💛 Zľava -10 % alebo -20 % pre registrovaných zákazníkov? S kódom "DNES10" na všetko.
Partner of Notino
CUTE HRAČKA TÝŽDŇA S PREKVAPENÍM
ZĽAVŇOVAČ DOPRAVY
Darček Pre každého

Dildo alebo vibrátor? Univerzálny sprievodca svetom erotických hračiek

Chceli by ste si zaobstarať novú hračku, ale nemôžete si vybrať, pretože máte pocit, že je toho na trhu jednoducho veľa? Nie ste sami. Ponuka je obrovská, čo je na jednu stranu fajn, lenže kto sa v tom množstve air pulse stimulátorov, duálnych vibrátorov a pulzátorov má vyznať? Berte preto tento článok ako takého sprievodcu základnými typmi hračiek.
Celkom často sa mi stáva, že mi príde správa od pána, hovorme mu napríklad pán Novák. Pán Novák má manželku, ktorej chce zaobstarať darček k narodeninám - ale nie len tak hocijaký! Nejaký... sexy. A pretože pani Nováková ešte žiadnu pomôcku nevlastní, obracia sa pán Novák na mňa, aby som mu s výberom pomohla. A to je ošemetné. Ja predsa pani Novákovú nepoznám, a teda neviem, čo má rada. Manžel ju síce pozná, ale otázka je, či pozná aj jej skryté túžby a priania. Či nemajú taký ten nudný sex v stredu večer pred spaním. Alebo či pani Nováková neskrýva tajnú zbierku díld v zásuvke. Keby ale bola priamo dopytovaná, tak ten darček zase nebude prekvapenie. Preto sa pána Nováka najprv pýtam, aký druh stimulácie jeho žena preferuje - klitoriálnu, alebo skôr vaginálnu, análnu? Obvykle si nie je istý. Ale pretože viem, že drvivá väčšina žien túži po priamej stimulácii klitorisu, odporučím niečo naň. Alebo vibrátor, ktorý sa dá použiť zvonku aj dovnútra. Neraz bol taký pán prekvapený, že mu neodporúčam XXL dildo s prísavkou - to my ženy predsa milujeme, nie? Úplné vyplnenie. V takom prípade je načase odkázať pána Nováka na učebnicu anatómie...
Z tohto pohľadu je lepšie, keď mi o radu píše niekto, kto by si rád zaobstaral pomôcku pre seba, a je teda schopný mi povedať, aký druh stimulácie má rád. Môj malý sprievodca by mohol pomôcť obom skupinám záujemcov.

Nevibračné pomôcky

Začneme pomôckami, ktoré nemajú žiadny strojček, nič, čo by spúšťalo vibrácie, vlny, elektrické pulzy a podobne. Sem by sa mohol zaradiť napríklad aj vankúš, na ktorom mnohí z nás hopsali ako malé deti (a niekto hopsá dodnes, prečo nie), alebo sprchová hlavica. Hlavnými zástupcami tejto skupiny sú dildá, vákuové pumpy, venušine guličky, análne kolíky, erekčné krúžky a masturbátory pre pánov. Ďalej sem patria napríklad clinic pomôcky, teda rôzne vaginálne zrkadlá, plastové nožnice alebo dilatátory, tie tu ale nebudem ďalej rozoberať, rovnako ako všemožné svorky, ktorých použitie je asi všetkým viac-menej jasné. S takými pomôckami navyše osobne nemám skúsenosť, teda okrem svoriek na bradavky, ktoré môžu byť vítaným spestrením hrátok. Väčšinu týchto pomôcok nájdete v kategórii BDSM.

Dildo

Dildo je pomôcka, ktorá obvykle slúži na zasúvanie do vagíny alebo análneho otvoru a pri niektorých hrách napríklad aj do úst. Obvyklá dĺžka sa pohybuje medzi 15 až 20 cm, výber samozrejme záleží na účele a osobných preferenciách. Tvarom môže pripomínať pánske prirodzenie, nejaký druh zeleniny, alebo napríklad chápadlo, môže byť všelijako zahnuté, mať výstupky, alebo môže byť rozdvojené, určené na dvojitú penetráciu alebo lesbické hry, kedy každá z partneriek má v sebe zasunutý jeden koniec. Pokiaľ dildo disponuje plochou, rozšírenou základňou, je možné ho vložiť do postroja strap-on (pripinák).
Na výber máte nielen z množstva tvarov a veľkostí, ale aj materiálov. Dnes sa dildá vyrábajú najčastejšie z lekárskeho silikónu, ktorý je zdravotne nezávadný a na dotyk príjemne hebký a mäkký. Podľa môjho názoru je najlepšia osobná návšteva sexshopu, kde si hračku ohmatáte a uvidíte na vlastné oči reálnu veľkosť a priemer, čo vám výber dosť uľahčí. Možno budete mať tendenciu siahnuť po lacnejšom kúsku - chápem, že dildo za pár eur môže vyzerať lákavo. Pokiaľ si ho však neprídete ohmatať, ale objednáte ho online, mohli by ste sa dosť čudovať, čo vám príde domov. Materiály, ako je napríklad TPE, TPR, PVC alebo PU (termoplastický elastomér, termoplastická guma, polyuretán, polyvinylchlorid) totiž môžu mať charakteristický umelý zápach, lepkavý povrch, môžu obsahovať škodlivé látky, a navyše sa v ich pórovitej štruktúre môžu viac držať baktérie. Nie je to tak u všetkých - osobne mám doma jedno krásne dildo z TPE, ktoré je ohromne príjemné. Istotu nezávadnosti a príjemného povrchu však pri týchto materiáloch jednoducho nemáte. Spomenula by som ešte ABS plasty, ktoré síce niekedy môžu obsahovať škodlivé ftaláty, zato sa na ne ale nechytajú baktérie, dobre kĺžu a veľmi dobre sa umývajú. Z ABS bývajú vyrobené tvrdé pomôcky.
S vyššie spomínanými materiálmi je vhodné používať lubrikačné gély na vodnej báze, aby nedošlo k poškodeniu povrchu. Potom tu ale máme ešte dva materiály, pri ktorých druh lubrikantu nemusíte vôbec riešiť a to je kov a sklo.
Kovové pomôcky by mali byť ideálne vyrobené z chirurgickej ocele, ktorá je hypoalergénna, ostatné (napríklad hliníkové) môžu spôsobovať alergické reakcie, pretože niekedy obsahujú prímesi niklu. Ja vlastním kovový análny kolíček a musím povedať, že sa oproti silikónu oveľa ľahšie zavádza - ihneď vkĺzne dovnútra. Na druhej strane je samozrejme výrazne tvrdší, čo nie každému vyhovuje. Veľkou výhodou kovu je, že sa dobre umýva, na umytie je možné použiť akékoľvek mydlo (silikón vyžaduje jemnejšie umývacie gély), a taktiež skvele drží teplotu, takže hračku môžete napríklad ohriať pod tečúcou vodou, alebo schladiť v chladničke.
Sklenené dildá sú obvykle vyrobené z kvalitného borosilikátového skla, ktoré je veľmi pevné a odolné, takže nehrozí, že by sa ľahko rozbili. Aj tak je ale vhodné sklenené hračky skladovať v hrubšom textilnom vrecku alebo vystlanej krabičke, aby sa zabránilo nehode. Osobne sklenené hračky milujem, radšej ich však nepoužívam napríklad v kúpeľni, kde sú tvrdé povrchy. Rovnako ako kov je sklo jednoduché na údržbu a drží teplotu. V poslednej dobe sa tešia veľkej obľube sklenené dildá s výstupkami, ktoré skvele stimulujú bod G a ľahko vás dovedú k mokrému orgazmu.
Posledným materiálom, ktorý by som tu spomenula, je drevo. Samozrejme pokryté lakom, aby nemohlo dôjsť k zadretiu triesky. Sú to naozaj nádherné, netradičné kúsky, zvyčajne ručne vyrábané. S týmito pomôckami sa opäť odporúčajú iba gély na vodnej báze.
Čo sa týka výberu dilda, tak odporúčam vziať do úvahy všetky vyššie popísané aspekty. Za taký základný kúsok do šuplíka považujem realistické silikónové dildo s hladkým povrchom a prísavkou. Tým nič nepokazíte a v prípade, že to je vaša prvá hračka, sa aspoň budete mať od čoho odpichnúť - vyhovuje mi materiál? Som spokojná s dĺžkou, šírkou, povrchovou úpravou? A hneď budete o krok bližšie k poznaniu, aké dildo je to pravé pre vás.

Análne kolíčky

Análny kolíček je vlastne niečo ako dildo, ale do zadných vrátok. A taktiež sa s ním obvykle nepohybuje, len sa zavedie a nechá na mieste. Rovnako ako pri dilde je dôležité, aby ste si rozmysleli, čo od svojho kolíčka očakávate. Ste začiatočník? Tak to pre vás bude vhodná najskôr najmenšia veľkosť (niekedy označovaná S). Alebo sa predávajú sady, kde máte rovno tri veľkosti a môžete tak rozťahovať zadoček postupne. Dôležité je, aby kolíčku nechýbala bezpečnostná pätka, teda rozšírená spodná časť, ktorá bráni kolíčku, aby sa stratil vo vnútri.
Môj prvý análny kolíček stál 3 eurá a bol vyrobený z TPE materiálu. Nebol zlý, ale hneď po zakúpení iného, ​​silikónového, som ho prestala používať, pretože tak zvláštne drhol a to aj s lubrikantom. Niekto tvrdí, že sú pre začiatočníkov vhodné hladké materiály, ako je sklo a kov, lenže si myslím, že sú príliš tvrdé. Pokiaľ použijete dostatok gélu, a tým mám na mysli naozaj veľa gélu, tak je za mňa silikón optimálna voľba.
V ponuke sexshopov nájdete množstvo rôznych tvarov - najbežnejší je taký ten kvapkovitý. Úplný začiatočník ale možno bude mať problém so zavedením niečoho, čo sa tak prudko rozširuje - vhodnejší je užší kolíček s postupnejším rozširovaním. Obľúbené sú aj nafukovacie kolíky s pumpičkou, pri ktorých si sami zvolíte veľkosť podľa pokročilosti a nálady.
Kolíčky, ktoré majú na pätke trblietavý kamienok, alebo napríklad ružičku, sa niekedy nazývajú análne šperky. To skrátka znamená len to, že okrem svojej funkcie aj skvele vyzerajú. Napríklad pri polohe zozadu bude kamienok svietiť na vášho partnera, zatiaľ čo bude prirážať.

Análne korálky

Osobne mám análne korálky veľmi rada. Sú ďalšou skvelou voľbou pre začiatočníkov, pretože prvé guličky bývajú naozaj maličké. Sami si určíte, koľko guličiek zavediete dovnútra, a môžete nimi pri masturbácii alebo sexe pohybovať dovnútra a von, čo prináša úplne úžasné pocity.

Vákuové pumpy

Toto je vec, ktorej sa veľa ľudí z nejakého dôvodu bojí. Ja som si predtým myslela, že pumpy sú určené len pre mužov s poruchami erekcie. Samozrejme, že nie. Sú vhodné na spestrenie akýchkoľvek hier, pre mužov navyše k dispozícii vo variante 2v1, teda pumpa a masturbátor v jednom (napríklad Calexotics).
A čo potom vákuovky pre ženy! Pamätám si, že som použitie vákuovej pumpy na vulve prvýkrát zazrela na nejakom videu, a odvtedy som túžila to vyskúšať. Možno to ženy desí kvôli tomu, že na videu obvykle dôjde k naozaj výraznému zväčšeniu celej vulvy. Upozorňujem, že to realite príliš nezodpovedá. To by musela byť pumpa prisatá veľmi dlho. Na účely masturbácie alebo partnerskej predohry nám však postačí chvíľka - intímne partie sa krásne prekrvia a sú potom príjemne scitlivené. Skvelé sú aj sady baniek rôznych veľkostí, kedy si môžete vyskúšať, aké to je mať nasatú celú vulvu, alebo trebárs len klitoris či bradavky. Je to, povedala by som, veľmi vzrušujúce, takže za mňa vákuové hrátky rozhodne stoja za vyskúšanie.

Masturbátory a erekčné krúžky

Občas pánom závidím, že majú na výber toľko druhov masturbátorov. Realistické masturbátory, vyhrievané masturbátory, masturbátory s funkciou sania, jednorazové masturbačné vajíčka. Iste, my ženy toho máme dohromady na výber viac, ale tak nejako si dokážem predstaviť, že sú tieto pomôcky veľmi príjemné.
Masturbátor obvykle vyzerá trošku ako väčšia baterka s otvorom (a niekedy aj s pyskami a klitorisom pri realistických modeloch), vo vnútri býva štruktúrovaný silikónový povrch a niektoré pomôcky majú vo vnútri navyše už pripravený lubrikant, ktorý sa aktivuje namočením do vody.
Erekčné krúžky sú obvykle vyrobené z TPE/TPR materiálu a fungujú tak, že sa navlečú na koreň penisu na skvalitnenie erekcie. Deje sa tak stlačením žily na chrbte penisu, čím dochádza k návratu menšieho množstva krvi z penisu do obehu. Krúžok by nikdy nemal škrtiť príliš - ideálne je preto zakúpiť buď sadu krúžkov rôznych veľkostí, z ktorých si potom vyberiete tú pravú, alebo erekčnú slučku, ktorú si utiahnete, ako chcete. Tak či tak by krúžky nemali zostať nasadené dlhšie ako 15 až 20 minút, aby sa v penise krv nekumulovala dlhšie, než je nutné.

Vibračné pomôcky

V rámci tohto sprievodcu by som chcela spomenúť rôzne druhy vibrátorov, aj keď by som sem zaradila aj podtlakové pomôcky, sonické stimulátory a pulzátory. O rozdiele medzi podtlakovými alebo air pulse pomôckami a sonickými pomôckami som písala samostatný článok, ktorý nájdete tiež na blogu Flagranti alebo tu. Ide v zásade o to, že air pulse hračky (Satisfyer, Womanizer a ďalšie) jemne nasajú klitoris a potom ho stimulujú tlakovými vlnami, zatiaľ čo sonické hračky (Lelo Sona a Sila) disponujú vlnami sonickými, ktoré prenikajú hlbšie do tkanív a celý zážitok tak býva intenzívnejší. Niektoré z týchto stimulátorov majú okrem podtlakových funkcií naviac funkciu vibrácií, ktoré sa dajú zapínať samostatným tlačidlom.
Pulzátory majú aj funkciu vibrácií, zároveň sa ale dokážu samy od seba rýchlo pohybovať dopredu a dozadu - môžu sa teda radiť medzi prirážacie vibrátory, pretože si s nimi nepresilíte zápästie.

Klasické vibrátory

Čo si predstavíte pod slovom vibrátor? Spýtala som sa sestry a odpoveď ma veľmi neprekvapila - veľkú, krikľavo ružovú pomôcku v tvare pánskeho prirodzenia, s výrazným žilkovaním a hlasnou prevádzkou. Takto často spoločnosť pozerá na erotické pomôcky, čo ma mrzí - existuje napríklad niečo krajšie, než roztomilé hračky od Satisfyeru v pastelových farbách, zabalené do krabičky s magnetickým zatváraním? U mnohých z nich by náhodný návštevník ani nespoznal, že sa jedná o erotickú pomôcku.
Do kategórie klasických vibrátorov by som zaradila tie, ktoré sa zasúvajú do vagíny - typickým zástupcom je napríklad Liv 2 od značky Lelo. Je to skrátka taký ten základný kúsok, ktorý by doma nemal chýbať. Dá sa zasúvať dovnútra a zároveň prstami alebo inou hračkou dráždiť klitoris, alebo ho môžete použiť na klitoris rovno.

Vibrátory s ramenom na klitoris

Alebo aj vibrátory "rabbit". Zažili boom v čase vysielania seriálu Sex v meste, kde si Charlotte jeden zaobstarala a bola z neho taká unesená, že nevychádzala z domu, aby si so svojim králikom mohla užívať. Niektoré mávajú navyše funkciu prirážania, vyhrievania, alebo prídavné análne ramienko.
Obvykle sa dajú ovládať obe ramená zvlášť, takže pokiaľ rovnako ako ja dávate prednosť vibráciám buď vo vnútri, alebo vonku a nie dohromady, budú pre vás tieto pomôcky to pravé orechové.

Malé klitoriálne vibrátory

Moja obľúbená kategória! Malé, roztomilé hračky, v ktorých sa skrýva silný motor. Zmestia sa do každej kabelky a využijete ich pri masturbácii aj pri sexe. Tvarov je na trhu veľa - môj obľúbený má ušká, ktoré obklopia klitoris a stimulujú ho z oboch strán.
Medzi tieto hračky môžeme zaradiť aj nenápadné vibrátory do nohavičiek - napríklad klasický motýlik, ktorý sa gumovými popruhmi pripevní o stehná a pás, ploché vibrátory s magnetom, pomocou ktorého držia na vašej spodnej bielizni, alebo vibrátory s vaginálnym či análnym ramienkom.

Masážne hlavice - magic wands

Ďalšia pomôcka, ktorú som prvýkrát zazrela v Sexe v meste. Originálna Magic Wand stojí okolo 120 eur a je neuveriteľne výkonná. Ak si chcete zaobstarať masážnu hlavicu, pokojne si kúpte nejakú lacnejšiu (napríklad od Satisfyeru za cca 50 eur), pretože z mojej skúsenosti aj tie lacnejšie bývajú veľmi výkonné. Až tak, že aj základné nastavenie na mňa býva príliš silné. Rozdiel potom býva v tlmení vibrácií v časti, kde hlavicu držíte, ale samozrejme aj v materiáloch. V takom prípade odporúčam dopriať svojmu klitorisu menšiu predohru, kedy si ho najprv hladkáte prstami a potom na jeho okolie a celú vulvu začnete hlavicu opatrne prikladať. Pokiaľ už o sebe viete, že potrebujete výdatnejšiu stimuláciu, bude Magic Wand pre vás tou pravou pomôckou.
Muži masážne hlavice využijú tiež - niektorí si pochvaľujú napríklad jemné prikladanie k uzdičke alebo hrádzi.

Elektrostimulačné vibrátory

O niečo drahšie pomôcky, než sme zvyknutí. Elektrosex je vcelku novinkou na trhu. Elektrické vibrátory majú hlavnú výhodu v tom, že sú veľmi tiché, a ponúkajú nové pocity, ktoré pri používaní bežných vibrátorov nezažijeme. Ľahké mravenčenie, aké možno poznáte z elektroliečby v rehabilitačných zariadeniach, môžete vyskúšať na vlastnej koži - napríklad vibrátor Yequ Kieran E-Shock zoženiete na e-shope Flagranti iba za 36 eur.

Smart vibrátory

Ako poslednú skupinu by som uviedla chytré alebo smart pomôcky, ktoré je možné ovládať cez mobilnú aplikáciu. Tieto aplikácie bývajú zadarmo na stiahnutie v App store aj Google play a ponúkajú oveľa širšie spektrum vibračných alebo sacích programov, než fyzické tlačidlá na hračke. Stačí spárovať s vaším telefónom! Napríklad značka Satisfyer má svoju aplikáciu Satisfyer Connect, pomocou ktorej sa s vami partner môže hrať pokojne z druhého konca sveta.

Dildo vs. Vibrátor

Ja osobne to mám tak, že do vagíny používam radšej nevibračné dildo. Príde mi, že napríklad sklenenými pomôckami dokážem oveľa lepšie stimulovať vaginálne steny a oblasť bodu G, než silnými vibráciami. Navyše, pokiaľ používam zároveň vibrátor na klitoris, stáva sa mi, že mi pocitovo vibrácie splývajú a nemám ozajstné potešenie ani z jedného. Najradšej teda masturbujem so zasunutým dildom a vibrátorom na klitorise, alebo naopak - vibrátor zasuniem dovnútra, zatiaľ čo si prstami masírujem klitoris.
Niektorým ženám stačia na uspokojenie dildo a prsty, iným sú zase vibrácie jednoducho nepríjemné. Všeobecne sa ale dá povedať, že ideálne je mať v šuplíku oboje. Sú to skrátka dva odlišné typy pomôcok, ktoré sa môžu stať skvelými tímovými hráčmi, keď im to dovolíte.
Kačka
Autorkou článku je zapálená testerka, ktorá prevádzkuje IG profil hrackypodlekacky. Aj keď Kačka ešte len začína, svoje skúsenosti už má a veríme, že jej cesta môže pomôcť aj ostatným.
Ďalšie články autora Kačka