GOOD VIBES s Flagranti ﮩـﮩﮩ٨ـ♡ﮩ٨ـﮩﮩ٨ـ Zľava -15 % na MASTURBÁTORY s kódom "MAS15"
Partner of Notino
LÁSKA A FESTIVALY - PRIPRAVENÍ TO ZAŽIŤ?
ZĽAVŇOVAČ DOPRAVY
Darček Pre každého

Podtlakové a sonické stimulátory klitorisu - Ako vlastne fungujú?

V posledných rokoch sa stránky sexshopov po celom svetě zaplnili inovatívnymi stimulátormi, ktoré sľubujú búrlivé orgazmy do pár minut a niektoré dokonca do minúty! A to všetko bez priameho kontaktu s klitorisom. Je to pravda? Ako také pomôcky fungujú? A aký je rozdiel medzi podtlakovými a sonickými? Pokiaľ v tom máte zmätok, môžem vás ubezpečiť, že ja som ho mala tiež. Pokúsim sa teda odpovedať na najčastejšie otázky, ktoré vás pravdepodobne zaujímajú a vypichnúť základné rozdiely medzi jednotlivými značkami.

Satisfyer alebo Womanizer?

Najznámejšími značkami spájanými s podtlakom sú Satisfyer a Womanizer, obe pôvodom z Nemecka, ktoré sa líšia predovšetkým cenou. Zatiaľ čo Satisfyer je pomerne lacný (napríklad obľúbený model Penguin sa dá zohnať za cca 25 eur), pri Womanizeri ceny začínajú na 80 eurách. Rozdielov medzi týmito značkami je samozrejme viac, napríklad v tvare sacieho nástavca, hlasitosti, alebo vzhľade, zásadné však je, že obe značky pracujú na princípe podtlaku. To znamená, že vzduchovými vlnami nasajú klitoris a potom ho masírujú tlakovými pulzami. Intenzita podtlaku aj pulzov sa líši u oboch značiek aj pri jednotlivých modeloch, ktorých je na trhu veľa a výber sa stále rozširuje.

Ja osobne som vyskúšala iba Satisfyer a to model Pro Traveler a Pro 2+ Vibration. Druhý menovaný je navyše opatrený tlačidlom, ktorým môžete k podtlaku pridať aj vibrácie. Túto funkciu Womanizery nemajú a pracujú (zatiaľ) všetky iba s podtlakom. Môže byť teda veľmi mätúce, keď sú podtlakové pomôcky všeobecne zahŕňané medzi vibrátory, pretože mnohé žiadnymi vibráciami nedisponujú.

Názory sa rôznia, ale najčastejšie si majitelia Womanizeru pochvaľujú jeho jemnosť oproti drsnejšiemu Satisfyeru. Podľa nich Womanizer viac nasáva, takže pripomína skôr pocity pri použití vákuovej pumpičky, alebo saní klitorisu pri orálnom sexe a Satisfyer viac pulzuje, čo môže byť ženám s citlivejším klitorisom nepríjemné. Aby ste prišli na to, ako to budete vnímať práve vy, budete to musieť skúsiť na vlastnej koži, pretože každá žena má iný klitoris, inak pomôcku používa a má zo stimulácie iné pocity. Pre mňa sú to také ťukajúce vlny, ktoré sú v najnižšom nastavení také slabé, že ich takmer necítim, pri vyššom naopak už také výdatné, že sa mi to nepáči.

Kam ho vlastne priložiť?

Všade je písané, že pomôcka nasaje klitoris. Áno, ale v akom mieste? Klitoris je pomerne široký pojem. Keď vezmeme do úvahy iba jeho vonkajšiu časť, teda hlavu, môžeme stimulovať buď odhalený žaluď, alebo tú časť hlavy, ktorá je schovaná pod predkožkou. Ženy, ktoré nemajú príliš citlivý klitoris, v pohode zvládajú priložiť stimulátor priamo na žaluď a ešte zvyšujú intenzitu. Keby som toto urobila ja, tak asi preletím stropom. Pretože som bola na pochybách, či je môj klitoris normálny, urobila som anketu medzi svojimi sledujúcimi na instagrame a zistila som, že je úplne v poriadku. Otázka znela, či si podtlakové pomôcky prikladajú priamo na žaluď alebo nad neho, teda na miesto, kde je klitoris prekrytý predkožkou a nie je vystavený tak výraznému dráždeniu. Priamu stimuláciu volí 56 %, zatiaľ čo nepriamu 44 % žien (hlasovalo cca 300 žien). Odpoveď teda znie, stimulátor si priložte, kam chcete. Na žaluď klitorisu, nad neho, pod neho, zo strany, skrátka si ho vyskúšajte na rôznych miestach, aby ste prišla na to, kde je vám to príjemné.

Ďalšou zaujímavosťou, s ktorou som sa stretla, je, že sa na tieto pomôcky dá rýchlo privyknúť. A tak (pokiaľ tú svoju budete používať dlhšiu dobu) zistíte, že ju vnímate o niečo menej výrazne, než spočiatku. To môže byť dobre, pokiaľ, tak ako ja, vnímate pulzy príliš intenzívne. Na internete som sa však stretla s názormi, že tlakové pomôcky všeobecne dlhodobo znižujú citlivosť klitorisu a sú teda zlé, pretože ničia prirodzenú vnímavosť nášho tela. Možno ste už na podobné príspevky tiež narazila a zľakla sa, že váš klitoris nevratne znecitlivie. Nebojte. Toto sú úplne nepodložené informácie, neexistuje pre ne žiadny dôkaz a vznikli pravdepodobne z tej istej skúsenosti, o ktorej som hovorila vyššie. Tá sa však týka iba prechodného zníženia citlivosti z dôvodu adaptácie na stimuláciu. Adaptácia, teda akési privyknutie tkaniva na vyšší stupeň dráždenia, je ale úplne normálne a nemá nič spoločné s nejakým prerušením alebo zničením nervových dráh, ktoré by ako jediné mohlo spôsobiť stratu alebo trvalé zníženie citlivosti vášho klitorisu.

Čo sú to sonické stimulátory klitorisu?

Okrem podtlakových vĺn sa na trhu s hračkami objavili ešte sonické vlny, ktoré sľubujú sonický orgazmus. Čo to znamená a ako sa sonické pomôcky líšia od podtlakových? V prvom rade sa zas tak veľmi nelíšia. Podtlak vzniká tak či tak, pretože keď priložíte prst na nástavec stimulátora, nasaje vám ho dovnútra, rovnako ako ho nasaje Satisfyer. Líši sa skôr tá druhá časť- to, čo sa s prstom, prípadne klitorisom, deje vo vnútri po nasatí. Nie som žiadny fyzik, takže vám presne nepoviem, aký je rozdiel vo frekvencii pulzných a sonických vĺn. Rozdiel ale skutočne pociťujem, pretože namiesto ťukania Satisfyera sonická pomôcka vysiela výdatnejšie, ale zároveň jemnejšie vlny. Také príjemnejšie.

Sonické, alebo aj zvukové vlny, idú totiž viac do hĺbky a podráždia tak štruktúry, ktoré sa nachádzajú ďalej pod kožou. Predstavte si to ako to ťukanie. Satisfyer klope na povrch klitorisu a možno preto je pre niekoho príliš intenzívny- na povrchu žaluďa klitorisu sa totiž nachádza najväčšie množstvo nervových zakončení. Sonické vlny však neklepú - idú rovno ďalej a vstupujú do vnútorných častí klitorisu, jeho tela, ramienok a toporivých tkanív. Cítite ich hlboko vo vnútri, ako keď ste na koncerte a hudba vám duní v tele, tu je to akurát o dosť cielenejšie a dráždivejšie. Keď sa povie sonická vlna, možno si vybavíte sonické zubné kefky. Tie sa predávajú už nejaký ten piatok, sonické pomôcky sú ale pomerne nová záležitosť. Až pred pár rokmi ich predstavila švédska firma Lelo v rámci radu nesúci názov Sona. Odvtedy vznikol ešte model Sona 2, Sona Cruise (Cruise hračky sú natoľko inteligentné, že po pritlačení k telu automaticky zvýšia výkon) a LELO Sila, ktorá je o niečo nežnejšia ako jej staršia sestra.

Ja mám doma Sonu 2 a mám k nej pozitívny, aj keď trochu kontroverzný vzťah. Ony sonické vlny sú veľmi príjemné, o tom potom. So Satisfyerom sme si až tak nesadli, aj keď som ho skúsila len párkrát, takže pravdepodobne nemal dostatok priestoru si so mnou sadnúť. Aj so Sonou bolo treba trošku sa skamarátiť, skúšať prikladať na rôzne miesta v rôznych intenzitách atď. Sonu používam častejšie a rada. Na rovinu hovorím, že som s ňou, rovnako ako so Satisfyerom, zatiaľ nezažila žiadny orgazmus, ALE... pravidelne s ňou zažívam dlhé, predorgazmické stavy. Tie sa do orgazmu zatiaľ ani raz neprehupli a tak som akciu dokončila obvykle inou hračkou s klasickými vibráciami. To ale vlastne nie je zlé, pretože sa jedná o zážitok sám o sebe dosť príjemný a po niekoľkých minútach, kedy mám Sonu tam dole prisatú, je klitoris krásne prekrvený a citlivý a to o niečo výraznejšie a rýchlejšie, než keby som naň použila vákuovú pumpičku. Je to zvláštne, často máme tendenciu hodnotiť hračky podľa toho, ako rýchlo nás privedú do extázy. Toto ľahké trápenie so Sonou som si ale dosť obľúbila.

Orgazmus do pár minút?

Výrobcovia podtlakových pomôcok niekedy uvádzajú, že k orgazmu sa dopracuje 98 % žien a že to bude orgazmus veľmi výbušný a rýchly. To všetko bez priameho kontaktu s klitorisom, takže bezchybná voľba pre citlivé ženy.

Tak po prvé, s tými číslami by som bola opatrná. Poznám dosť žien, ktoré, rovnako ako ja, orgazmus s podtlakovou pomôckou jednoducho nemali a z týchto kvázi štatistík môžu ľahko nadobudnúť dojem, že s nimi niečo nie je v poriadku. Všetkým nevyhovuje to isté. 98 % žien pravdepodobne dosiahne orgazmus s pomôckou, ale možno každá s inou.

Po druhé, priamy kontakt s klitorisom sa síce neuskutočňuje, rovnako sa ale nedá povedať, že by tieto pomôcky boli vhodnejšie pre ženy s citlivejším klitorisom, pretože tá stimulácia je skrátka veľmi výdatná! Preto tieto pomôcky vyhovujú oveľa viac ženám, ktoré preferujú výraznejšie podnety - napríklad im nerobí problém priložiť si priamo na klitoris masážnu hlavicu alebo inú pomôcku s vysokým stupňom vibrácií.

A po tretie, možno, že tie ženy naozaj dosiahnu vyvrcholenie za jednu, dve minúty, ale je to taká výhra? Prídem zničená z práce, najem sa, dám si rýchlu sprchu a pretože chcem ísť rýchlo spať, potrebujem rýchly orgazmus. Rýchlo sa urobím a hotovo. Prečo? Nebude pre moju psychiku i fyzické zdravie prínosnejšie, keď sa pomaly najem, ponorím sa na dlhšiu dobu do bylinného kúpeľa za svitu sviečok, strávim príjemný čas sama so sebou a pri masturbácii sa tiež nebudem nikam ponáhľať? Odďaľovanie orgazmu je navyše veľmi príjemná záležitosť. Lenže pokiaľ vrcholíte už za dve minúty, asi pre neho veľa priestoru nezostane. Čo sa týka Sony, tak používateľky udávajú o niečo dlhší zážitok, než s podtlakovými pomôckami, stále sa ale bavíme o pár minútach. Sonické pomôcky mi pripadajú zaujímavejšie hlavne preto, že ma hĺbkovo rozvibrujú (neviem, ako inak to povedať, hoci sa nejedná o vibrácie) a cítim ich skrátka vo vnútri seba, čo s inými hračkami nezažívam.

U Sony stačí úplne najnižšie nastavenie a fakt to cítite, nie ako pri Satisfyeri, kde som pri prvom programe necítila prakticky nič. Zrejme som si na tento druh stimulácie zvykla natoľko, že po pár týždňoch používania volím niekedy aj silnejšie režimy a je mi to príjemné. Problém je iba v tom, že ma Sona zatiaľ nepriviedla k orgazmu, iba ma dráždi a dráždi, a to niekedy až príliš, takže je klitoris predráždený a ďalšia stimulácia už nie je príjemná. Okrem klasického použitia, kedy držím Sonu v ruke a prikladám ju ku klitorisu, som si obľúbila techniku, pri ktorej si ľahnem na chrbát, pomôcku prisajem ku klitorisu (alebo teda nad neho), tak, aby zostala na mieste a užívam si. Sona podľa mojich skúseností nasáva rozhodne viac, než predtým Satisfyer (ďalší plusový bod), takže ľahko zostane tam, kam ju posadíte.

Zhrnutie vlastností

Dúfam, že som vám zvládla trošku priblížiť všeobecnú povahu týchto pomôcok a na záver prikladám ešte stručný prehľad vlastností jednotlivých pomôcok.
Podtlakové stimulátory
 • Fungujú na princípe podtlaku, kedy nasajú klitoris a potom ho masírujú jemnými pulzami
 • Pulzy stimulujú tkanivá skôr povrchovo a pocitovo do nich ťukajú
 • K orgazmu podľa výrobcu dochádza rýchlo a výbušne
 • Zástupcami sú predovšetkým značky Satisfyer a Womanizer
 • Satisfyer má podľa užívateľov výraznejšie pulzy, Womanizer zase väčší podtlak
 • Satisfyer je lacnejší, Womanizer je považovaný za luxusnejšiu značku a je výrazne drahšou záležitosťou
 • Satisfyer vyrába navyše modely, ktoré môžu okrem podtlaku a pulzov vibrovať a majú pre túto funkciu extra tlačidlo
 • Pri novších modeloch Satisfyera môžete využiť prepojenie s mobilnou aplikáciou
Sonické stimulátory
 • Fungujú tiež na princípe podtlaku, vsatý klitoris však stimulujú sonickými (zvukovými) vlnami
 • Sonické vlny prenikajú viac do hĺbky a dokážu tak stimulovať aj vnútorné štruktúry klitorisu
 • Dosiahnutie orgazmu trvá zvyčajne o niečo dlhšie ako pri podtlakových stimulátoroch s pulzami
 • Orgazmus má byť pocitovo hlbší a búrlivejší, šíriaci sa do celého tela
 • Hlavným a zatiaľ zrejme jediným zástupcom je značka Lelo s modelmi Sona a Sila
 • Sona sa stala veľmi obľúbenou pomôckou, má výdatnejšie vlny a užší nástavec, než novšia a jemnejšia Sila
Kačka
Autorkou článku je zapálená testerka, ktorá prevádzkuje IG profil hrackypodlekacky. Aj keď Kačka ešte len začína, svoje skúsenosti už má a veríme, že jej cesta môže pomôcť aj ostatným.
Ďalšie články autora Kačka
Grinding alebo vráťme sa do detstva Malý, ale šikovný: Stimulátor DAME Eva Satisfyer Tri Ball alebo trojnásobná dávka slasti Objavte kúzlo mäkkých pomôcok značky Iroha SATISFYER DOUBLE FLEX: Klasicky králiček v novom kabátiku Yoni vajíčka - zázrak, alebo hrozba? Porovnávanie generácií Satisfyer Pro 2 vs. Pro 2 Gen. 3 Prečo si zaobstarať menštruačný disk Ziggy Cup? Luxusné hýčkanie stimulátorom Mea Must-have kúsok v šuplíku? Luxusná masážna hlavica Lelo Soraya Beads alebo stroj na análne orgazmy Dokonalá príprava na análny sex? Análny dilatátor! Kushi alebo japonský vankúšik rozkoše Stimulátory klitorisu: aký je rozdiel medzi Satisfyerom, Womanizerom a ďalšími? Nečakaná sila Svakom Pulse Pure Morská panna vás poteší hneď na niekoľko spôsobov Dream Toys Vivre Gigi alebo prekvapenie v nohavičkách Dotyk luxusu so Shunga Aiko Moja prvá skúsenosť s elektrosexom Maximálne zacielenie s Twirling Fun od Satisfyer Z podtlakového stimulátora Melo sa vám roztrasú kolená Kladivko Aphojoy Orgasm 2v1 alebo dvojitá dávka slasti Peachy Mini Beads: Dychberúca sila broskyňového vibrátora Elegantné vajíčko MELO roztancuje Váš bod G Magic Motion Vini: Vajíčko, ktoré s vami rado vyrazí von Satisfyer Top Secret + - Vaše tajomstvo v nohavičkách Ako na sex v kúpeľni? Uhorka, ktorú by bolo do šalátu škoda Dildo alebo vibrátor? Univerzálny sprievodca svetom erotických hračiek Dlhá cesta k orgazmu, ktorá sa vyplatila