nádychu. Je to tak preto, že pri nádychu putuje bránica ako náš hlavný nádychový sval smerom dole, rovnako ako brušné a panvové orgány, pri čom sa svaly panvového dna uvoľňujú a preťahujú. Pri výdychu ide bránica zase hore, tak ako panvové dno, ktoré sa nám tým pádom lepšie ,,vcucne“ a stiahne.

   Po pár opakovaniach si dajte pauzu a ak chcete, zopakujte sériu. Neprepáľte ale začiatky a doprajte si po cvičení odpočinok. Vajíčko vyberte a len dýchajte. Niektoré ženy s vajíčkom cvičia, pracujú aj spia, to však zbytočne preťažuje naše panvové dno, ktoré je potom permanentne zaťaté. Ak už ste na vajíčko zvyknutá a viete s nim pracovať, môžete skúsiť jógu, prechádzku alebo tzv. pozíciu jazdkyne, kedy aktivujete svoje panvové dno v stoji s rozkročenými nohami.

   Mnoho žien má obavy z vyberania vajíčka. Ak ste sa rozhodla pre šnúrku, stačí za ňu ľahko zatiahnúť – nikdy neťahajte silou, len pomaly uvoľnite vaginálne svaly a postupne ťahajte vajíčko von. Ja som šla suverénne do zavádzania vajíčka bez šnúrky, pretože viem, že sa nemá kam stratiť a že ho v pohode vyberiem prstami. Potom mi ale došlo, že bude pekne klzké a prstami ho asi nevyberiem, tak som celkom spanikárila. Zbytočne – hneď ako som si drepla a ľahko zatlačila, vajíčko vyšlo von ako po masle. Okrem toho sa pri vzrušení pošva prirodzene zväčšuje a predlžuje, takže sa nazľaknite, keď malé vajíčko ani nenahmatáte. Niekde tam je a všetko je tak, ako má byť.

   Moja krásna skúsenosť

   Keď mi obsidiánové vajíčka prišli, dlho ležali stranou a ja som sa nemohla odhodlať k akcii. Chcela som toho o nich veľa zistiť a zároveň som z nich mala rešpekt. Hlavne kvôli už spomínanému strašeniu ohľadne vaginálnych infekcií a pórovitosti. Keď som zistila, že práve obsidián je v tomto smere v podstate najbezpečnejší, uľavilo sa mi a začala som hladať informácie a vajíčkach všeobecne o ich čistení, dobíjaní a používaní. Nepovažujem sa za ezo človeka, ale rituál vydymovania, nabíjania za svetla splnu a zavádzanie do yoni som si zamilovala. Je to taký návrat k prírode, k ženstvu, k sebe.

   S vajíčkami (hlavne s tými veľkosťami M) už nejakú dobu cvičím a rozhodne pociťujem zmeny. V minulosti bola moja yoni mnohokrát traumatizovaná, pretože som si prešla obdobím ustavičných kvasinkových infekcií, zápalov močových ciest, absolvovala som dve biopsie krčka maternice, trápili ma problémy s menštruáciou a nie raz som zažila tiež nepríjemný pohlavný styk. Moja yoni je nadšená z toho, že sa jej teraz s pomocou yoni vajíčka venujem s naozaj citlivým, rešpektujúcim a milujúcim prístupom. Myslím, že mi začína zasa viac dôverovať, že do nej nepustím len tak niečo alebo niekoho, že sa o ňu už budem lepšie starať. A začína viac vnímať. Je omnoho citlivejšia, než keď som s cvičením začínala. Vajíčka nám obom jednoznačne prospeli.

Kačka
Autorkou článku je zapálená testerka, ktorá prevádzkuje IG profil hrackypodlekacky. Aj keď Kačka ešte len začína, svoje skúsenosti už má a veríme, že jej cesta môže pomôcť aj ostatným.
Ďalšie články autora Kačka